IMT

Stare tehnologije i nove nemogu se meriti tako da isto vazi i za alnasere i motore. brzi alnaseri nisu dzaba stavljeni jer brzina okretanja pravi dovoljnu temperaturu da bi se nafta upalila kako treba. ali opet to je samo jedan bitan faktor, jer ako je motor sa kompresijom i pumpom i diznama u losem stanju dzaba je sve. Jedno sam primetio a to je da do fabricke pumpe ima mnogo kako je uradjena i nastelovana jer to mnogo utice .svaka pumpa koja je fabricki malo vise data po kolicini goriva koju ubrizgava mnogo bolje pali nego one ekonomicnije i to mnogo primera imam. to mu jednostavno dodje kao minimalni sauh. ali mnogi jednostavno neodrzavaju niti alnasere niti akumulatore niti alternatore a kamoli sta drugo. za zimu jednostavno se mora odraditi servis svega sto je sumnjivo i onda ce verovatnoca da upali biti veca. ko god pripremi traktor pre zime i u dobrom stanju je motor taj i pali i koristi to.ostale mogu samo slepanjem vozati po putu i pomole se da upale opet. zato zamenite filtere nafte ,ocistiti vazdusni filter ,pregledati punjenje i bar u 3-4 god otvoriti alnaser i pregledati biksne,cetkice kontakte ,kleme pa ce bar olaksati time i poboljsati paljenje. jos jedna dobra fora je nesipati mnogo goriva u rezervoar nego pre paljenja dosuti topliju naftu i zagrejati filtere jer ako se zgrusa nafta tesko ce pumpa to da dovede do dizni
 
kod mene 577 cim je temperatura oko nule moram ga grijat,inace vergla do 45 sekundi dok ne upali,a s grijacom ga ugrijem 10-15 sekundi i ko mina rezne,isto mu je bilo nula ili -15,jedino mi je prvo pasljenje problem,kad ga ujutro upalim kasnije pali i bez grijaca ko mina,motor u top stanju,sve rađeno osim boš pumpe :ppozdrav: znaci samo prvo paljenje na grijac
 
Bobo koliko znam svaki 549 je palio na dodir i hladan i vruc, tu nesto kod tebe nije u redu ako te zeza.

Evo, moj 549 stoji vani, pod 30cm snijega zbog intervencije na hidrauliku. Sastavljen je ali ni ne pomisljam da ga palim. Bez 2-3 grijanja nema sanse da upali i kad se motor krene javljati i raditi samostalno jos mu moram drzati grijac dok ne dodje do sebe kako treba. Kako vrijeme prolazi, sve mi se vise cini da je mirko015 bio u pravu jos davnih dana kad je rekao da su na 549 problematicni ventili. Jos pogotovo sto hoce na odusak baciti ulja pod opterecenjem a 3000 i sitno sati...

I sad da ga palim samo da ga odvezem 30m dalje u supu, necu.
 
Potrebno je ispustiti vodu iz hladnjaka, bloka, svih mogucih i nemogucih crijeva i jos ako si baksuz kao ja punke ti blok na kombajnu. Za svaki slucaj pipe do kraja izvrnuti i svako malo procackati s necim dok voda ne iscuri. Jos reda radi upalim motor da radi 3-4 minute da istera i iz vodne pumpe ako ima ista i onda je to TO.
 
Ok, ispustam svaki put i iz bloka i iz hladnjaka, nego me zanima posto je na hladnjaku slavina skroz dole pa dali iscuri i iz bloka ili ostane!
 
Ja sam bio veliki baksuz pre par a i prosle godine. Pre 4 godine voda ispustena iz bloka, medjutim nesto je zapusilo onae rupe na konusnom srafu i ostalo za 200ml vode. To je razbilo blok ko nista. Sva sreca ABRO Stop leak ga je zakrpio i ne pusta ni kapi. Pre toga je tati isto bio pucao, ali ga je tada vario gusanom elektrodom a preko tecni metal. Prosle zime ispustim iz bloka a zaboravim na hladnjak. Ona donja dekla se odvojila od ostatka. Sve lepo skinem, rastavim, ocistm i povarim kalajem za oluke. Kad ono pusta izmedju celija i kucista. Opet Stop Leak i problem resen.
Sad sam naucio na greskama, ali opet nikako da naspem antifriz u sistem. Eno stoji 11l u zgradi ni za sta:osmeh:
 
Nije imt RUS pa da ima "cok". Potezanjem STOP rucice se prilikom paljenja IMT traktora ne dobiva APSOLUTNO NISTA. Na rusu pomaze posto prekida dovod zraka pa ima ulogu slicnu dekompresoru.
O cemu ti Bobo pricas? Kakav IMT, kakav 'stop', citaj pazljivije ja sam pricao o autu Ladi, a ona ima cok_imao sam 2 kom.
A neki dizeli,opet auti, imaju nesto sto neupucen narod zove cok, ali je to ustvari ubrzivac paljenja.I mislim da on funkcionise tako sto nekako preko bos_pumpe mijenja ugao paljenja.
 
Pre par godina moj komsija ostavi uvec vodu u rakovici 65 temperatira je bila -14.Staces popio covek neku vise za vecerom i odma prilego eto ti ga oko ponoci kada je sljiva popustila na zvono.Pozuri da mi pomognes ajde odmah .Onako iz prvog sna jedva pronadjoh radno odelo misleci da se krava teli,kad tamo on zpremio sisarke(komuse)nagoreo kao da ce prase da pece.Covek samo sto ne place,nisam mu dao da stavlja onaj zar ispod traktora vec uznemo crevo i hladnom vodom dva sada ga tusirali.prvo smo hladnjak otopili pa zatim blok delimicno na kraju vodenu pumpu.Jedino crevo iza hladnjaka sto vodi do pumpe smo morali da isecemo kako bi voda mogla da izadje iz hladnjaka.Palili smo traktor 5-6 puta po 10 sekundizatim po 20sek5-6 puta tako da je posli svakog paljenja izcurivalo po malo vode.Nije imao nikakve stete nisra nije puklo osim onog creveta sto ide sa dna hladnjaka.Ovo iskustvo sam zeleo da iznesem da nekome posluzi za nedaj Boze.E posle je bila festa i to prava .
 
samo antifriz i nista drugo,ako nece da pali po minusu necu ni a ga palim,a i koji ce mi po zimi da ga vozim,jedino bas ako moram da orem pa i da nadjem nekog da me povuce,doduse nemam taj problem,ali ako bi doslo do tog bilo bi bas ovako,meni ni dan danas niej jasan moj cale sa 533 sipaj vodu,istaci vodu,pa proveri jel istocio vodu pa ustani nocu proiveri dal bese istocio vodu,ovako sipas i nemislis
 
Ni meni nije jasno zašto se ljudi maltretiraju sa ispuštanjem vode, u 539 staje manje od 10 litara antifriza a to košta 2500 din i rešen problem narednih 10-15 godina ?!
 
Uf drzati antifriz 10-15god je nemoguca misija!!!! Antizriz mora da se menja svake 2 godine....
 
Tata je kriv za prvo pucanje, a za hladnjak je moja krivica. Nisam ocekivao tako jak mraz
Usput, ne morate mi persirati, dosta sam mladji od vecine forumasa:osmeh:

Nisam persirao ni profesorima na fakultetu posto sam ja vrlo jednostavan covjek i za mene su svi ljudi jednaki. Meni persiranje ne znaci nikakvo postovanje tako da sam govorio "Vam" u smislu tebe i tvog oca. ;)

O cemu ti Bobo pricas? Kakav IMT, kakav 'stop', citaj pazljivije ja sam pricao o autu Ladi, a ona ima cok_imao sam 2 kom.
A neki dizeli,opet auti, imaju nesto sto neupucen narod zove cok, ali je to ustvari ubrzivac paljenja.I mislim da on funkcionise tako sto nekako preko bos_pumpe mijenja ugao paljenja.

Mileni, tema je IMT, pisemo o tezem paljenju IMT traktora, ja se ispricavam sto si ti pisao o autu a ja to nisam na vrijeme uhvatio. Posto je rijec o IMT temi i spominje se "cok" u bilo kojem smislu, a IMT nema ni to, tako da sam povezao neke komentare iz prijasnjih godina kako su na Ruskim traktorima povlacili onu rucicu sto zatvara dotok zraka u motor, pa motor ne pravi kompresiju posto nema sto sabijati u cilindrima pa se brze i lakse zaleti. Pomijesao sam da na to mislis kad si napisao povuci cok i palis ko covjek.

Imao sam dvije lade samare i vrlo dobro znam kako pale tako da je ta prica sasvim jasna.

Nadam se da je sad jasnije.
 
Nazad
Vrh