Ishrana koza

Ajmo zainteresirani javite se. Ja cu to morat iskopirat i poslat van drugog nacina cini mi se nema.
60 kn u Eurima ti je cca 9 Eura. Ali ako se vracas u Srbiju preko Cugija svrati i iskopiraj to he he. Ako ne bude islo tu sam
 
Tablica - Poremecaji uzrokovani nedostatkom minerala u mladih koza
frYx_P4AxQct_yde.png
 
Posto smo na drugom mestu spomenuli zube kod koza i Brundalo je rekao da i mladje koze mogu da imaju upropascene zube od lose ishrane, palo mi je na pamet da se zubi vise trose od sena nego od zelenisa i da zivotinje koje se vise hrane senom, narocito grubljim, sigurno imaju kraci radni vek.
Ja nisam nigde pronasao neke podatke ili tablice trosenja zuba u zavisnosti od ishrane ali ovo moze da bude znacajan faktor u proceni isplativosti.Velika je razlika da li je koza u eksploataciji do 7-8 god ili 8-10. Ovo je narocito znacajno za najbolja grla u stadu jer pored mleka za te 2-3 god daju 4-6 jareta od kojih mogu da se ocekuju dobri rezultati.
Vrlo verovatno da postoji neki naucni rad na ovu temu. Pa ako je neko natrcao na tako nesto neka objavi.
 
Tar je napisao(la):
Posto smo na drugom mestu spomenuli zube kod koza i Brundalo je rekao da i mladje koze mogu da imaju upropascene zube od lose ishrane, palo mi je na pamet da se zubi vise trose od sena nego od zelenisa i da zivotinje koje se vise hrane senom, narocito grubljim, sigurno imaju kraci radni vek.
Ja nisam nigde pronasao neke podatke ili tablice trosenja zuba u zavisnosti od ishrane ali ovo moze da bude znacajan faktor u proceni isplativosti.Velika je razlika da li je koza u eksploataciji do 7-8 god ili 8-10. Ovo je narocito znacajno za najbolja grla u stadu jer pored mleka za te 2-3 god daju 4-6 jareta od kojih mogu da se ocekuju dobri rezultati.
Vrlo verovatno da postoji neki naucni rad na ovu temu. Pa ako je neko natrcao na tako nesto neka objavi.
I ja bi to volija ali cini mi se da cemo mi prije na forumu doc do znanstvenih zakljucaka za tu temu nego sta ce se neko uvatit toga posla :ppozdrav: :ppozdrav:
inace ovo sa sijenom kao jednom od faktora trosenja zubi je sigurno tacno ali znantno manje se tako trose zubi nego ako in se daje cijelo zrno zitarica ili recimo na primjer suhi a ne namoceni peleti lucerke/djeteline. Znaci iskljucivo usitnjena ali ne brasnasta hrana
 
od danas sam poceo da pustam po jedan sat sami da jedu ko koliko moze mogu li nesto da stedi na nihovo zdravje ili je boje da se malo fizicki aktivni za polesno kozene
 
GOCE-MK je napisao(la):
od danas sam poceo da pustam po jedan sat sami da jedu ko koliko moze mogu li nesto da stedi na nihovo zdravje ili je boje da se malo fizicki aktivni za polesno kozene
Goce nece im nista stetit, ne boj se. Ali brate napravi in velike jasle da ti toliko ne prosipaju
 
imam jasle samo ovaj stog sena mi je ostao od lani i vako mi je lesnije a imam jes dva stoga ima i da se prosipe i da ostane
 
GOCE-MK je napisao(la):
imam jasle samo ovaj stog sena mi je ostao od lani i vako mi je lesnije a imam jes dva stoga ima i da se prosipe i da ostane
Goce koliko tvoje koze daju mlijeka? :ppozdrav:
 
prosek 2 kila sabajle i i 2 navecer zavisi do periot u prolet mozei do 2 ipol a esen i 1 ipol prosek je dve kila na muzene ujutro i uvece
 
GOCE-MK je napisao(la):
prosek 2 kila sabajle i i 2 navecer zavisi do periot u prolet mozei do 2 ipol a esen i 1 ipol prosek je dve kila na muzene ujutro i uvece
Lipi prosjek bogami. a kazi to sijeno dali je livadno ili je neko tipa djetelina, lucerna...?
 
Posto je ovo tema ishrana koza / ovaca , evo i jedne susare za seno:polovna, malo koristena,14KW, oko 800e+prevoz i carina.
 
sad imam 15 grla iseltirao sam najboje sad od kad sam prestao da ih muzem dajem jacmen po 4 kila dnevno a uprolet poslusacu tebe i planiram da nabavim pcenka da kacim maslenost
 
GOCE-MK je napisao(la):
sad imam 15 grla iseltirao sam najboje sad od kad sam prestao da ih muzem dajem jacmen po 4 kila dnevno a uprolet poslusacu tebe i planiram da nabavim pcenka da kacim maslenost
Pa zasto sad toliko puno jecma? zar ti nije bolje kukuruz? i druga stvar jel 4 kila jecma na sve ili po glavi
 
Nazad
Vrh