Herbicidi u suncokretu

Jel moze biti negativnog uticaja na suncokret koji je presejan 08.05 ako sam na 1,5 hektar prskao sa 1,5 lit Acetohlora i 0,5 lit Terbisa ?!
moze da mu skodi acetohlor zbog ovog hladnog vremena i obilnih kisa.to je vrlo moguce...pretprosle godine je nas komsija presevao oko 20 lanaca bas iz tog razloga,bilo je vreme bas kao sada
 
A i Acetohlor nije puna doza ako cemo da gledamo trebao sam ici sa minimum 2,5 litre na toj povrsini ili cak 3...Videcu kada prestane ova kisa i izadje napolje!
 
Nećeš imati problema,opet ponavljam.Ne prave problem acetohlori već terbutilazini.Šteta nastaje u tome što se terbutilazin usled većih padavina spusti u zonu korena suncokreta i tu ga prži.Ja sam to imao prošle godine i takvo objašnjenje sam dobio od stručnjaka.
 
Možda Farmer Bob zna više o ovome.Pre dve godine njegovi šogori su imali značajna oštećenja na suncokretu, te su predstavnici hemijskih kuća utvrđivali uzroke.
Jedni su tvrdili da je oštećenje od acetohlora a drugi da je oštećenje od rejsera.
 
HITNO mi treba pomoc!Posejao sam suncokret na jednoj parceli od 80 a Barolo pre jedno dve nedelje.Nisam obilazio do juce,kad sam otisao imam sta i da vidim!Trava se zeleni kao livada!Nikad nisam prskao suncokret preko lista pa mi treba pomoc koji preparat je najbolji za suzbijanje korova koji je na slici???
20052012121.jpg
20052012120.jpg
 
Fusilade i kletox ce odneti uskolisno.
A koliko vidim tebi je problem muhar.
Za siroko ti nema pomoci,jedino da ga kopas i ospartas!
 
Zahvaljujuci forumu prvi put sam koristio Kletox (do sada uvek Fusilade ili Panteru), nadam se da ce biti ok (ovde ga samo hvalite). Za desetak dana cu se uveriti i sam. Moje pitanje je da li je potrebno na njivama koje sam prskao Pulsarom posle par dana prskati i Kletoxom (da budem siguran za uskolisne korove)?
 
Za Kletox ne treba 10 dana.Sedmog dana je kod mene sav sirak pocrveneo i klonuo.Ja sam išao sa 1,5lit/ha.I Pulsar je vrlo lepo skinuo iznikli sirak i muhar u momentu prskanja.Neke parcele neću ni raditi korektivno kletoxom već samo špartanje i kraj.
 
Za Kletox ne treba 10 dana.Sedmog dana je kod mene sav sirak pocrveneo i klonuo.Ja sam išao sa 1,5lit/ha.I Pulsar je vrlo lepo skinuo iznikli sirak i muhar u momentu prskanja.Neke parcele neću ni raditi korektivno kletoxom već samo špartanje i kraj.

Ja se slažem ali Kletox nije za deset dana sišao u koren i uništio i rizome te bi međureno kultiviranje moglo da dovede do retrovegetacije iz rizoma.
Da, što se tiče Pulsara, on izazove prolazno crvenilo na sirku ali ga ne uništava..isto tako, dve dobre kiše i sirak se oporavi i nastavi sa rastom...
 
Nekih godina ,kad je ranija setva suncokreta a sirak iz rizoma kasno krene ,prvo ošpartamo a tek kasnije prskamo sirak.Ove godine se to dešava na parcelama koje su sejane 12 IV .Suncokret je ošpartan ,prskanje sledi posle stabilizacije vremena,danas duva vetar ko lud a za sutra je najavljena kiša.
Inače, sad sam došao sa špartanja suncokreta sejanog dan dva pre 1 maja .Korove koji su do tada nikli smo uništili totalom posle setve ali su krenuli novi i to najgori ,čičak i samorast suncokreta.Suncokret ima dva para listova pa mora polako da se tera kako ga nebi zagrtali.Mogli smo sačekati par dana ali kako je najavljeno dosta padavina ovih dana ,rešili smo da ga prođemo kako se korovi ne bi razvili.
 
Znam ja da se preporučuje čekati i do 20 dana posle primene herbicida za uništavanje sirka iz rizoma i samih rizoma.Samo sam napisao da se dejstvo Kletoxa vidi jako lepo već posle 7 dana.
Za Pulsar sam siguran da sav sirak i muhar koji su bili u stadijumu razvoja da usvoje dovoljno hemije više rasti neće.Potpuno su pali na zemlju i osušili se.Muvar kao da je neko odneo sa njive.E sad dali će iz rizoma ponovo izbijati stvarno ne znam.
 
Ja sam danas pazario kletox za 1500 jedino ga ima agromarketu i za razliku od vasih cena od 1100 ili 1200 ...nadam se da ce odraditi posao jer je sirak u fazi razvoja...do sada sam radio sa fokusom i prezadovoljan sam,pa rekoh da probam nesto novo!
 
Suncokret Neoma posejan 2 Aprila prskan po redu sa 90 l vode, Pulsar 0.4 l + Kletox 0.4 l po kj. Ove su slike od pre 5-6 dana, inace juce zagrtanjem zavrsio sam sa suncokretom koji je vec visok 30 do 40 cm.

20120519pirloageionascu.th.jpg
[/URL][/IMG]
20120519pirloageionascu.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
Nećeš imati problema,opet ponavljam.Ne prave problem acetohlori već terbutilazini.Šteta nastaje u tome što se terbutilazin usled većih padavina spusti u zonu korena suncokreta i tu ga prži.Ja sam to imao prošle godine i takvo objašnjenje sam dobio od stručnjaka.
Veruj mi da sam ja imao parcele prosle prosle godine na kojima sam radio sa terbutilazinima i nisam imao problema a tamo gde god sam dodao acetohlor belezio sam problem*susenje i nestajanje suncokreta). I meni su prvo strucnjaci pricali tu pricu terbutilazini, medjutim sam se uverio da grese.
 
Peet, na kletoxu pise da ne sme da se mesa sa sredstvima za sirokolisne korove, da li si to i pre radio ili ti je ovo prvi put?
 
Jedan moj poznanik je prskao neomu sa pulsarom puna doza i pola doze kletoksa.Rezultati su odlični samo ne znamo kako se takvi eksperimenti odraze na prinos.
 
Danas oprskao Neomu sa Pulsarom 1l/kj iliti 3l/1.75ha sa ciljem da zbrisem rizomski sirak.Da li ce biti nekih negativnih pojava po suncokret.posto je propisana doza 1.5l/ha a ovo moje izadje oko 1.7l/ha . Dodao sam i 4kg Soluvega za prehranu.Sirokolisnih nije bilo jer je Glifosav odradio posao.
 
Nazad
Vrh