Ishrana svih kategorija svinja travom i lucerkom

Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Opet ne razumem sta je to pecenke. Izvini ako sam dosadan. :cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Ma nisi dosadan.taman posla. Imam slike,sada sam ih skinuo sa jednog sajta. Ali neznam da ih postavim.Jbg. Pre bih mogao da"postavim" miris i ukus nego slike :haha: Ovako.To se kod nas na jugu sluzi za Badnje vece i Bozic.Inace U vecim gradovima ,seljaci je u vreme tih praznika seku na komade(kriske) i prodaju na pijacama . Pece se u rerni . i tako to. Ma najbolje da dodjes za Bozic. :cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

I mene je asociralo na zelenjke(purenjke...). Otprilike ako te pratim to je bela bundeva, bar se tako zove kod nas. Belo-siva spolja, unutra meso žuto-naranđasto a ima seme kao bundeva. Mnogo je lepa kad se ispeče u rerni, tzv. srpska banana. Kako ćemo da popasemo duspenziju zbog off topic, urednici su nam vatra živa. I uvek gde je upozorenje tu sam i ja! :ppozdrav:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Pecenka-tikva peca,pece se ili kuva za ljudsku ishranu,a moze i za stoku.Kora je bledo zelene boje,meso narandzasto,semenke su vece nego kod obicne tikve.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Pre jedno 2 meseca sam poceo da dajem lucerku, susenu i mlevenu, umesanu u hranu.
Rezultati su vise nego dobri, posebno kod prasilja i dojara. Ako nekog zanima mogu postaviti i recepture za sve kategorije svinja.

Napominjem da sam davao svezu lucerku i bilo je problema jer su tovljenici postali kao narkomani - cim udjem u toviliste podivljaju tako da smo morali prvo u svaki boks da ubacimo po malo deteline da se zabavljaju pa tek onda da ih hranimo

Napominjem da im sada dajem odmerene kolicine mlevene susene deteline u ostalu hranu.
Prvo sto sam primetio je razlika u izmetu - drasticno smanjenje nesvarene hrane, kasnije su mi
objasnili da lucerka osim proteina i vitamina sadrzi i izvestan (sad se ne secam tacno) procenat celuloze koja nije hranljiva za svinje (jeste za prezivare) ali pospesuje varenje.
Inace dve prasilje oje sam detaljno kontrolisao i koje su dobijale lucerku, su u prasenju davale lego od 10 i 11 komada prasadi, prosecne tezine 1620gr (najteze 1700, najlakse 1470gr). od navedenih legala trenutno prosecna tezina 7,6 kg po prasetu, posle 22 dana.
Prezivelo je 20 komada (1 uginuce, i to ugnjecenje). NIJEDAN DAN PROLIVA, sto me najvise obradovalo
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

sasa1 je napisao(la):
....prema nekim podacima prosusena detelina ima vise vitmina i minerala nego sirova tako da nije tacno da je nesmes kositi ujutru a davati uvece.
Saša zanima me taj materijal na koji se pozivaš. To je u suprotnosti sa svim drugim tvrdnjama u literaturi, koje kažu da odmah po otkosu počinje padanje vrednosti svake zelene hrane. Biljka je i dalje živa troši šecere(ugljene hidrate).... To je jedna stvar. Druga je da nema načina da se u pokošenoj biljci pojave neki novi minerali kojih nije bilo u nepokošenoj. Odakle? Što se vitamina tiče njih po svakoj logici može da bude samo manje. Njih sintetiše živa biljka a kada je pokosiš počinje i proces oksidacije koji na primer razlaže vitamin C.....
To su neka tzv opšta mesta. Zato bi bilo jako interesantno da vidimo materijal koji kaže nešto novo?
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

ja mojim dajem preko cele godine,lucerku pokosim veceras i sutra je dajem,dobra je zato sto ima gvozdja i ostalih vitamina,citao sam da je preporucljivo krmacama i nerastovima dnevno po 2 kg.sveze lucerke i toga se i prodrzavam i nemam problema,zimi dajem suvu mada dosta je slabije jedu al bar po rezultatima meso je kvalitetnije i masnoca je svedena na minimum...to su moja iskustva poz svima...
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

molim jedno pitanje tek sad sam se uključio u ovo sve od kada mala prasad oće da jedu koncentrat imam ih deset i tek im je 21 dan samo njuškaju.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

dragan77 je napisao(la):
molim jedno pitanje tek sad sam se uključio u ovo sve od kada mala prasad oće da jedu koncentrat imam ih deset i tek im je 21 dan samo njuškaju.
Prijatelju,
A kako da ti odgovori bilo ko kada se nisi ni predstavio!
Na naslovnoj strani imas temu koja se zove "Za nove clanove da se predstave", tu udji i predstavi se kako dolikuje da bismo znali kome se i ko nam se obraca, 20 sec posla.
:cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

prika ja se zovem dragan iz trebinja sam i nedavno sam oformio pet boksova jedna mise okotila dobijo sam prinove deset komada ima im po 23 dana već el slabo oće još da ližu koncentrat
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Na naslovnoj strani imas temu koja se zove "Za nove clanove da se predstave", tu udji i predstavi se kako dolikuje da bismo znali kome se i ko nam se obraca, 20 sec posla.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

dragan77 je napisao(la):
prika ja se zovem dragan iz trebinja sam i nedavno sam oformio pet boksova jedna mise okotila dobijo sam prinove deset komada ima im po 23 dana već el slabo oće još da ližu koncentrat
Mi na ovom forumu,praktikujemo da se novi clanovi na ovoj adresi predstave.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Dobrodosli!
:cao:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Eto braćo predstavijo sam vam se pa ako neko ima nek mi odgovori na prijašnje pitanje uvezi male prasadi.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Pa ako pocnes da ih prihranjujes sa 15 dana starosti pred starterom neces pogresiti,ja uglavnom tad pocinjem,inace prasici vec sa 5,6 dana starosti pocinju da konzumiraju hranu naravno u minimalnim kolicinama,tj.pocinju da "lickaju" hranu...A i ako ih drzis 6 nedelja da sisaju onda mozes poceti sa tri,mada oni tad vec jedu uz krmacu.poz i Srecno
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Da li neko zna koliko ima proteina u suvoj mlevenoj lucerki?
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Zoran Kostović je napisao(la):
Od 15 do 20% u zavisnosti od kvaliteta lucerke a svarljvih od 10,5 do 14,4%.
A zasto onda kazu da u lucerki ima vise proteina nego u soji? Bilo jednom nagradno pitanje u emisiji Znanje na poklon.
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

markodjurdjevic je napisao(la):
Zoran Kostović je napisao(la):
Od 15 do 20% u zavisnosti od kvaliteta lucerke a svarljvih od 10,5 do 14,4%.
A zasto onda kazu da u lucerki ima vise proteina nego u soji? Bilo jednom nagradno pitanje u emisiji Znanje na poklon.
Ma bre Zaharije prolupao, ima sigurno lucerku da proda :haha: :haha: :haha:
 
Odg: Ishrana svih kategorija svinja mladom lucerkom

Dragan StjepanovićDiplomski rad________________________________________________________________________________ __
Detelina
Detelina je višegodišnja biljka. Jedna je od najvažnijih poljoprivrednih kultura u našem regionu. Ova biljka ima visok sadržaj proteina u zelenoj masi (3,5 - 5,5 %), a u suvom listu (20 - 25%) sirovih proteina. Ovi proteini spadaju u najkvalitetnije i koriste se za ishranu domaćih životinja.Evo drage kolege naucni dokazano,da se nebi razmisljali.Poz svima
 
Nazad
Vrh