Inflacija

......................osim 2008. u nedelji stednje kad su kamate na orocene devize bile blizu 10% ali retko ko je imao petlju da se odvoji od novca...........
Baš tada u nedelji štednje sam oročio neku količinu deviza i kada sam posle god.dana podizao glavnicu i kamatu skinuli su mi ( od kamate ) 18 ili 20% na ime nekog poreza ?
Tako da na kraju to ipak nije bilo 10%
 
Porez na devizna sredstva tj. dobijenu kamatu se plaćao 15%, a na isti takav oročeni depozit u dinarima se nije plaćao porez. To je ujedno bio i neki stimulans za dinarsku oročenu štednju u odnosu na deviznu.
 
Neko moje mišljenje zasnovano na dosadašnjim iskustvima sa krizama 90-tih, 2008, 2011 pa i kasnijim najavljivanim je da se teško šta može predvideti.
I tada su rekli da će euro pući, da će cene otići itd, ali pomeranja nisu bila naročita. Sada je sve dosta ozbiljnije i znatna poskupljanja postoje, ali opet mislim da neće sve nestati. Mislim da je nelogično da valute propadnu, osim da bude svetski rat, ali u tom slučaju ništa više nema značaja pa ni šuške, zlato ili nekretnine..
Meni svetski rat nije izvestan, ali će teritorijalnih promena biti sigurno..
 
Financijski tokovi se ne mogu zaustaviti tako da će valute ostati u opticaju ali neke će biti obezvrijeđene. Pitanje je koju će valutu kapitalisti odabrati da je štite svim sredstvima pa i oružjem. Do sada je to bio dolar pa slijede ostali poredani po vojnoj a samim tim i ekonomskoj snazi. Sila. politika i novac uvijek idu zajedno.
Od nama njbližih švajcarac bi mogao ostati najstabilniji. Nisu u evropskoj uniji i ne moraju da vode njihovu politiku. Imaju dugu tradiciju mešetarenja u normalnim uslovima ali i između strana koje ratuju. Nebi me iznenadilo da u ovo vrijeme normalno posluju sa Rusima.
 
Miloice, kamate su skoro pa nikakve. Na devizna sredstva od 0,7-1% za celu godinu i na to još ide porez. Dinari malo jači ali ni to nije ništa posebno. Najveća korist je što ne moraš da brineš da li će neko upasti u kuću dok si odsutan i pokrasti novce, a u nekim državama je kamata čak i negativna tj. ti njima plaćaš što ti "čuvaju" pare. Toliko o kamatama.
 
Financijski tokovi se ne mogu zaustaviti tako da će valute ostati u opticaju ali neke će biti obezvrijeđene. Pitanje je koju će valutu kapitalisti odabrati da je štite svim sredstvima pa i oružjem. Do sada je to bio dolar pa slijede ostali poredani po vojnoj a samim tim i ekonomskoj snazi. Sila. politika i novac uvijek idu zajedno.
Od nama njbližih švajcarac bi mogao ostati najstabilniji. Nisu u evropskoj uniji i ne moraju da vode njihovu politiku. Imaju dugu tradiciju mešetarenja u normalnim uslovima ali i između strana koje ratuju. Nebi me iznenadilo da u ovo vrijeme normalno posluju sa Rusima.
Pa šta misliš koja se valuta danas štiti i ko ima najviše koristi od ovoga?Samo dolar i Amerika.

Jedino njima odgovara da se Rusija izbaci sa energetskog tržišta i da tu uplivaju oni spasonosno sa duplo skupljim energentima.

Kolonijalna EU odavno ne misli svojom glavom i seče granu na kojoj sedi.Nemci nesmetano kupuju ruske energente pod izgovorom stabilizacije tržišta,da Rusi ne bi prodavali to tamo negde skuplje.Prvi balon koji puca je Francuska,polovina elektrana im je u remontu,do početka rata prodavali Nemcima,a sad kukaju da ukoliko se ne smanji potrošnja zima će biti sa ozbiljnim restrikcijama.
 
Svakako da se vrijednost dolara štiti silom. Pitanje je do kada će to moći jer pola svjetske populacije izbacuju iz tog sistema trgovanja dolarom.
Kina, Rusija i Indija su i prije imale neki dogovor da trguju u nacionalnim valutama a sada je to prešlo iz dogovora na realizaciju. Ima još zemalja koje su nezadovoljne američkim imperijalizmom i moguće je da se priključe toj azijskoj inicijativi. I Gadafi je ubijen između ostalog jer je htio da uvede zlatni dinar. Za sad ostaje da cijede ove kolonije koje su zauzeli a dali će to biti dovoljno da održe dolar to je pitanje.
 
Amerika ima mnogo više izbora od Rusije.

Prodor na istok ne može da donese profit kao što donosi Evropsko tržište energenata.Uz to Kinezi su našli novo nalazište iz skriljaca od nekih milijardu tona bar u proceni.Tako da Kina može da uzme ali po bagatelnoj ceni čisto da očisti Ruska skladišta,što se Putinu ne isplati.

Tako da Američke kolonije pucaju sebi u nogu i blokiraju Rusiju i nadaju se dobroj ceni sa Američke strane,a u to ni mala dece više ne veruju.

Prosto je ove zime će Evropa da vidi šta ih bolje greje Ruski gas ili ljubav prema Americi :D

Trenutno je Putin u prednosti i ne mora dalje od Ukrajine i tu da čeka zimu,a onda Evropa da odluči dal će da gurne samu sebe u neisplativ projekat Američkih energenata i da gurne na ivicu siromaštva milione ili će da shvati da ne vredi da talasa okolo Ruskih granica.

Naravno ima i treća opcija da ih Amerika gurne u rat sa Rusima,pa da probaju da dobace do Sibira pa da gas bude njihov :D
 
Zato sam i stavio :D Nema u Evropi toliko ljubavi prema Ukrajini da se udje u otvoreni sukob sa Rusijom.

Na kraju će Evropa da nudi ono što je Rusija od početka tražila demilitarizaciju Ukrajine,samo što će to tad da bude mnogo skuplje nego u Februaru.Prva će da se upokoji gradjevinska industrija,zida se po nenormalnim cenama,a na sva zvona se trubi da se štedi,gotovinu svi čuvaju,krediti poskupljuju,investitori jurili cene da prodaju skupe kvadrate,kad ono medjutim.Još nov zakon koji obavezuje da se izgradnja završi za tri godine ili dozvola propada.Mnogi će da se češu gde ne svrbi na proleće,pogtovo ovce koje su pasle 3 Aprila.
 
SeljakizGrada , to sto pises ce se desiti kad 1/4 radnog stanovnistva iz Srbije koja je otisla u tu "EUROPU" da radi, pocne masovno da se vraca kuci , a to ce se desiti jednog lijepog dana, ali ne zbog rata u Ukraini.
 
Nema to veze sa gastozima.Gvoždje je po analitičarima krenulo u slobodan pad -10.38% pad cene za manje od mesec dana,a prate ga i čelik i bakar jer gradjevinska industrija staje čak su i Kinezi usporili izgradnju.Ponuda je premašila potražnju što u sred sezone znači samo jedno,recesija drma.

I to je taj začarani krug kad sve ovo prodjengradnja će biti džabe,ali neće imati ko da gradi jer će ostale stvari da gurnu mnoge ispod crte.

Od Gastoza u Nemačkoj jedino medicinsko osoblje ima kakve takve plate,ostali grcaju gore i jedu hranu za mačke da bi ovde glumili ludilo.Plata 1500-2000€ stan ako hoće pristojan ispod 900€ mrka kapa,garsonjere plaćaju po 400€,da živiš kao čovek u nemačkoj treba ti još 1000€,da izadješ negde,putuješ a ne posao kuća i hrana za mačke.Realno uštedi jedva 400-500€ koje pošalje ovde.A Nemci tek spremaju crni scenario za zimu.A tek kad bauštela stane onda će da bude veselje,mada nekima bolje sirotinja u Nemačkoj nego u Srbiji.Bar može da dodje BMW -om sa otpada i da se hvali kako je uspeo :D

Mada kako god okreneš ovaj brlog od zemlje je odavno pukao i odavno su govna došla preko glave,tako da plivaš progutaš po neko govno i gledaš da se skloniš gde manje govana ima.
 
Из аустрије се вратило неколико породица које су изашле пре 4-5 година. Кажу режија убија.
 
Mene ovo podseća na neko prvenstvo u vaterpolu u Italiji , reprezentativci bili iz Srbije i Crne Gore a napustili je ovi iz Hrvatske i kako obično biva postižemo uspehe , dodjemo do finala ( čini mi se da je na tribinama bio Boris Tadić ) okupila se naša raja i sve vreme skandira " VRATICE SE ONI " .
Odoše posle i Crnogorci a ovi se ne vratiše . . .
 
Neće narod za mene da glasa :D

Situacija za nas da nismo kolonija i privatna prćija samo takva.

Lepo volimo i Ruse i EU ovi prvi nam daju gas po ekstra ceni ove druge zovemo da fabrike prave kod nas po naši uslovima,a dobiju gas po lepoj ceni.Za uzvrat srede CG pa sa izlazom na more i Švajcarska da nam zavidi.

Ali ipak smo samo kolonija i privatna prćija koja kako god da okreneš najebava.
 
Nazad
Vrh