Inovacije na IMT traktorima

Ista ekipa kao kod kolege @RatkoPa
Jos jednom i ovde da mu se zahvalim sto je prosledio broj.
Odlicno koce, bez ikakvog blokiranja
ca2b7141e9b260e51bdf3bbba8289efb.jpg
57b9be1651eafe1d9f37400ca15baab8.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Setih se večeras da ovo slikam, pa ako nekome zatreba... ja sam ovako pojačao donju poteznicu zbog cisterne za osoku. Ne znam tačno koliko je opterećenje na nju ali cisterna je 6200lit i traktor dobro zalegne kada je puna ali za sada se dobro drži.
----------
Ah, da. Traktor je IMT 588/577
 
Poslednja izmena:
Ta poteznica je generalno mrsava.
Jos je ova bolja, mislim da je "novi tip" sa uskama za bolcnu sa strane...
Stari tip se rastegne cela, bas bez veze napravljena.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Problem je i u letvi u koju se gura klin.. to je meni puklo vec 2 puta… naravno prvo sam imao iscupane sarafe iz kucista dif. Kad sam tu stavio vece dimenzije onda je krenulo ovo da puca, sad sam unutra turio rusku poteznicu, znatno jacu. Sada ide vec neko vreme.
 
Te kocnice rade SAVRSENO kad je sve u redu.
Imam mnogo iskustva sa njima i mnogo sati rada na tom traktoru.
Najveci problem su gume one velike kao sesiri, koje nema ni 2% traktora pa tu ulazi vlaga, krs, voda, mehanizam hvata korozija i pocinje blokiranje, kuglice glave itd, uglavnom problem, mora da se rastavlja.
U ovom slucaju kad se rese kocnice treba resiti one case da se zatvore, najbolje da se naprave cepovi.
Ok, u poslednje vreme gumice nemaju kvalitet, tu se slazem.
Nije ih tesko promeniti uglavnom.
Za 40god 3 garniture gumica promenjene, jednom diskovi, i evo treba opet da otvaram.
Inace uvek kocio kao putnicki auto.
Znam za jos primera gde su ljudi vodili racuna i prezadovoljni su kocnicama.
A ima i onih koji su par puta dosuli uk2 ulje i odmah prepravka, nece on tu kupovati ulje i gumice svaki cas
Ne bih se složio sa tobom. Postoje konstrkcijski nedostatci na sistemu vraćanja diskova u početan položaj.
1. Opruge deluju upravno na osu rotiranja diskova tako da ne samo da moraju da savladaju silu vraćanja klipa i diskova već i dodatne sile trenja koje vrlo brzo postanu prevelike da bi ih opruge savladale.
2. Položaj opruga je na dnu dok je klip koje treba da vrate na vrhu tako da nastaje još dodatnih sila trenja usled zakrvljenja diskova. Pogotovo kako se lamele troše to zakrvljenje postaje sve veće i problem postaje sve gori.

To što kažeš da je problem u nedostatku gumica pa da ne vraća usled prašine i ostalog nije tačno. (mislim jeste delimično ali je samio delić problema i gumice ga ne rešavaju). Video sam slučaj gde su kočnice zaglavljivale odmah nakon sklapanja tako da prljavština tu definitivno nije igrala ulogu. S truge strane čak i da je sistem hermetički zatvoren vremenom će se nakupiti prašina od lamela.

Inače slažem se sa tobom da ih ne treba prepravljati na mehaničke zato što hidrolične mnogo bolje i zato što jednostavno ugradjivanje dodatne opruge u gornjem delu kod klipa u potpunosti i trajno eliminiše sve gore navedene probleme.
 
Poslednja izmena:
Dule, ja pod "radjene kocnice" podrazumevam detaljno pranje ribanje i obradu, kakvo glavljenje nakon "sredjenih" kocnica, bas bih voleo tog majstora da upoznam, njega i njegov rad...
Ako je dovoljno covek strucan ta mogucnost je iskljucena.
Igrom slucaja, sinoc su sklopljene kocnice mog traktora sa kojima nikad nismo imali apsolutno nikakvih problema sem kao sto sam napisao zamene potrosnih delova.
Svi bi to na brzinu da skrpe i da radi kako treba, pogotovo ove kocnice se ne rade tako, svaki detalj je bitan.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Tako je. Kad se sve uradi kako treba i kada malo obratiš pažnju na kvalitet delova, traju kočnice 20 godina ko ništa. Gumice jesu problem ali treba stavljati Zastava Knić cilindre a one gume što idu na poklopce treba izbaciti i napraviti kao na starom tipu kočnica. Treba zavariti lim sa dve rupe za dva creva i ajd nek onda uđe brlog.
 
Dule, ja pod "radjene kocnice" podrazumevam detaljno pranje ribanje i obradu, kakvo glavljenje nakon "sredjenih" kocnica, bas bih voleo tog majstora da upoznam, njega i njegov rad...
Ako je dovoljno covek strucan ta mogucnost je iskljucena.
Igrom slucaja, sinoc su sklopljene kocnice mog traktora sa kojima nikad nismo imali apsolutno nikakvih problema sem kao sto sam napisao zamene potrosnih delova.
Svi bi to na brzinu da skrpe i da radi kako treba, pogotovo ove kocnice se ne rade tako, svaki detalj je bitan.
Jes da sam gledao kako je radio, ali je to bilo davno tako da se ne sećam mnogo. Mada poznavajući rad majstora siguran sam da je uredno očistio i oprao sve. Nisam siguran da li je menjao lamele ili je procenio da su dobre pa je to možda pravilo problem. Kolko sam upznat postoje lamele od 14mm i još jedna debljina. Od čega zavisi koja se stavlja? Moguće da je stavio tanju a da ide deblja...
U svakom slučaju ja bih tu dodatnu oprugu ubacio ako otvaram. Ne može da škodi a eleminiše evntalni problem sigurno.
 
Svakako nije lose ubaciti na vrh tu oprugu o kojoj pricas, ja sam je dodao prosli put kad smo radili kocnice, pre 10-ak godina.
Glavni krivac su na tom traktoru ovi otvoreni sesiri kroz koje prolaze ona dva gumena creva, na vrhu imaju prasinarke koje se sjebu, ako ne sklanjas traktor pod krov, eto brzo problema.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Mi smo radili pre 2.5 god.i ugradili te dodatne opruge i za sad rade potpuno normalno.lamele sam uzimao da li 12.8 ali kad sam sklopio video sam da sam na jednoj trubi mogao staviti jednu od 14mm.ima malo lufta ali koci za sad normalno.
 
Kod mene posle 10 god rada se skoro nista nisu potrosile a zivim u brdu.
Vlaga i prasina napravili problem pa smo morali opet rastaviti.
Sad cu zatvoriti onaj deo gde su pomocni cilindri tako da nece biti problema u buduce.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Jes da sam gledao kako je radio, ali je to bilo davno tako da se ne sećam mnogo. Mada poznavajući rad majstora siguran sam da je uredno očistio i oprao sve. Nisam siguran da li je menjao lamele ili je procenio da su dobre pa je to možda pravilo problem. Kolko sam upznat postoje lamele od 14mm i još jedna debljina. Od čega zavisi koja se stavlja? Moguće da je stavio tanju a da ide deblja...
U svakom slučaju ja bih tu dodatnu oprugu ubacio ako otvaram. Ne može da škodi a eleminiše evntalni problem sigurno.
Treba sklopiti diskove i stare lamele, izmeriti debljinu i onda odabrati nove tako da ima sto manje lufta a opet ne predebele da u startu bude zakoceno. Ja bi ciljao na oko 0.5mm lufta. Preveliki luft dovodi do blokiranja jer kuglice izadju iz lezista.
 
Bude tu problem i sto su postosene povrsine na trubi i poklopcu
Trube se nekad moraju obraditi, budu i nutevi na poluosovini izjedeni i svasta
Kad vec vec dodje da se menjaju ploce, truba i poklopac da se oradjuju onda je jeftinije disk kocnice staviti

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh