Ishrana muznih krava

Ja kazem svoje iskustvo,po meni ne moze da se sa silazom i lucerkom,za tov nije lose puno bolje tako nego ostavljati za seno kad su starije kategorije junadi u pitanju.
Sa lucerkom se ne moze nista da se poredi,ako su proteini u pitanju.Kukuruzna silaza pak ima gomilu energije ali jako malo proteina.Ljulj,ja ne znam koliko tacno ima proteina.Moja literaruta kaze da livadske trave imaju 6.8% proteina a lucerka 10.3% u senazi.Sumnjam da je ljulj nesto manje od livadske trave.I on jos uspeva na mestima gde lucerka nece pa je jako koristan za pojedina podrucja.
 
U literaturi, malo starijeg datuma, Dr Bozidara Mrvaljevica, u jednom delu spominje americka iskustva tkz silaze "all in one" formule 30:60:10 tezinski delovi u kojoj je senaza lucerke 30% silaza kukuruza ili sirka 60% i 10% delova samlevenog kukuruza sa klipom.
Tu se navodi da sa ovom formulom mogu da se hrane sve kategorije goveda tokom cele godine bez ikakvih dodataka bilo kakvih kabastih i koncentrovanih dodataka, o dteladi na sisi, mlade stoke u porastu, krava muzara, zasusenih krava, baby beef junadi...
 
Pozdrav drustvo,

moze li mi neko napisati neki plan ishrane muznih krava bez silaze, onako orijentacionalno?

Na raspolaganju je lucerka - solidnog kvaliteta, seno livadsko losijeg kvaliteta (ima dosta celuloze), i za koncentrat je dostupno, suncokretova-sojina pogaca-sacma, kukuruz, psenicne mekinje...

Premix da bude patent co ili schauman.

Sa ciljanom proizvodnjom od 25 lit.

U pitanju je simentalska rasa.

Unapred hvala.



Moze li mi neko nesto napisati posle mesecipo dana? Trebao bi sutra, prekosutra otici po kravu. Svakako planiram da je zadrzim jedno vreme na stari rezim ishrane, ali bi postepeno da joj uvodim novi koji jos nisam definisao.
 
smjesa 15kg suncokretove pogače 10 kg sojine sačme 15 kg mekinja 3kg shaumana 57 kg kukuruza(bilo bi dobro 17 kg ječma a kukuruz 40kg ali...) lucerka prije smjese pa smjesa to prije mužnje i onda joj daš još livadskog poslije mužnje .količinu smjese počni sa 5 kg pa podiži svaki treći dan za pola kile dokle god ona diže mlijeko kad stane smanji za pola kile i to ti je to
 
Zahvaljujem Vam puno kolega pankin na odgovoru.

Koliko lucerke pre muznje da joj dam, celu balu, pola(racunajuci na standardnu tezinu bale cca 15kg)...? I koliko ukupno lucerke i livadskog sena moze za 1 dan da pojede? Isti princip i navecer, jel?

I da, suncokretove pogace iz sopstvene "proizvodnje" imam, mislim, nisam je nosio na analizu, pa joj ni neke vrednosti ne znam, mozda samo prosecne..
 
Poslednja izmena:
:osmeh: :osmeh: :osmeh: da bar imam. Presu imam za cedjenje uljarica, manjeg kapaciteta i to od skoro, pa sam neki suncokret cedio, pa imam pogace, e posto nemoze manje od 1% ulja osim hemijskim putem da se odstrani, zato je pogaca, nije sacma, ima mozda 7,8% zaostalog ulja...
 
lucerka prije smjese pa smjesa to prije mužnje i onda joj daš još livadskog poslije mužnje

Kolega pankin,kako hoće da jedu livadsko sijeno posle lucerke?moje neće nema šansi da bi jele!
 
imam jedno pitanje .kakva bi bila senaza od od soje posto meune ima ali slabo zrna u njoj.?inace sejao sam soju koja se ne pece
 
Bila bi dobra, samo ne treba čekati dugo do senaže, veliki deo će ogrubeti i smanjiće se svarljivost. Isto planiram, samo još karence da prođu i da odem posle vikenda da vidim u kakvom je stanju.
 
poceo sam da meljem soju i da dajem kravama pola kilo na jednu i odma se vidi u kofi, da ima mleka vise.

- - - - - - - -
- - - -
 
Поздрав свима,од раније сам на пољоинфо форуму али сам нови у говедарству.Прије свега да се захвалим свима на много корисних информација које нама почетницима добро дођу.Од љетос сам власник 5 музних сименталки и бавим се производњом сира.Што се исхране тиче имам ливадско сјено и користим геби концентрат 18 %.Сматрам да је то поприлично лоша исхрана и волио би да побољшам колико могу.
 
Nazad
Vrh