Ishrana muznih krava

Koristim i ja taj od vitamixa jel stavljas nako po recepturi super ili ga manje stavljas

- - - - - - - - - -

Igo radio sam ja jedne godine grahoricu sa zobi i ispalo je super i radio sam sa samoutovarnom prikolicom. Sad sam mislio uraditi tritikal sam u rolo bale pa cu vidjeti kako ce ispasti, zob sam radio sa malo graska ali su je jeli krave nemozes nanijeti.
 
Poslednja izmena:
Da, stavljam po njihovom uputstvu, bio je njihov tehnolog kod mene i uzeo uzorak silaze, i mog koncentrata koji sam prije pravio i na osnovu svega toga napravio mi preporuku kako da pravim gotov koncentrat.

Za 500 kg gotove smjese stavljam:

200 kg kukuruz
60 kg psenica
35 kg zob
30 kg mekinja
175 kg super 33% protina
2 kg soda bikarbona
2 kg stocna kreda

dajem 4.5 kg gotove smjese kravama koje daju do 20 litara dnevno, koje daju vise povecavam dozu koncentrata.
 
Nemam pojma na sta ce da lici, ali probacu da vidim... Mislio sam da je neko vec probao, ali ja cu biti prvi :osmeh:
Cena je 44 dinara suvog po kg, a ako se rastapa kao repin onda cena je oko 5,5 dinara po kg...

Ako nisi spremio kabasto za krave bolje je (a i jeftinije) da jedu samo koncentrat i neko lose seno (ili samo slamu), ovako ne dobijas nista.
Taj "lucerkin rezanac" o kome pricas ti nije nista drugo nego briketirano seno lucerke, samo je, verovatno, prinudno suseno.
Ako mu dodas vodu nista ne dobijas u odnosu na obicnu (ubaliranu) lucerku osim sto ce krave da ti piju manje vode.

Cena poslednjeg sirovog repinog rezanca (oko 50% vlage)koji sam uzeo mi je bila 3,5 dinara, sto bi iznelo 7 dinara po kilogramu suve materije. Nek je dvesta posto manje hranljiv od lucerke, pa je opet 7+7+7+7=28 dinara a ne 44.
Samo je problem sto rezanca vise nema.
 
Jel radio ko sjenazu od tritikala i kako se pokozao u ishrani
Prošle godine je urađeno 40 ha tritikalea,samo smo se zeznuli sto smo ga malo ranije digli nego sto je trebalo,niti je poleglo,niti je bilo problema sa kosenjem,za dva dana sam mogao sve pokositi,ali nismo pokosili sve jer smo to prvi puta radili i sa sijanjem a i sa silokombajnom,nego smo kosili koliko treba sa kosaćicom od 3 metra(Pottinger) i taćno je išao silokombajn(Claas Jaguar 870) iza tog i silirao,sve je to fino spremljeno i ćeka stoku,a stoka ćeka farmu,a nadamo se da će to krajem proljeća sve biti gotovo

Ove godine smo isto posijali istu površinu a sljedeće godine ćemo probat kombinaciju sa graškom,jer grašak daje dosta jaću hranjivu masu
 
Југи

Узимали су код мене неки људи раније и били су задовољни, ако узмеш напиши шта тачно пише на етикети и како си задовољан.

Незнам да ли су били брикети или пелети или је био резанац у питању - углавном сви су потапали у око 5л воде и били су задовољни са резултатом
 
Ima li neko iskustva sa GEBI koncetratima,u mom mjestu su se počeli prodavati a i sa cijenom su povoljni od lokalnih proizvođača,ja planiram da počnem da uzimam njihove supere za krave muzare. Vrećica od 10kg sa 35%proteina dođe oko 6€,do sad sam kupovao sojinu i suncokretovu sačmu i vitamine ali ovo bi mi bilo jednostavnije a i isto bi mi koštalo::novac::
 
Nikako nećeš dobiti isto, ja sam takve super koncentrate koristio SANO-ove. Nije neka mlecnost, ali se mnogo suse, e sad da li je do neproteinskog azota ili do nekog drugog otpada uljne industrije, neznam. Ali sad sam kupio soju i sincokret i inbergov kr60 i mogu ti kazem ima poboljsanja.. Nemogu da kazem nista o Gebiju, probaj pa podeli sa nama iskustvo..
 
Gebi je što se tiče kvaliteta sasvim ok (od njihovih gotovih smeša koristio sam samo koncentrat za piliće i dobro se pokazao) ali je kod nas među najskupljima pa ga ljudi izbegavaju.
 
@Nikola_VUK, na sta si mislio da dodam? Misliš na mekinje ili sacmu uljane repice (nije mi dostupna) ili na nesto drugo?? A od kabaste koristim kukuruznu silazu i slamu. Nemam mnogo njive pa nemogu da sadom detelinu. Sta da radim kad velike firme i industrije propadaju, pa svi koji su otpusteni se vraćaju na poljoprivredu i ocekuju da ce da žive od 1 ha imanja, malo kupus, malo paprika i sargarepa, jedno bikce i preterali godinu.. Nego nece ni to dugo..
 
Interesuje me jeste merili nekad kolko vam pojedu krave dnevno ili obrocno hrane ?

Mi smo danas malo racunali i mozgali kako bi presli na drugog proizvodjaca koncentrata pa su nas i zamolili da izmerimo kolicine koje dajemo kako bi mogli da izbalansiraju obrok ukoliko dogovorimo neku saradnju i odgovarale nam cene one ce poslati sva hranjiva na analizu kako bi znali onda sto preciznije izracunati i izbalansirati taj obrok,pa reko ajde da napisem kako sad hranimo, brojke su preracunate po kravi:

suva lucerka 1.3kg x2
sjenaza od lucerke 2.1kg x2
grasak i ovas 3kg x2
silaza 8.3kg x2
stocno brasno 1.6kg x2
koncentrat 20% 1.3kg x2

Sto je otprilike sve zajedno oko 35kg dnevno.S tim da smo sad poceli grasak da dodajemo dosad je isla samo sjenaza lucerke mesto graska.
 
Nazad
Vrh