Ishrana koza

Pametno,ako se uzmu u obzir hranljive materije koje koze dobijaju,i kes koji je ustedeo nekupujuci koncetrat.
 
Koliko ja znam,neoljušten krompir se kuva i daje kao stočna hrana stime čto se voda od kuvanja obavezno prosipa, zbog toksičnih materija, kojih najviše ina u kori ili ljusci krompira a koje nakon kuvanja najvećim delom ostaju u toj vodi :cao:
 
Nekada su tu vodu od kuvanih krompira davali stoci da pije kao sredstvo protiv parazita.Tako sam bar ja cuo od starijh.E sad koliko im je to valjalo :sta: :sta:
 
Treba biti oprezan,zivotinje kada su na paši-slobodne one biraju hranu,ali u jaslima hoće da pojedu i ono što slobodne nebi.Zato krompir davati u manjim količinama inače može biti"problema" :cao:
 
Ja krompir kupujem i za ukucane,a sve i da ga imam viska ne bi se usudio da ga dam kozama.Nego,ja sam moje blago snabdeo sa pravim izvorom vitamina.Kupio sam na pijacu domace "seljacke" jabuke.Dao mi covek 50 kg po20 dinara.Jedemo i mi u kuci a dajem i kozama svaki dan~samo pucaju. :ppozdrav:
 
kako onaj kaze za 3-3,5 litra jedna koza pojede 1,5-2 kg silena i 1kg koncektronane hrane zrnaste od toga jedan litar ode a 2 ostaju kao zarada :ppozdrav:
 
Kakva su vasa iskustva sa sirovom (svezom) detelinom??Koliko 1 koza dnevno sme da pojede(zbog nadimanja)?I da li
je dobro mozda uvece pokositi a ujutru davati detelinu kad malo prevene? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
neznam samo mogao bi i da ujutro pokosis a uvece da provene pa da dajes koliko moze da pojede neznam probaj da mjesas sa travom po pola kile pa da vidis :ppozdrav:
 
Pozdrav drugari.Danas sam orezivao voce,bila je prava gozba za moje koze :sreca: ::namigivanje::
Kako su se natabale svezih mladara, ja mislim da ce umesto brabonjaka briket da izbacuju :haha: :ppozdrav:
 
Nemam nigde u blizini,doduse imam neki cempres kod komsije,on im je davao ali nece da jedu.Obozavaju hrastov i cerov brst,mlade grancice od vrbe(vec su ispupile),a neki dan su mi i jednu krusku ogulile~ni parce kore nije ostalo na njoj. :ppozdrav:
 
i kod nas ovce ali jedno dvaput krenu i dobiju opomenu a onda samo pasu kraj njih mi svojim ovcama to dajemo preko zime jer ima dosta vitamina ai jednostavno vole pa zasto da ne trava pomalo krece izlaze na pasu a za jabuke i kruske nema jer znaju sta je to inace cempres nece zbog mirisa a ljeti su dobre jabuke ako imas sitne i bolesne toga mogu pojest a sigurno im je dobro i za mlijeko :ppozdrav:
 
Imam druze voca koliko hoces,jabuke,kruske,kajsije,sljive i septelije bukvalno istrule svake godine po zemlji,nece niko da kupi i jede.Malo se napravi dzema a ono resto sve propadne.Pokusavao sam da nesto utrapim za zimu ali mi nije poslo za rukom~sve istrulilo.Sto se tice koza one rado jedu voce ali kad ima lepe socne trave i deteline radije se opredeljuju za zelenis. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
i kod nas ima voca kakvog voces jabuke sljive kruske stricevi donose brusnice borovnice kruske svakavo voce ali pored dobre trave mi im i voce dajemo jabuke im sjecemo na pola radi sigurnosti sad vec i trava krece pa su pocele i da pasu :ppozdrav:
 
@ Petrovo. Solite li vi seno kada djenete za zimu??Kod nas neko praktikuje da svaki red(plast) sto nabaci na seno
posoli sa stocnom solju.
 
soli svaki put kada se nabaci i red obidje i soli kod nas je navika da se trava kozi sprva juna pa cak i maju ako je lijepo vrijeme jeli vi cekate da sazri trava :ppozdrav:
 
Kako ko,sve zavisi od domacinstva do domacinstva.Obicno domacinstva gde djedovi jos uvek komanduju kose po starinski "zrelu" travu.To po meni nema veze s' mozgom jer zrela trava ima veoma mali sadrzaj proteina a ogroman sadrzaj celuloze,dok je sa zelenijom travom to suprotno.Ali tako nam je selo i propalo,unuk zavrsi agronomski fakultet
pa dodje na selo da prenese svoje znanje na starije ,onda naleti na bedem sagradjen od cistog neznanja i ...malo se koprca,dokazuje nedokazanim a onda se okrene i ode :udri:...Nadje sebi neki posao(kakav bilo) da ne bi kidao zivce,a
posle sledi ona prica:"Ma nece da radi.."Po takvoj teoriji(da svaka sledeca generacija nije naprednija od prethodne)
covecanstvo bi nazadovalo ali vidis ono napreduje(samo mi nazadujemo).Ali odoh ja u :off_topic: sa ovom pricom.. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh