Ishrana koza

U mene je knjiga Kozarstvo od Franica i na str 50 pise.....medjutim treba iskljuciti lisce hrasta i oraha zbog toga sto sadrzi vece kolicine tanina(tanin zatvara). Kraj citata.
@Ivanhoe a da tebi koze nisu prije toga jele sto drugo ili mozda stogod pljesnjivoga? Pazi bez ljutnje samo pitam :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Aha, znaci ima mala i velika knjiga istog autora. Ja imam malu knjizicu u izdanju Nolita iz edicije "mala poloprivredna biblioteka", pa je kod mene skoro istovetni tekst na 23. stranici.
 
U mene je knjiga od 123 stranice i od sve literature koju imam ova je najaca. Nego posla san cugiju jos kad san poceja na ovom forumu jednu istu takvu. Stupi s njin u kontakt pa nek ti je iskopira :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Aha naso sam,paznja mi je bila na 2.strani(instalisao system curi na laptop Krenula je na fax bice 1veterinar+)
Plesnjivo one nece da jedu,isti dan su smazale malu dzeneriku(divlja sljiva) Poluzrele plodove je imala.1mi je svakako preosetljiva malo ako poremetim sastav koncentrata kuglice su slepljene :cao:
 
Evo Brundalo je skenirao, rekao bih iz Franiceve knjige, tablicu sa sadrzajem hranljivih materija, svarljivih belancevina, suvematerije i sadrzaja kalcijkuma i fosfora u pojedinim hranivima. Pocecemo sa ovom tablicom pa cemo dodavati i ostale.

Ko nema knjigu sa ovakvom tablicom moze ovo da sacuva pa kada ovde okacimo trablice sa potrebama koze za odredjenim sastojcima u razlicitim fazama onda svako moze da tako kombinuje hranu da omoguci maksimalne prinose a da ne trosi vise hrane nego sto treba ili uzalud dodaje neku vrstu hrane.

Inace, da vas malo razonodim, ovo je Brundalo skenirao na Silbi pa poslao meni da ja to zbrckam i okacim. Sve u svemu totalna 007 operacija... :haha:
:ppozdrav:
 
Pre nego sto postavimo tablice sa potrebnim hj(hranljivim jedinicama), sp(svarljivim proteinima) i slicno dacu jedan primer da se vidi kako mogu ove tablice da se iskoriste u praksi.
Na primer koza od 50kg tezine koja daje 3 litra dnevno ima potrebu za 2.14 hj i 205 gr sp
E sad pogledamo tablicu i vidimo da recimo ako je samo pasa u pitanju onda koza mora da pojede 9.85 kg planinske trave da zadovolji 2.14 hj a sto se tice proteina ta kolicina bi morala da bude i veca = 10.8 kg
Medjutim sama pasa je aktivan posao na koji se trosi odredjena energija pa bi ova kolicina morala da bude i nesto veca. Uopste nisam siguran da koza koze da pojede, prezvace i svari toliku kolicinu trave?


Propustio sam da kazem da se hj racunaju kao zobene hranljive jedinice, tako sto kilogram zobi ima vrednost 1(hj)
To je stari sistem racunaja koji je sasvim dovoljan da se dobro izbalansira obrok. Moram da priznam da se u novi sistem nisam udubljivao pa mi nije ni jasan.
 
Zato je knjiga Dr. Ive Franica Kozarstvo zakon za sve nove napisane i dugo ce bit. A sto se tice novih jedinica kakam na njih ne razumiju ih ni oni koji pisu. Zoven ja prosle godine profu na Agronomiji u ZG da mi objasni sto znaci NEM, NEL itd itd vidin covik poceja mucat ko djace prvace. A stalno objavljuje clanke sa tim novim jedinicama. Ja cu virovat Franicu a vi kako ocete. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
@ Tar virova ili ne i ovca i koza pojedu toliko na dobroj pasi. Prova ja jednu godinu u proljece pustit ovce na dobru pasu a onda san 3-4 ovce izvaga kad su se vratile sa pase. Naravno bile su izvagane i prije i stvarno pojele i vraga :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Jedino ako nisu nasle na pasi ali ove vagane sigurno nisu. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Nego objavi i ostale stranice he he
 
Tablica uzdrznih potreba koze u zavisnosti od tezine.

POd normalnim uslovima koza koja se ovako hrani niti dobija niti gubi na tezini, a proizvodi samo brabonjke.
 
Dnevne uzdrzno-proizvodne potrebe u hran. u zavisnosti od tezine i produkcije mleka:
 
@ Tar 007 operacija:haha::haha::haha:? A cujes bolje i tako nego drzat sve za sebe. Ako neko drugi ima sto jace nek posalje nema problema. Covik uci dok je ziv, pa opet umre nepismen :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Iz tablice uzdrznih potreba vidi se da je potrosnja hranljivih jedinica kod jako aktivnih grla 25% veca nego kod neaktivnih. Ako pogledamo sta je to aktivna koza videcemo da koza najvise svoje energije potrosi na pasu i brst.
Zatim na prezivanje. Znaci ja to ovako shvatam. Neaktivne koze su u intenzivnom sistemu gajenja. Umereno aktvne one koje jednokratno idu na pasu par sati i veca aktivnost je kod onih koje su ceo dan napolju. Dakle ako sam u onom primeru pokazao da koza koja se hrani samo na pasnjaku mora da pojede 11 kg trave onda zbog kretanja tokom pase treba dodati jos + 25% hj. To bi znacilo jos 2.75 kg trave(sto je mnogo mnogo je) ili
25% od 2.14 hj = 0.535 hj = 535 grama zobi ili adekvatna kolicina drugih koncentrovanih hraniva.
Cela ova racunica se odnosila na visokokvalitetan planinski pasnjak. Pa kako koza bira hranu ne samo prema nekim nasim hj i sp vec pre svega prema sopstvenim trenutnim potrebama ona moze da jede i hranu sa manje hj alki koja sadrzi neke vitamine ili minerale pa ce vrednost one kolicine biti jos nesto manja.
Zato se meni kao idealna cini varijanta poluintenzivnog uzgoja.
Jutarnja muza i pola sledovanja koncentrata, povratak u stalu i seno po volji dok se ne digne rosa, zatim pasa nekoliko sati, u stali doza sena lucerke i seno po volji ili svezi otkosi, vecernja muza i druga polovina koncentrata i seno po volji tokom cele noci.
Naravno leti kada nema rose na pasu se ide ranije tako da se ona zavrsi pre velikih vrucina a najtopliji deo dana koze provode u svezini stale.
Ovo bi bio neki kompromis izmedju najzdravije opcije(ceo dan na pasi) i najproduktivnije ( stalski uzgoj)
Obezbedjuje se dovoljno kretanja sto je dobro za koze kao i visa produktivnost.
 
Izracunavanje max potrosnje suve materije (hrane) koza u laktaciji (po Kessleru)
SM(kg/dan)=(kg kozje mase/100)+0,9+(kg mleka/dan-1)X0,4 u prva 2meseca laktacije -10 do 15% zbog smanjene sposobnosti konzumirajna u tom periodu
 
@ Ivanhoa
prijatelj kozak iz ovoga sto si postavio meni je jasno da koza od 50kg treba da pojede 0.5 kg suve materije +0.9 i dalje mi nista nije jasno.
(kg mleka/dan-1)X0,4
sta ovo znaci..? Moras ovo malo bolje da objasnis. :sta: :sta: :sta:
 
Anglo literatura i volumen pretvara u masu.
Koza sa 3l dnevno-1 =2X0,4=0,8 +0,9=1,7+(43kg/100)=2,13-10%=1,9kgSM
 
aha, znaci nije 2X0.4 (2 iks) nego 2 X 0.4 (2 puta 0.4)

..kolicina litara umanjena za 1, pomnozena sa 0.4 + 0.9 + tezina koze podeljena sa100 pa umanjeno za 10% je kolicina potrebne suve materije.
:bravo:
 
Evo jedan link na ovu temu koja davno nije obradjivana. Inace san ja i dalje protivnik ishrane koza i ovaca silazom a pobornik ishrane zelenom masom. A ova trava cak i u Dalmaciji u jednog mog kolege sa otoka daje izvrsne rezultate u mlijecnosti kad se daje u zelenom stanju. Kako se sije u 5 mjesecu to je narocito pogodna za ishranu u ljetnim mjesecima kad su suse i blago trazi vise vode :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
http://www.hzpss.hr/adminmax/publikacije/krmni-sirak.pdf
 
Nazad
Vrh