Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

markodanube je napisao(la):
u principu moze ali kada se sredi stanje u nasoj drzavi , evo gde je problem :

Carinarnice rade izvozno carinjenje do 14 h , primaju dokumenta ?
Ako oberemo salatu ujutro od 7-12 h i dok je spakujemo 15 h i utovarimo na kamion on moze biti na carini tek u 17 h ( pod najboljim uslovima ) , sto znaci da mora da ceka do ujutro .
Kada ujutro preda dokumenta u proseku se kamion zadrzava oko 8 h na Carinjenju ?
To znaci da roba u Srbiji bez potrebe stoji 24 h i nemoze sveza da stigne na trznicu ili u veleprodaju u Münchenu ili Becu.

Ja sam licno imao taj problem i pokusavao da resim sa carinicima u Valjevu ali su oni dobili dopis od Uprave carine Beograd u kojem stoji" Privreda mora da se prilagodi radnom vremenu carinarnica ".

Taj isti dopis sam nosio u Beograd u Upravu Carine i u Ministrastvo Poljoprivrede pre 6 meseci i do sada mi niko nije dao odgovor , osim sto su rekli tada " sredicemo to uskoro "

Poslao sam desetak e mailova na razlicite adrese u Srbiji i nisam dobio NI JEDAN odgovor !

Eto to je isto jedan od razloga sto jos nisam poceo u Srbiji da proizvodim
a što se ne tovari u kamion sa hladnjačom?Na +4 C roba ostaje sveža 36 časova.
 
Poslao sam desetak e mailova na razlicite adrese u Srbiji i nisam dobio NI JEDAN odgovor !

Ma njima treba kompjukterski stručnjak da im otvori email. Zaboravi email oni to NE čitaju a i ako pročitaju smatraju da je to neozbiljno i da ne mora da se odgovori.
 
Ukoliko se radi o izvozu u kontinuitetu mesnonadlezna carinarnica moze resenjem odobriti sukcesivni izvoz,roba se izvozi sa pratecom fakturom bez izvoznog pojedinacnog carinjenja svake posiljke, na granici se overava tovarni list i faktura kao dokaz da je roba izvezena, potom se sve izvezene kolicine ocarine u carinarnici koja je izdala resenje na osnovu dokumenata overenih na granici
Ova varijanta funkcionise i primenjuje se.
 
Ovako se izvoze lubenice, paprika.kupus....., postupak nema veze sa kontinuitetom. Carinarnica ti dozvoli izvoz trazene kolicine u odredjenom vremenu i nikog ne zanima u kom vremenskom razmaku izvozis pojedinacne posiljke po isteku perioda navedenog u resenju izvozno ocarinis izvezenu robu.
 
Pozdrav svima!
Vec duze vreme pratim ovaj forum zbog zelje da sto vise saznam o nekom pocetku u proizvodnji odredjenih kultura, zapravo kako moja porodica vec ima razvijen trgovacki lanac velicine srednjeg preduzeca hteli smo da 1ha zemlje stavimo pod staklenicima ne bi li proizvodili voce i povrce za svoje objekte u pocetku. Mislim da je to jako isplativo jer ne postoji problem plasmana velike kolicine proizvoda sa kojim se, na zalost kako vidim, susrece veliki broj povrtara kod nas.
Jedina dilema je sada sta i kako.
Procitao sam dosta korisnih postova ovde ali me zanima konkretno sta bi trebalo saditi i gde da pronadjem prave upute za pocetak da ne bi trosio puno vremena citajuci svasta i jureci okolo ko muva bez glave? Prica oko organske proizvodnje deluje privlacno s'obzirom da planiramo da na duzi vremenski period opstajemo kvalitetom pa ni veca ulaganja novca i rada nisu problem.
Ako bih mogao dobiti neke upute kako najbolje poceti i gde se dalje raspitati bio bih vam zahvalan..

Pozdrav i puno srece u daljem radu!
 
Pozdrav

Na samom pocetku, morate imati ideju sta da proizvodite od povrca. Nije vam resenje da proizvodite
povrce koje ce stizati na trziste kada i kod vecine nas (citaj na kvantasu)
To znaci mladi krompir,salata paradajz, krastavci, paprika, sto ranije to bolje.
 
Denda je napisao(la):
Pozdrav svima!
Vec duze vreme pratim ovaj forum zbog zelje da sto vise saznam o nekom pocetku u proizvodnji odredjenih kultura, zapravo kako moja porodica vec ima razvijen trgovacki lanac velicine srednjeg preduzeca hteli smo da 1ha zemlje stavimo pod staklenicima ne bi li proizvodili voce i povrce za svoje objekte u pocetku. Mislim da je to jako isplativo jer ne postoji problem plasmana velike kolicine proizvoda sa kojim se, na zalost kako vidim, susrece veliki broj povrtara kod nas.
Jedina dilema je sada sta i kako.
Procitao sam dosta korisnih postova ovde ali me zanima konkretno sta bi trebalo saditi i gde da pronadjem prave upute za pocetak da ne bi trosio puno vremena citajuci svasta i jureci okolo ko muva bez glave? Prica oko organske proizvodnje deluje privlacno s'obzirom da planiramo da na duzi vremenski period opstajemo kvalitetom pa ni veca ulaganja novca i rada nisu problem.
Ako bih mogao dobiti neke upute kako najbolje poceti i gde se dalje raspitati bio bih vam zahvalan..

Pozdrav i puno srece u daljem radu!
Po meni najbolje se orjentisati na dve najisplativljije kulture a to su paradajiz i krastavac a moze mesta da ostane i za papriku.I to da bude glavna proizvodnja a sporedna preko zime moze salata,luk i spanac :cao:
 
Citat: Denda 08.11.2010, 21:13
Pozdrav svima!
Vec duze vreme pratim ovaj forum zbog zelje da sto vise saznam o nekom pocetku u proizvodnji odredjenih kultura, zapravo kako moja porodica vec ima razvijen trgovacki lanac velicine srednjeg preduzeca hteli smo da 1ha zemlje stavimo pod

Pozdrav Denda, jel mozes da nam kazes priblizne cene i kolicine povrca koje ste nabavljali za svoje radnje, mislim da bi ta informacija mnogo znacila.
 
Pre svega svima veliko postovanje i srdacan pozdrav.Tema je fantasticna,kao i odgovori na mnoga pitanja. Totalni sam pocetnik i planiram da stavima plastenik(Ruma) na 12 ari povrsine. Moj problem je predaleka struja, pa imam pitanje
1-da li ikako moze bez struje da se zapocne posao....
2- molim Vas da mi kazete kolicinu stabala paradajza za povrsinu od 12 ari, koja je najoptimalnija jer ima vise kombinacija, moram pripremiti rasad.......


Hvala unapred na odgovorima i puno srece u poslu....Vlada/Novi Sad
 
@ Vlada

Moje misljenje
Struja ti ne treba.
Na 12 ari plastenika moze se staviti oko 7 000 struka paradajza.

Zavisi koji sistem hoces.
Koliko cesto sadis u redu.
Koliko odvajas red od reda.

Nasi plastenici su dimenzija 30* 5, 40
Sto dodje malo vise od 1,5 ari.
U jedan posadimo sest redova po sto struka = 600 u jedan plastenik
 
Moji su malo kraci i stane takodje 6 reda stim sto u sredinu sadim dvored a u krajeve po mogustvu determinatan paradajiz (alijansa,olga, balka,priska)i plafon stane 420 struka.To je od "prilike" na 35cm od struka do struka.
 
U velike plastenike idemo dvored kroz sredinu.

l l l l l l

Ostala cetiri reda sa strana zasebno, svaki.
 
najiskrenije hvala na ogovorima, mislio sam da se potpuno posvetim toj povrsini plastenika, tako da bez upotrebe mehanizacije, samo bukvalno koristiti prostor za prolaz coveka, da sto veci broj zasada dobijem na toj povrsini...
 
Ne bih se bas slozio sa navedenim ciframa.Ja paradajz sadim u plastenicima dimenzije 40*7m itu stane 5 dvoreda(10 reda po 100 biljaka)sto je oko 1000 biljaka po plasteniku.Razmak izmedju biljaka i redova je 40x40.U plastenik od 12 ari moze,ako je tunel, maksimalno moze stati 1200/2.7=4450 biljaka.
Redosled je sledeci: I I I I I I I I I I stazu su 90sm.
 
Kurkela je napisao(la):
@ Vlada

Moje misljenje
Struja ti ne treba.
Na 12 ari plastenika moze se staviti oko 7 000 struka paradajza.

Zavisi koji sistem hoces.
Koliko cesto sadis u redu.
Koliko odvajas red od reda.

Nasi plastenici su dimenzija 30* 5, 40
Sto dodje malo vise od 1,5 ari.
U jedan posadimo sest redova po sto struka = 600 u jedan plastenik
258uyvm.jpg

Post je spojen: [time]1291833641[/time]
_________________________________________________
JuRa je napisao(la):
Ne bih se bas slozio sa navedenim ciframa.Ja paradajz sadim u plastenicima dimenzije 40*7m itu stane 5 dvoreda(10 reda po 100 biljaka)sto je oko 1000 biljaka po plasteniku.Razmak izmedju biljaka i redova je 40x40.U plastenik od 12 ari moze,ako je tunel, maksimalno moze stati 1200/2.7=4450 biljaka.
Redosled je sledeci: I I I I I I I I I I stazu su 90sm.
n2dfyf.jpg
 
JuRa je napisao(la):
Ne bih se bas slozio sa navedenim ciframa.Ja paradajz sadim u plastenicima dimenzije 40*7m itu stane 5 dvoreda(10 reda po 100 biljaka)sto je oko 1000 biljaka po plasteniku.Razmak izmedju biljaka i redova je 40x40.U plastenik od 12 ari moze,ako je tunel, maksimalno moze stati 1200/2.7=4450 biljaka.
Redosled je sledeci: I I I I I I I I I I stazu su 90sm.

Druze, ako se sadi u plastenik treba gledati da se iskoristi maksimalno prostor.
Bitna je ventilacija i svetlost.

Ova cifra od 4 500 struka na 12 ari, je premalo, po mom misljenju.
 
Kurkela;
gledo sam slicne plastenike(110x12) 6 dvoreda ali na visini od 2,4m.
svaka biljka ima po 12-13 roda bere se cele sezone(sadnja mart berba do novembra) ito bude jako puno paradajza.Jedan plastenik od 12 ari je malo vise od 4 moja a tabela kaze 4500.Cak i medju redni razmak mora biti malo veci (1m)zbog ventilacije.Imam negde slike potrazicu ih i postaviti.
Uz pravile agro mere i dobar rasad ta biljka moze dati i do 10kg roda,a to nije malo kada se obere i proda :D :ppozdrav:
 
Gajimo niske sorte paradajza 4-5 rodova po stablu.
To su mahom rane sorte, sa kojima izlazimo na trziste pre,
prosecnih proizvodjaca.
Mislim na proizvodjace koji sade sorte sa duzim vegetativnim periodom.
Znaci manja kolicina po stablu, veca cena.
Gledamo da sto vece kolicine isturimo pre dolaska na trziste robe sa otvorenog polja.
Jer cena ume da, drasticno varira.
Kod nas se berbom u oktobru - novembru zavrsava sa jesenjim plastenickim paradajzom.
Tj drugom sadnjom, istog.
 
Nazad
Vrh