Ishrana svih kategorija svinja travom i lucerkom

Od skoro sam poceo da dajem mladu lucerku nazimicama i susprasnim krmacama.Ostavio sam 2 obroka koncetrovane hrane a na podne im nakosim mladu luceku i dajem im.Nisam primetio nikakve promene kod njiih,i dalje isto napreduju tako da sam sa te strane zadovoljan.Ali ima jos jedna dobra stvar u ovom nacinu ishrane a to je usteda.Posto sam izbacio jedan obrok,smanjio sam potrosnju hrane za nekih 15 kg koncetrata dnevno po 24 din ispada dnevo ustedim po360 din,po meni nije lose.Isto sam primetio da je miris u svinjcu drugaciji,prijatniji.
 
Procitah negde da se daje dva kilograma lucerke dnevno suprasnim krmacama pa me bas zainteresovao taj podatak, da li se i ostali slazu sa ovom kolicinom prema svom iskustvu.
Inace i ja dajem lucerku napodne ali se uvek plasim da li je kolicina dobra jer moze biti problema ako se daje mnogo. Vidim da je izmet puno tvrdji pri konzumiranju lucerke. Da li je to neki pokazatelj? Sta misle ostali?
 
Ja krmace pustam u ispust ujutru i vracam uvece.Pre i posle pustanja ide koncetrat,a na podne trava i detelina.Na njih 5,koliko otprilike bude zajedno (bez dojara),idu vrsna kolica.
 
Izgleda da ova tema nije interesantna.
nema strucnjaka da drze predavanja kao na nekim temama a ja hteo da pitam Kakva je za svinje sudanska trava?
Neznam da li ce neko odgovoriti...
 
Ko drzi svinje na resetkama,nek izbegava travu,ili nek je daje po manje koliko mogu da pojedu svinje odmah,posto kad trava upadne u kanal nema sanse da se ocisti bez silazenja i izbacivanja vilama iz onog smrada.
 
Nazimicama i krmača se preporučuje u prve dve trećine bremenitosti da polovinu svojih potreba pa i više zadovolje iz sveže hrane, idealno iz zelene lucerke. Ima pozitivno dejstvo iz više razloga, tu je karotin provitamin vitamina A, vlakna koja stimulišu rad creva i mikrofloru debelog creva koji deluju probiotski i sintetišu vitamine b kompleksa i jako bitno kao što ste svi naveli ušteda u novcu smanjnjem koncentrovanog dela obroka. Mlađim kategorijama i svinjama u tovu ko se time bavi ozbiljno ne bih preporučio davanje sveže hrane. Što se tiče sudanske trave sa njom treba biti oprezan u ishrani domaćih životinja, u fazi kada je visina billjke ispod 90 cm u sebi sadrži jednu materiju čijim razlaganjem nastaje toksično jedinjenje koje može dovesti do znakova lakšeg pa čak i težeg trovanja, posebno su osetljive svinje i ona se češće koristi u ishrani preživara. Tako da pri davanju sviinjama nikako dok ne biljka ne poraste preko 90 cm i ima manju hranljivu vrednost od lucerke.
 
Izgleda da si vec silazio u kanal...


Nisam ja,ali sam video kako to izgleda.Ja mojim svinjama uglavnom dajem svezu koprivu,ili malo trave samo koliko pojedu za minut,a dok sam drzao bez resetki,obavezno sam ostavljao jedan dan pokoseno malo da se prosusi,pa tek onda pokupim.100% nema proliva
 
Negde sam vec pisao ali ajde da ponovim, lucerka je izuzetno hranivo za svinje i kod suprasnih krmaca moze da cini većinski deo obroka. Podataka ima o njoj u staroj posleratnoj literaturi jer su tada gajili stoku poluintenyivno. Dokazano je da krmače koje su ostale suprasne sasvim mogu da zadovolje svoje potrebe sa 10 kg lucerke dnevno uz dodatak pola kg mekinja.
Moji u selu počinju sa travom i lucerkom u obroku svinja svih kategorija čim trava stigne za košenje, znači pređe 15-20 cm a i lucerka bi trebalo da bude tolika jer od manje nema šta da se nakosi. U principu neznam kako je to funkcionalno na farmama ali u domaćinstvima sa 10-ak grla i manje sasvim isplativo i štedi se na kukuruzu. Inače kod nas se kosi obično popodne i daje oko 4-5sati a deo se rasprostre u hladovini i ostavlja za ujutru. Obično jedno dobro naručje trave dajemo odrasloj krmači. Sad nije tosamo lucerka, bude tu i trave iz bašte i ljulja i deteline trogodke i svega što je zeleno a zimi čak da bi upotpunili obrok i uposlili svinje dajemo seno od trava ili lucerkino što je bolje.
Jedino trava iz kosilica nije dobra što sam jer se lepi i vrlo brzo se upali ako je na gomili a ti vrhovi su puni koncentrovanih hranljivih materija koje je biljka spremila za dalji rast i hoće da izazovu temperaturu kod svinja. njima se svid mlada trava prejedu se i nastaju problemi.
 
Sve je tako Nemanja.
Ja prektikujem da s proleca dam prvo koprive pa onda travu pa lucerku.
Ako se da prvo trava posle nece cele godine da jedu koprivu, sto su mi ljudi rekli i to sam probao i uverio se da je tacno:osmeh:
 
Nego kolege da vas pitam da li dajete i krmacama dojarama.Interseuje me posto sam procitao ali neznam kakva iskustva imate i kako se ponasaju prasad na sisi,ima li proliva,koja je procedura prilikom hranjena dojara mladom lucerkom...
 
sad ti prodjoh kroz krnjevo :)
ako si naviko dojare pre prasenja davaj koliko i pre ako ne onda postepeno po kilo dva tri na obrok i to sveze kosenu i pazi da ne bude mlada lucerka da ne izazove probleme, bolje ako je malo starija ka cvetanju ili pupoljanju. Mleko poboljsavaju sigurno samo pazi na kolicine i da se ne upali lucerka ili da nije mokra.
 
Ja licno mislim da sveza lucerka ne moze biti dobra stvar za krmace u laktaciji iz vise razloga. Prvo, dosta sirovih vlakana poseduje a poznato je da prilikom laktacije krmaca ne unosi dovoljno hrane odnosno da je u negativnom energestkom bilansu, drugo sveza lucerka za razliku od dehidrirane ima povecani sadrzaj antinutrtivnih materija ,saponina , tanina i tripsin inhibitora koji sigurno dovode do problema, trece ima povecanu aktivnost ureaze, cetvrto ja ne vidim sta moze kod lucerke da poveca mlecnost kod krmace osim kalcijuma i + ( fitoestrogena koji svakako ima uticaja na mlecnosti mada ako krmaca nije pripremljena za laktaciju to nece biti od pomoci vec u drugoj laktaciji sledi izlucenje) ali sam pre za sinteticku formu estrogena i neki drugi hormon ako se time sluzimo i peto u toku bremenitost u prvoj fazi ograniciti lucerku a potom u drugoj polovini dodavati znatno vise, ima razloga za to znaju inzinjeri i zasto je tako. Kada neko govori o hranljivim efektima nekog hraniva onda je neophodno da postoje dve grupe: kontrolna bez tog hraniva i ogledna sa tim hranivom da bi se dao zakljucak u suprotnom sve je pricanje u prazno. Ovo je potpun odgovor za svezu lucerku u ishrani krmaca.
 
Poslednja izmena:
Ja sam pe par godina upoređivao ishranu sa i bez sveže lucerke kod dojilja. Mnogo je manje koncetrovane hrane pojela krmača kojoj sam davao lucerku, prasad je bila u boljoj kodiciji, radi se o sestrama sa istim brojem mladunaca i pripuštene su pod istog nerasta. To je iz prakse, teoriju prepuštam stručnjacima...
 
To mozda ako prasad nisu prisla svezoj lucerki.Ako su oni zvakali po svoj logici proliv je neizbezan.Bar moje iskustvo.Neka me neko ubedi u suprotno.
 
@ Zorane
Takav zakljucak je prihvatliv donekle sa odredjenim korekcijama bi to moglo biti interesantno kada bi se eliminisale manjkavosti u sledecem pogledu. Prvo ,utvrditi rasu, neophodno je utvrditi gubitak telesne mase za vreme laktacije kod krmaca hranjenih koncetratom i lucerkom, zatim ukoliko se utvrdi da je bilo gubitaka kako je on uticao na sledece reprodutivne pokazatelje u sledecem ciklusu kod krmaca, u kakvoj je kondiciji krmaca stupila u laktaciji, u kakvom zdravstvenom stanju i sa koliko rezervi masti, to je narocito vazno kod izrazito mesnatih rasa. Na osnovu toga moze se izvesti dobar zakljucak da li sveza lucerka treba da se upotrebljava za ishranu krmaca dojara a potom i drugi eksperiment koji bi u okviru grupa normirao lucerku da bi se utvrdila koja je ta optimalna kolicina za dojare. Mozda u ekstenzivnom svinjarstu i kod primitivnjih rasa i ima bolje ekonomske pokazatelje ali za intenzivno svinjarstvo to je ??
I normalno kao sto kaze Sama bez zdravstenih problema jer onda je besmisleno takvo hranivo koristiti.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na prosloj turi krmaca sto su se oprasili davao seno tj dehidriranu detelinu i moje zapazanje je sledece smanji sam kolicinu koncetrata za trecinu,prasad su prosla bez proliva na sisi,tako da i sad radim isto sa ovom sto se oprasila sad a planiram da to radim u buduce.Sto se tice kondicije krmace prilikom odlucivanja mislim na telesnu tezinu izgledaju kao i ranije mislim na period kada sam hranio samo koncetratom prilikom dojenja....
 
Nazad
Vrh