IMT

Pitanje za kolege,pre par dana primetim na imt-u 539 da mi na satu za pritisak ulja u motoru skace kazaljka na satu,digne se do neke normalne vrednosti izmedju 2 i 4 bara(hladan motor) a zatim skroz padne na 0 pa posle par sekundi opet se vrati na neku normalnu vrednost pa posle nekog vremena opet opadne i tako u krug.Isprva sam sumnjao na neispravan sat pa sam s traktorom otisao balirati neko seno i pratio situaciju,posle nekog vremena kad se traktor ugrejao nisam primetio tolike oscilacije u pritisku,delovalo je sve normalno na satu,sem kad je traktor radio na malom gasu ili skroz u leru onda bi isto kazaljka poigravala.Kupljen drugi sat i zamenjen danas a situacija identicna kad se upali traktor.Dakle problem nije do sata e sad moze li biti problem jos na nekom drugom mestu ili je uljna pumpa u pitanju?
Ja sam imao isti problem na 558 kod mene je u pitanju bila oring gumica na usisnoj cevi na uljnoj pumpi izgorela i sve ispucala i tu je vukao vazduh moraces da skines karter.
 
A sta mislite kad kazaljka pritiska ulja vrlo malo podrhtava na leru a inace je na 2,5 bara samo nije bas "mirna",da li je to neki problem ili ne,na jacem gasu nema toga nego samo na manjim obrtajima,radi se takodje o imt traktoru
 
Ma ne to,ni jednog trenutka nije pala na nulu,razmisljam nesto na tom traktoru je fabricki postavljena samo lampica pritiska ulja medjutim ja sam ugradio sat tako da imam i lampicu i sat.Gledajuci lampicu neispravnost bi bila samo kad se ista upali a ona se nesce upalit dok pritisak ne padne na nulu ali eto meni je kazaljka ipak bolji pokazatelj

Evo kakvo je stanje:https://www.youtube.com/watch?v=SSn5p4n98rw&feature=youtu.be
 
Pitanje za kolege,pre par dana primetim na imt-u 539 da mi na satu za pritisak ulja u motoru skace kazaljka na satu,digne se do neke normalne vrednosti izmedju 2 i 4 bara(hladan motor) a zatim skroz padne na 0 pa posle par sekundi opet se vrati na neku normalnu vrednost pa posle nekog vremena opet opadne i tako u krug.Isprva sam sumnjao na neispravan sat pa sam s traktorom otisao balirati neko seno i pratio situaciju,posle nekog vremena kad se traktor ugrejao nisam primetio tolike oscilacije u pritisku,delovalo je sve normalno na satu,sem kad je traktor radio na malom gasu ili skroz u leru onda bi isto kazaljka poigravala.Kupljen drugi sat i zamenjen danas a situacija identicna kad se upali traktor.Dakle problem nije do sata e sad moze li biti problem jos na nekom drugom mestu ili je uljna pumpa u pitanju?

Код мене на 549 се исто тако дешава већ пар година, да после паљења притисак (понекад не увек) падне на 0 , једном евентуално два пута у трајању од 3-4 секунде, и то само када није паљен пар дана. И то сам приметио тек када сам уградио зујалицу (није потребно гледати у манометар или лампицу, а сигнализира). Мислим да проблем није у манометру и цевчици, већ у усису (због неког разлога створи се ваздушни џеп, и то се манифестује падом притиска). Ја само сачекам да пад притиска не траје предуго, и када се притисак устали крећем даље. Зујалица као сигнализација је по мени боље решење од лампице или манометра (а може и боље је заједно), поготово када су неки радови где је потребно пратити правац, или на комбајну када је нпр. усев полегао а сви инструменти су са стране и питање је колико често се погледа на њих, и да ли ће тај полед бити на време или када се хаварија већ десила.
 
Poslednja izmena:
Kada pritisak pada na 0 ili jako osciluje, onda moze biti problem ventil kao sto Lisnik kaze ili gumica na usisu u pumpu. Mozda moze cak i usisna cev da bude ostecena ali taj slucaj jos nisam video.
 
Zujalica + manometar najbolje oba su vrlo korisna. Zujalica da upozori da pritiska nema, a na manometru uvek znas tacno stanje jer recimo kad vozis pun gas nije svejedno da li je pritisak 1 ili 4 bara, a ni u kom slucaju se zujalica nece ukljuciti. A i lampica nek bude ugradjena cisto onako, kad vec imas zujalicu nju je lako povezati :D
 
Hvala svima na komentarima i pomoci,danas je skinut karter i problem je bio u gumici na usisnoj cevi.Prelivni ventil je ok,zamenjena gumica na usisnoj cevi i vraceno sve nazad.Zamenjeno ulje i filter ulja kad se vec istocilo ionako je bilo skoro pred zamenu,startovali smo motor i sad je sve u normali kao sto je i ranije bio slucaj.Mogu reci da me je manometar spasio vece havarije a kod mene u selu na pola traktora su neispravni manometri sto za vodu sto za temperaturu.Jbg zbog 1000-2000din moze nastati steta od par stotina eura.Danas uzeo i traktormetar posto mi je jos jesenas zveknuo fabricki,trazio teleoptik a imali samo indijski na stanju RTD placen 1200din jbg nadam se da ce izdrzati bar 500 sati za te pare.
 
Gde ima da se kupe te zujalice na 12v
Ja sam koristio iz automobila zujalicu za upaljena svetla

Има и на најон пијаци у Новом Саду цена је око 250 дин. И ја користим зујалице из аутомобила и плаћао сам их од 100 до 200 дин. Ко има сијалицу за контролу притиска треба му још 2 стопице и мало жице. А ко има манометар још и мали адаптер за давач притиска и сам давач притиска. Све то мање кошта колико је већа сигурност.
 
Imam ja,takve su ugradjivali u ove novije serije imt-a. Sta znam kod mene je tek napravio 900 sati,nisam primetio neke falicnosti. Ali predpostavljam kada nesto otkaze tipa meraca goriva,da se mora ceo promeniti.
 
Pre pola godine čovek mi nudio takve satove za 600din ganc nove i ja magarac kupio samo jednog i odmah ga prodao drugaru kome je na 539 nešto zatajilo od pokazivača.... A ovaj šiba cenu za medalju!
 
Nazad
Vrh