Ishrana muznih krava

Oko 0.3 hektara kukuruza silaze ti treba po kravi da bi bio siguran za celu godinu (ako uzmemo neki prosecan prinos od 30t mase). Grasak je jako skup za proizvodnju i dosta manje radja po jedinici povrsine. Za 20 krava 6 hektara kukuruza + 4 hektara lucerke i na konju si. Koncentrat kupis i kraj price.
 
To je vec drugi posao.Ako hoces da radis sam odgoj teladi i junica tu se matematika menja. Kod mlecnih krava najlakse racunica prodas tele odmah i onda znas tacno na cemu si.
 
Pa pazi,ima prednosti i mana sigurno. Ko ima veliku farmu verovanto mu se vise isplati ostavljati svoju telad i odgajati junice.Kupovina dobrog semena i slicno. Medjutim mislim da se ne isplati gajiti junicu 2 godine (minimum) da bi postala krava,bolje je kupiti.
Znas li okvirno koliko tele pojede dok se ne oteli prvi put i koliko sve to kosta ?
 
Da,tu cenu kod kupovine sam i racunao. Ali isto tako i svoju junicu kada ostavis nemas nikakvu garanciju sa istim takvim pedigreom.Nisam nikada odgajio junicu zato necu da pricam napamet i pitam da li znate koliko to kosta.
 
Svoju junicu sam formiraš u kravu počevši od prvog dana kada dođe na svet kao tele.Dobra ishrana i nega su ključni a dve+godine brzo prođu, ako se krave tele redovno uvek imaš podmladak koji stiže na vreme i znaš šta imaš u dvorištu.
 
To razumem,100 % si u pravu i tu nema greske stado se stvara a ne kupuje. To je prednost ostavljanja svojih teladi.

Ali opet ima ono ali,koje me cisto eto zanima.Ako se junice nabavljaju na proverenoj kvalitetnoj farmi po tim cenama 2500-3000e opet bi trebalo da to bude dobra genetika i da opravdaju ocekivanja. Po nekoj mojoj logici i racunici da bi dobio kravu od teleta (racuna se i cena teleta) ti treba preko 2000e + rad 2 godine oko nje bez ikakve koristi + rizik od uginuca zbog raznoraznih sranja troskovi vet itd.
 
To da tako ide svi bi kupovali junice i nebi cuvali svoje
U vecini slucajeva steone junice se kupuju zbog poboljsanja genetike u stadu,formiranja novog stada ili povecanja stada zbog nemanja svojih
Desava se da ima jako puno muskih telada pa dodje do situacije da hvali junica

Sent from my moto e(7) plus using Tapatalk
 
Sve to lepo i ko radi dugo on je tako navikao ali to je vec ono sto zovemo tradicionalna metoda.Sto se tice love situacija se menja kao i vreme. Hteo sam da vidim sta cete napisati oko troska ali niko ne zeli to da iznese ili ne zna. Zaboravili ste bitnu stvar a to je da je subvencija za nabavku junica 170 000 din po komad.Lepo je odgajiti svoje i sam sam svestan toga i imati svoju genetiku ali matematika je drugacija. I kada ides da kupis junice ides da ih kupujes ocima i gledas u njih i u papire tako da tu nema mnogo omaske.
Sad danas da kupis tele(ili ostavis tvoje) i da ga cuvas 2 godine imas ulog 600e+ u startu i imas ulog jos oko 1400e (od ove cifre se ogradjujem ne mora biti tacna to je moja predpostavka ali ne moze mnogo da oscilira) kroz dve godine u hranu + troskovi lecenja,osemenjavanja,rada i ostale pizdarije.

Ako kupis junicu izkesiras 2500-3000e drzava ti vrati preko 1400e i u ovom momentu dobijes junicu za 1000-1500e(samo sacekas malo da ti vrnu lovu) koju sutra muzes i koristis 2 godine dok tvoje tele raste.

Ako nemas kes ima povoljni krediti isto subvencionisani i eto resenja.

I sam sam ranije gledao sve sareno ali u zadnje vreme od kada nas svi j-bu da izvinete gledam sve kroz lovu pa kom opanci kom obojci.
 
To za junice može lako da bude mrtvo slovo na papiru kao onih obećanih 100.000 dindži za žensko tele prvotelke.
Prodavao sam jalove krave i kupovao oteljene junice za slične pare dok sada ne bih dao ni u ludilu 3000 e za junicu i nadao se povratu od države u ovom a.p.p (ako prođe, prođe)sistemu.Prethodnih nekoliko godina sam se malo ozbiljnije posvetio mlečnom govedarstvu, počeo sam da osemenjavam i rešavam probleme oko reprodukcije.Naišao je period gde sam imao preko 70% muških teladi, dosta zeznuta situacija ali se u poslednje vreme dosta popravlja pa sam sada na fifti fifti.
I da, ne računam koliko me košta junica od starta jer ostaje u domaćinstvu za dugogodišnju reprodukciju, to je jedan vid ulaganja kao kada kupiš njivu i sl.
 
To razumem,100 % si u pravu i tu nema greske stado se stvara a ne kupuje. To je prednost ostavljanja svojih teladi.

Ali opet ima ono ali,koje me cisto eto zanima.Ako se junice nabavljaju na proverenoj kvalitetnoj farmi po tim cenama 2500-3000e opet bi trebalo da to bude dobra genetika i da opravdaju ocekivanja. Po nekoj mojoj logici i racunici da bi dobio kravu od teleta (racuna se i cena teleta) ti treba preko 2000e + rad 2 godine oko nje bez ikakve koristi + rizik od uginuca zbog raznoraznih sranja troskovi vet itd.
Mušovac svako sebi ostavlja najbolje. Nije samo genetika u pitanju. Mnogo obdukcija sam uradio da su junice poreklom sa farmi a one groblje, pluća razvaljena, i još mnogo toga. Kada je sam odgajaš znaš u kakvim uslovima je rasla, od koje krave i semena bika.
 
Mušovac svako sebi ostavlja najbolje. Nije samo genetika u pitanju. Mnogo obdukcija sam uradio da su junice poreklom sa farmi a one groblje, pluća razvaljena, i još mnogo toga. Kada je sam odgajaš znaš u kakvim uslovima je rasla, od koje krave i semena bika.
Pozdravljam,ima i toga sigurno.

Sto se tice subvencija to nije app bar do sada nije bilo. Ovo za 100k po ostavljenom teletu je rekla kazala a subv za nabavku stoke postoji zadnjih X godina. Prodao sam a i kupio stotine jagnjadi po tom sistemu,niko nikada nije ostao bez novca. Jeste da se ceka ali su i to ubrzali u odnosu na ranije. 2016-e kada su uvezene ovce iz rusije cekao sam povrat pune 4 godine ali su ipak platili.
 
Ja muške prodajem kao sisavce ili odljučene u zavisnosti od kupaca i ženske koje su mi višak.Ja imam problem sa terminima teljenja i to velki.Nemam sada do jula la da se tele i onda kad krenu,svih 11 u par meseci.
 
Dobra cena mleka pokrenula je diskusiju u temama u stocastvu. Konačno. Što se tiče gajenja ili kupovine junica, gajenje je daleko sigurniji posao, bas zbog ovog što je Matić rekao, od izbora bika za osemenjavanje do formiranja krave. Kod nas je kvalitet junica dosta saren, jer je tržište malo. Tek sa ovim desavanjima u sektoru stočarstva se javljaju potrebe za junicama. Jedna ozbiljna kompanija uvozi 400 junica po ceni od 2350e po grlu franko farma, holstajn su rase. Kod nas trenutno bez 2700-3000e kvalitetnije junicu ne možeš da pipnes. I vrlo često što u kuću treba u crkvu se ne nosi. Mi sad imamo 8 junica, ima tu i viska al ne znam koju bih prodao. Tako da vrv nećemo ništa pa ćemo izlučiti krave. Sto se tiče ishrane, stabilne, ozbiljne, bez silaze cele biljke kukuruza gotovo nije realno pričati. Bolje su senaze leguminoza ilii kombinacija u ishrani, izbalansiranije su u odnosu na silazu, ali nemaju prinos i Ratko je to dobro rekao. Pogotovu kod graška samo jedan otkos.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh