Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

medan je napisao(la):
Da li je gospodin D.J. nekim slucajem i ovlascen za sertifikaciju?
dobro pitanje :haha: da nije slucajno predavac neci "necak" koji radi u agenciji koja posluje sa ministarstvom poljoprivrede
 
mislim da se ovde pricalo o domacem trzistu i o skupoj sertifikaciji standarda koji se od nasih povtara jos uvek ne traze osim u slucaju ulaska u megamarkete
 
Predavac je Makedonac ispred FAO organizacije i Evropske unije placen za edukaciju od pomenutih.
Moje misljenje je da nije ,,necak,, ne pripada nekom od nasih nego je placen od strane tih organizacija, odnosno radi za platu. Inace neznam dali je on zaduzen za izdavanje sertifikata u nasoj zemlji.
 
Ej kukavna Srbijo i mi sto u tvoju utrubu seme života stavljamo sta nam se jos sprema od strane ovih dzabalebarosa sto plod tvoj a znoj nas jedu i time se sp....u.Dokle ce seljak i radnik da vape za parcetom posteno zaradjenog hleba da im neko tamo da...tamo gde je svila i kadiva krvlju i znojem nasim uprljana dokle vapiti da nam neko parce hleba da...
 
Prelistao sam nedavno materijal o uvodjenju navedenih standarda ,nista ne izgleda kao poseban problem stavise ove standarde mozete i sami primeniti i kontrolisati u svojoj priozvodnji (potrebno zavrsiti obuku) Jedino ako vam je potreban zvanican sertifikat o ispunjenosti standarda potrebno angazovati nekog ko je ovlascen za izdavanje istog sto to moim saznanjima nije jeftino
 
Slazem se ,kompletno prilagodjavanje standardima manje kosta od dobijanja papira
 
I dok se mi prilagodimo standardima docice novi pa novi pa opet novi standardi i tada nestaje nas malih poljoprivrednih proizvodjaca a na scenu stupaju ili su vec stupili raznorazni Miskovici,Kostici,Drakulici koji kupuju za bagatelu nasu pradedovinu i dedovinu...ODOH VAN TEME...
 
Greška je u sledećem nije bilo pameti u Srba .
Recimo moj predak rođen negde 1750 je govorio Turski,Srpski,Nemacki i Madjarski jezik tri generacije iza njega su takodje vladali stranim jezicima bili otvoreni itd .Moj deda direktni potomak nije zavrsio ni osnovnu skolu njegov otac je bio nepismen a cukundeda mog dede je bio i pismen i botanicki obrazovan.
Otac moga dede je poceo da slavi mrsnu slavu u sred posta ,kosti mu se prevrtale nepismenom i bezobraznom.
Dakle Srbi prave kardinalne greske umesto da najbolje od svojih sinova ostavljaju na zemlji kao sto to sve nacije cine ,mi najbolje saljemo u grad da tamo vode politiku i da lupaju .
U svetu najbolji ,najpametniji i najsnalazljiviji ostaju na zemlji kod nas je stanje obrnuto ,najgori ostaju ,najbolji idu i to generacijama .
To je problem na selu danas zivi ono sto je genetski bilo mrljavo ili glupo ,mi smo naslednici takvih .
Stoga kada nas covek ode u Svajcarsku pa tamo se proslavi pamecu mi gledamo kako su oni glupi ,a nisu .U gradovima im je skart u selima je elita ,elita pravi hranu koju izvoze svetu .
Njihova elita je establirala institucije ,napravila sve i sada od Srba koji imaju genetsku predispoziciju da su pametni (Bog nam dao al sve nam je dzaba) mi ih iskolujemo a oni odu te tako dobiju gotov proizvod .
Braco i sestre iz ove krize se izlazi kolevkama i decom .
Na zalost kod nas je 200000 neoženjenih momaka .
Pitam se kako ?
Kako ce neko da vodi ozbiljan posao kada nije u stanju jednu pisulju da dovede iz Novog Sada ili Beograda
Ej kakv je to muskarac koji kaze nece cure na selo budi musko daj joj sto joj treba pa da vidis ,ovako sonje nece ,pa ne bih ni ja .
Srbi Srbi cuvajmo se
Sretno Badnje vece
 
Svaka cast na ovako pametnom odgov :bravo: :bravo:oru!BRAVO i SRECNO VAM BADNJE VECE!!!!!!!
 
Hvala ,stoga i pokusavam da promenim stanje stvari radim na provodadzisanju ,ubedjujem ove nesretene devojke da se udaju na selo .
Jedna mi je upravo rekla da je niko nije tretirao tako kao sto je tretiraju na selu udaje se sledece nedelje na selo trudna je.
Odradio sam i par poslova i dobio sam izvoznicki broj za sir i organsko povrce (sve radim dzabe i bez koristi ,naravno onoliko koliko mogu da odvjim vremena )
 
Hristos voskrese
Valjda nece biti sve tako crno kako mi Srbi zamisljamo.Mi moramo da pratimo sta drugi rade i da se prilagodjavamo hteli to ili ne.sve te standarde cemo morati da uvedemo pa kud puklo da puklo.
Evo vam moj primer:
2001-e sam podigao zasad kupina i sve je bilo ok.2007-e u saraddnji sa otkupljivacem i Americkom organizacijom(USAID mislim) uveo sam standard GLOBAL GAP i bio sam medju prvima u Srbiji.Nosilac tog sertifikata je bio otkupljivac a svi smo imali odredjene troskove,doduse ja najmanje.Isao sam na predavanjai sve je bilo ok.Imao sam i vecu cenu od ostalih proizvodjaca i tako to.Prosle godine nam kazu da sorta koju ja i vecina drugih imamo(cacanska rodna)nije dobra za preradu i cuvanje i da je nece.Posto sam imao sertifikat moju su hteli da prime ALI po ceni od 25 din.Toliko je na pijaci kostao kupus. Sada je vadim i presao sam na plastenike.Ali mafija ima duge ruke i opet mi je za vratom a ja vise nemam gde.Nije problem u GLOBAL GAPU nego u nasoj drzavi.Valjda ce to i Evropa videti pa ce nas primiti 2054, to nam je jedina sansa.
 
Vaistinu se rodi. :ppozdrav:

U tom grmu lezi zec. :nono:
Dok ti uvedes sve standarde, ispostujes sva pravila, i niz drugih peripetija
par godina prodje.
Nekoliko godina otkupljuju jednu malinu, pa zatim traze drugu
pa sve iz pocetka.
Isto je to sa plastenicima. Dok udjes u stos par godina, prosao voz.
Onda pocinji nesto drugo.
Ako bude uvoza kao sto se prica, menjaj posao iz starta.
 
Ne niste u pravu .Evo na primer ko zavrsi elktrotehnicki fakultet u Beogradu smer programiranje ,ukoliko nije u stanju da se prilagodi(citaj nauci jos bar tri programska jezika nema posla )
Tako ti je u svemu .Ne baziraj se na domace trziste ,baziraj se na Bosnu,Madjarsku,Uzbekistan bilo gde samo ne na Srbiju .Postoji nacin da se za mesec dva dobiju izvoznicki brojevi sve ostalo je formalnost .
Imate skajp ,imate slobodan pristup berzama .Cak i najmanje kolicine su vredne rada.
Samo im ne mozemo konkurisati u mnogo stvari prvo mi malo ucimo i malo znamo ,drugo oni traze svoje uslove,moramo ponuditi ono sto nemaju po nasim cenama .Ne cekajte kupca ,vec sami tokom zime kada se ne radi previse zagrizite i dobite taj broj(izvoznicki) .
 
srbijadamus
Ne bilo ti tesko ajde nam ti to pojasni onako korak po korak jer bar ja nisam zavrsio elekrrotehnicki fakultet i ovo kucam jednim prstom.Mogao bi da nam kazes koje sorte radis i tako to zmas vec.Ako samo treba taj broj onda smo na konju a za berzu treba po meni malo vise od toga,npr 20-ak tona paradajza nedeljno ili mozda ja gresim.
 
Uz duzno postovanje,
mislim da niste upuceni u ovu problematiku.
Na recima je sve brzo, dobro, isplativo...
Nije bas sve tako,kao sto se prica na tv -u, u raznim
emisijama. Imate gore primer coveka koji kaze, da menja
delatnost, iako je ispunjavao sve uslove.
Ima tu niz problema koji koce ovaj posao, to znaju
ljudi koji rade povrce u plastenicima.
Ova drzava omogucuje bezcarinski uvoz sa svih strana,
povrca sumnjivog kvaliteta, a domace povrce se
prodaje po mizernim cenama. I sada mi od domaceg
trzista, treba da jurimo izvoznicke dozvole.
Ranije je bio slobodan protok robe za RS, sada to nije
dozvoljeno. Zasto niko ne pokrece saradnju sa Rusijom,
kada na tom trzistu imamo velike sanse.
 
Ja imam sigurne informacije da drzava namerno oduglovaci (zakonima ili nekim drugim srestvima) formiranje zaduga i udruzenja jer znamo ko je njima koji su na vlasi finasirao kampanju i potrosio ogromne kolicine para na njih.Ove asocijacije su samo mazanje ociju kao i gos.Trnacevic i njegove zadruge koje rade kao na zapadu
 
srbijadamus je napisao(la):
Ne niste u pravu .Evo na primer ko zavrsi elktrotehnicki fakultet u Beogradu smer programiranje ,ukoliko nije u stanju da se prilagodi(citaj nauci jos bar tri programska jezika nema posla )
Tako ti je u svemu .Ne baziraj se na domace trziste ,baziraj se na Bosnu,Madjarsku,Uzbekistan bilo gde samo ne na Srbiju .Postoji nacin da se za mesec dva dobiju izvoznicki brojevi sve ostalo je formalnost .
Imate skajp ,imate slobodan pristup berzama .Cak i najmanje kolicine su vredne rada.
Samo im ne mozemo konkurisati u mnogo stvari prvo mi malo ucimo i malo znamo ,drugo oni traze svoje uslove,moramo ponuditi ono sto nemaju po nasim cenama .Ne cekajte kupca ,vec sami tokom zime kada se ne radi previse zagrizite i dobite taj broj(izvoznicki) .

Sa ovim se 100% slažem ali treba još malo vremena dok shvatimo da organska hrana lakše i brže otvara vrata za izvoz. Sve to naravno košta, i to dosta ali, kako je krenulo, nema nam druge.
 
Nazad
Vrh