IMR - Rakovica

Komšiji pukao blok a on ispustio vodu. Video sam svojim očima, inače ne bih verovao.

da li je do kraja ispustio vodu? Meni su serviseri rekli da ne odvrcem onaj sraf na hladnjaku nego da skinem crevo,ali s obzirom da sam sipao antifriz ja sam ispustio vodu na bloku motora i dosuo antifriz
 
Ima tri srafa za ispustanje vode,odvijes to sve ispustis tecnost i mirna glava. Inace komsija koji ima R65,ne sipa antifriz niti ispusta zimi,drzi u garazi koja nije skroz zatvorena,nikad mu mu se nije desilo nikakvo pucanje bloka,samo hladnjak menjao pre cetri godine tokom leta. Ostavi ga pred zimu u garazu i ne pali do kraja drugog meseca u godini.
 
Ima tri srafa za ispustanje vode,odvijes to sve ispustis tecnost i mirna glava. Inace komsija koji ima R65,ne sipa antifriz niti ispusta zimi,drzi u garazi koja nije skroz zatvorena,nikad mu mu se nije desilo nikakvo pucanje bloka,samo hladnjak menjao pre cetri godine tokom leta. Ostavi ga pred zimu u garazu i ne pali do kraja drugog meseca u godini.
Gde su ostala dva ako je jedan na bloku?
 
Ja imam 76icu znam da na dnu hladnjaka ima sradf ali su serviseri rekli daga ne odvrcemo nego da skinemo crevo ,e sad ja sam u svakom slucaju planirao da u nju ubacim antifriz tako da mi nije to ni bio problem
 
Evo mog (lošeg) iskustva sa smrzavanjem vode u traktoru:


Pre 11 god. sam kupio sam IMT 560, kome je već bio varen blok zbog pucanja od smrzavanja vode u njemu. Blok je bio dobro zavaren, ali je ipak rosio na kraju vara. To uopšte nije smetalo za rad jer traktor nije gubio vodu. Izgleda da je u tom smrzavanju stradao i hladnjak, jer je na traktoru bio nov hladnjak kad sam ga ja kupio. Prilikom zamene hladnjaka, prethodni vlasnik traktora je izbacio onu savijenu cev koja zaobilazi kaiš, i direktno je kroz kaiš spojio gumena creva od hladnjaka do vodene pumpe. Ja sam odmah kupio novu tu savijenu cev, i jednostavno nisam uspeo da je namontiram jer nije bilo mesta za nju, ili je ona bila preširoka, ili sam ja (pre)smotan. :osmeh: Uglavnom, ostavio sam sistem takav kakav je, i ukoliko bi mi pukao kaiš, da bih namontirao novi morao sam da skidam to gumeno crevo, tj. da ispuštam vodu.

U traktoru nikad nisam imao antifriz, već bih u jesen čim završim oranje ispuštao vodu iz njega. Traktor sam uvek posle puštanja vode (van garaže), upalio i uterao u garažu čime bih isterao i zaostalu vodu iz vodene pumpe... Traktor je stojao u garaži koja nije imala kapiju, tj. bila je otvorena sa zadnje strane, a preostale tri su bile zatvorene (zidovi). Motor je bio u onom zatvorenom delu garaže i nikad nije bilo nikakvih problema, sve do pre tri godine kad sam zbog više mesta u garaži traktor parkirao u rikverc, tj. motor je sad bio prema ovom otvorenom ulazu. Podrazumeva se da sam opet ispustio vodu iz traktora...

U proleće naredne godine, prilikom prvog punjenja vode blok je propišao u nastavku onog vara (tamo gde je pre rosio). Bilo je očigledno da je zaostalo vode i da je ona smrzla u bloku. Ja sam naravno bio optužen da sam zaboravio da pustim vodu i sl., mada to nije bila istina, jer da jeste otišao bi i hladnjak, a sa njim je sve bilo ok. Majstor mi je tečnim metalom zapušio pukotinu (mada to nije dobro uradio i stalno mi rosi voda na toj pukotini kad se upali pa posle stane, i sve više i više kako vreme prolazi, ali evo već 3 godine radim bez problema sa traktorom). Prilikom te opravke dao sam mu i onu krivu cev da namontira ako može, i on ju je nekako uglavio.

Kad je došla sledeća jesen i ponovno ispuštanje vode, ispustio vodu kao i uvek, izvrnem slavine na bloku i hladnjaku (čak ih posle i ne vraćam nekoliko dana), i skinem čep sa hladnjaka. Međutim, nisam imao cevasti ključ da odvrnem i treću slavinu, onu na onoj krivoj cevi. Otišao sam do prodavnice da kupim cevasti ključ, i kad sam se vratio već je i kapljanje prestalo i na bloku i na hladnjaku. Odvrnuo sam tu slavinu na krivoj cevi i potekla je voda i na nju. I kako je voda slabila na toj trećoj slavini, tako je ponovo iz slavine na bloku krenula voda, prvo malo a potom jakim mlazom da bi ubrzo opet presušila!!!

Nisam mogao da verujem, odakle sad ta dodatna voda iz bloka? I jedino mi je logično bilo da je to moguće samo zbog vakuuma koji je zadržao deo vode u bloku, jer je termostat odlično dihtovao sa jedne strane, a sa druge je deo vode u krivoj cevi takođe omogućavao vakuum u bloku. Čim je voda istekla iz te krive cevi, koja je pravila jednu vrstu sifona, oslobodio se prolaz vazduha u blok, i zaostala voda je iscurila iz njega.

Dok nije bilo te krive cevi i slavine na njoj, jedan mali deo vode je ostajao u gumenom crevu (ispod nivoa slavine na hladnjaku) te činio sifon i zaptivao put vazduhu do bloka. Zbog dobrog zaptivanja termostata i semeringa na vodenoj pumpi, u bloku se pravio vakuum i ostajao je manji deo vode u njemu. Dok je traktor bio prednjicom okrenut ka unutrašnjosti garaže voda nije mogla da smrzne, ali kad je bio okrenut prema napolju onda je smrzla, (a možda je i zima bila jača :osmeh: ).

Ne znam da li je ovo moje objašnjenje tačno, meni je bilo samo to logično, mada mi i dalje ne veruju da sam onda pustio vodu iz traktora. Iz cele ove situacije je ipak proizašla i jedna dobra stvar - te godine je konačno (preko reda :osmeh: ) stigla i kapija na tu garažu.
 
Ja do sada hvala Bogu nisam imao problema sa pucanjem bloka jel uvek redovno ispustam vodu, ali zato tu krivu cev svake godine u prolece varim, iako i na njoj pustim slavinicu verovatno na dnu ostane malo vode i ona pukne....
 
Trecu slavinu odvijem samo kad na duze ostavljam traktor,tj treca kod creva. Trenutno ima nekih 2-3l antifriza dok su mali mrazevi,koristim jos traktor,pa pred novu god akumulator i slavine van.
 
Desi se i da prljavština začepi slavinu pa misliš sve je iscurilo a ono cvrc. Meni se jednom desilo da sam sipao 10-ak litara tople vode u 588 da bi lakše sastavio ali sam zbog neke gužve u avliji a i zbog mojeg bahatog ponašanja zaboravio da ispustim vodu. Sutradan ujutro kada smo primetili da je čepove na bloku led izbio...... Sreća ništa nije puklo. A i to se ne bi desilo da blok nije već jednom menjan (ali kod prethodnog vlasnika) baš zbog smrzavanja i sreća pa nije ofarban pa je led uspeo izgurati čepove. U suprotnom bi bilo ka bum blok a i ka bum Siniša.... Od te zime strogo antifriz u svim vozilima u toku cele godine! Čak mi hladnjaci pomalo cure i na rajki i na 588 a i ne koristim ih nešto preko zime ali antifriz se sipa obavezno!
 
Posebno najvise voli da zacepi sraf na bloku,pre neki dan sam na tri IMT i R65komsijsku to primetio,dok ne odvijes skroz sraf jedva da nesto procuri.
 
Poznavaoci rakovice 65 molim pomoc.Blokada na traktoru mi ne radi.Kad pritisnem blokadu ona propadne do kraja ali se ne ukljucuje,sigurno se nesto otkacilo ili puklo_Odakle da pocnem za pocetak da ceprkam?
 
Poznavaoci rakovice 65 molim pomoc.Blokada na traktoru mi ne radi.Kad pritisnem blokadu ona propadne do kraja ali se ne ukljucuje,sigurno se nesto otkacilo ili puklo_Odakle da pocnem za pocetak da ceprkam?

Pogledaj dole na polugu za ukljucivanje blokade osigurac ili civiju ili rascepku (sve zavisi kako ko zove) ona je uglavnom krivac, hoce da pukne na pola.
Znaci poluga sto gazis nogom!
 
Nazad
Vrh