Ishrana muznih krava

Mozes da ubacis sodu bikarbonu, pocnes sa pola kg sode na 100 kg koncentrata, da se krave naviknu na podrigivanje, a onda ides sa 1 kg na 100 kg, ne vise.. Dodaj i kredu ili DKF isto mozes kilo na sto kila, kredu mozes i dva kila..
 
možda ih jednostavno prezasitiš,a nije nužno da bude acidoza može biti i alkaloza pa onda samo pogoršaš moraš ići ciljano.
 
Sumnjam na acidozu pa sam sinoc ubacio sodu bikarbonu,ali Sam hteo da cujem i vase misljenje,koliko bi trebalo sodi da pocne da deluje?
 
kod mene ove dve sto se otelile sa mlekom stojimo ovako: oko 15 dana od telenja, 23 litra jedna 22 litra druga,a obrok seno 1 bala (tezina bale=10kg, jadno ali sta da se radi nema tezih), silaza 10 kg(dve jupolove kante) i zob 5kg(kukuruz jecam tritikale i multimix Se).... Nazalost pojele bi i vise ali moramo ovako za sada, ocekujem pre nove godine da dokupim hranu i da krenem full hranjenje...
 
Pobratime proteinski jako slabo energetski mož da se pokrije ali proteinski ni blizu dodaj makar nešto najeftinije i imaćeš sigurno makar 30 litara.

- - - - - - - - - -

Sumnjam na acidozu pa sam sinoc ubacio sodu bikarbonu,ali Sam hteo da cujem i vase misljenje,koliko bi trebalo sodi da pocne da deluje?
soda djeluje odmah i popravlja trenutno stanje a ti kolega u humanoj apoteci uzmi multi kartice za urin i na njima imaš test za ph i ketozu između ostalog i onda možeš znati kakvo je stanje i sta i koliko trebaš dati da to popraviš
 
pa ovako ako je zakiseljen burag(acidoza )onda soda i magnezij oksid ako je alkalan onda se dodaje jabukovo sirće u ishranu i normalno malo izmjeniti obrok da se makar ublaže posljedice
 
Jedna krava mi je pred teljenjem, znaci očekujem svaki dan da se oteli ali vime joj se ni malo ne povećava kako bi trebalo biti pred teljenje, imate li neki predlog u vezi ovog sta sa joj radim da bi povećala vime, hranu dobija kao ostale krave u muzi, da li treba ishranu da menjam ili sta već?
 
kolege moze li malo saveta o hranjenju krava jer nisam bas strucan a voleo bi da znam..ovako ja ujutru na 9 grla dajem balu sena pre muze pa posle idem sa slizazom oko 3 kolica na 9 grla posle toga jarma(kukuruz u klipu +mekinje) pa 3 bale sena i to im je to do podneva..e sad dali je to mnogo.koliko bi trebalo da im dajem i sta
 
Jedna krava mi je pred teljenjem, znaci očekujem svaki dan da se oteli ali vime joj se ni malo ne povećava kako bi trebalo biti pred teljenje, imate li neki predlog u vezi ovog sta sa joj radim da bi povećala vime, hranu dobija kao ostale krave u muzi, da li treba ishranu da menjam ili sta već?
Jesi li siguran da je steona?

- - - - - - - - - -

kolege moze li malo saveta o hranjenju krava jer nisam bas strucan a voleo bi da znam..ovako ja ujutru na 9 grla dajem balu sena pre muze pa posle idem sa slizazom oko 3 kolica na 9 grla posle toga jarma(kukuruz u klipu +mekinje) pa 3 bale sena i to im je to do podneva..e sad dali je to mnogo.koliko bi trebalo da im dajem i sta
Jesu li to muzne krave i koliko daju mleka ako jesu?
 
Nemas ti onda sta tu da menjas za nju posebno hranu.Dobro je to sto jede kao i krave koje su u muzi.Mozda ce da prebaci telenje za jos neki dan pa usporila sa pripremom vimena.Obicno pocinju blago da pripremaju 20 dana pred telenje,sa 15 se bas lepo poznaje a 10 dana pred telenje je prilicno veliko.To sve zavisi i od mlecnosti i od rase krave.
 
jesu vojkane muzne...ovako jedna junica 15 l,a ostale su od 20 l pa do 25 e da zaboravih sta da im dajem radi ove kiseline u silazi sto ima jel malo po malo boli ih stomak
 
Kako znas Boki@ da je boli stomak??? Tj koji su pokazatelji? I mene zanima sta dati kravi kada je silaza kisela? Moja mirise na vino, tj izmedju vina i dzibre, ali opet slabo jedu...
E da danas sam saznao nesto novo, kupujuci minazel ( a kupujem jer je absobrent mitotoksina i dobro utice na zdravlje krava ajeftin je 1kg 130 dinara) rece mi covek da krava ako nece da jede kada prospes po silazi onda uzmes 100 -200 grama sipas u staklenu flasu sipas vodu promesas i das kravi da popije... Koliko je ovo dobro??? Jel probao neko??
 
Poslednja izmena:
Poz svima na forumu i cestitam novu godinu svima.mozeli mi ko reci dajeli iko kravama otpad iz keksare i jeli ima koristi ili je samo vise balege?
 
Nazad
Vrh