Herbicidi u soji

Jedan poznanik mi je rekao da misli da mu je ostalo nešto Cobre od prošle godine i da je ona najbolja za ambroziju, pa postoji mogućnost da je kupim od njega.
Ja sam ranije koristio Cobru u kombinaciji sa Dinamom, a kad je Dinam nestao sa tržišta prešao sam na kombinacije sa Pulsarom (Pulsar-Harmoni; Pulsar-Basagran-Harmoni). U poljoprivrednoj apoteci sam čuo za neku kombinaciju Cobre i Pivota, koju je navodno rekao Dr. Goran Malidža. Da li je neko možda koristio tu kombinaciju ili ima neku drugu dobru kombinaciju sa Cobrom. Ovo pitam jer sam nešto mislio da ako nabavim tu Cobru, da sa njom oprskam ovu njivu sa ambrozijom, a ostale njive sa kombinacijom Basagran-Pivot-Harmoni jer se tu soja mnogo brže oporavi i nastavi sa razvojem.
za mene nepostoji bolja specija u soji za sirokolisno od kobre odnosno cobra 0,4l + harmony 8g/ha .Jedina mana je sto su prestali proizvoditi kobru, prevrno sam nebo i zemlju i nemaje.Jedino sto je prezivljavalo ovu kombinaciju je ritski cicak, a ito se resavalo dodavanjem deltazona ili nesto na toj bazi.Ambrozija,palamida sve se to resavalo ali dzaba ga.Za ovu godinu sam spremio Pulsar +simpfony na preporuku dobrih ljudi sa ovih strana.
 
Za Dinam postoje zamene.Dinam [ ili njegove zamene ] se mogu mesati sa Pivotom [ili zamenama].
Cobra se mesa sa pivotom [ 0,4+0,4/Ha ]. Kod ovog dozvoljenog miksa ja bi ipak smanjio doze na 0,3+ 0,3/Ha.
Cobra se mesa sa Harmony.
 
Oxon od 160 grama je oko 8000 dinara ,sto je dovoljno za dva hektara , ali Dynos (koja ima istu aktivnu materiju ) kosta 2700 dinara , pakovanje od 80 grama,hektarsko pakovanje
 
U Srbobranu sam platio 3200 Dinox od 80 gr. Zastupnik i uvoznik je Agromarket.
 
opet ja da pitam nesto posto slabo imam iskustva sa sojom kod mene se jako malo seje.dali ce da joj fali nesto ako je sad isprskam sa basargamom ili tako nesto za sirokolisnu jer imam dosta cicka do komsije,ona je sad u 3-4 paru lista mada vecinom u 4 paru.
 
opet ja da pitam nesto posto slabo imam iskustva sa sojom kod mene se jako malo seje.dali ce da joj fali nesto ako je sad isprskam sa basargamom ili tako nesto za sirokolisnu jer imam dosta cicka do komsije,ona je sad u 3-4 paru lista mada vecinom u 4 paru.
ma nece joj biti nista,samo oprskaj dok je cicak mali
 
Karakteristike hergicida se oznacavaju i sa:
DOBRO SUZBIJA-oznacava efikasnost vecu od 90% za svaku pojedinacnu vrstu korova,
ZADOVOLJAVAJUCE SUZBIJA- 75-90%,
SLABO SUZBIJA - efikasnost manja od 75%,
NIJE DOVOLJNO EFIKASAN - dosta manje od 75%
Dynox bi trebao zadovoljavajuce delovati na tatulu.
 
Prskao sam juče i danas soju sa sledećom kombinacijom: 2.03125 l/ha (3.25 l na prskalicu kojom prskam 1.6 ha) Savazon + 0.375 l/ha (0.6l na prskalicu sa kojom prskam 1.6 ha) Pivot + 7 gr/ha Symphony + 1l Hasten na prskalicu kojom prskam 1.6 ha(okvašivač). Imam dva pitanja:

1) Znam da za chenopodium treba 8 gr/ha Harmonija. Ali dok sam kupovao herbicide jedan čovek mi reče da smanjim Harmony na 5-6 gr/ha jer uz ovu osnovnu kombinaciju Savazona i Pivota može da malo zaustavi i soju. Zato sam se odličio na Symphony jer je pakovan u kesice od 10 gr i ta jedna kesica na prskalicu koja prska 1.6 ha daje dozu od 6.25 gr/ha. Uz to sam još jednu kesicu podelio na 6 prskalica, onako odokativno, pa sam tako došao do te doze od 7gr/ha. Međutim, na jednoj njivi sam imao preraslog Chenopodiuma (5-6-7 cm visine, i to još prilično gusto niknut) pa se sad bojim da li će ova kombinacija biti uspešna za tu pepeljugu (chenopodium album). Koliko vremenski da čekam da vidim da li će odneti pepeljugu i ako je ne odnese da li smem još jednom preći sa Simphony (Harmony) i u kojoj dozi? Pošto ću tu za jedno 7-8 dana ići u prskanje i uskolisne trave, da li smem dodati te manje količine harmonija u tank sa otrovom za uskolisnu travu pa da odjednom odradim tu njivu?

2) Na drugoj njivi imam i ambrozije u nekih 3-4 reda. Ambrozija je visine oko 5-6 cm. Da li će ova kombinacija delovati na tu, već poveliku ambroziju?
 
Sva tri preparata koje si smuckao dobro suzbijaju pepeljugu. Sto se pepeljuge tice, nisi morao toliko muckati, jedino mozda da si '' ukomponovao '' jos jedno prskanje onih pepeljuga koje jos nisu nikle. Na pr. mix koji si napravio da bude bez Syphonija, pa punom dozom Syohonija drugi put prskati kada izadje iz zemlje ono sto nije.Sve podrazumeva nesto ranije prvo tretiranje kako bi stigao ospartati.
Ambrozija: delovace samo prividno dobro. Krajnji rezultat ce po svoj prilici biti CUPIRUKIPOL.
 
Znam da sam okasnio sa prskanjem, odnosno da su korovi prešli optimalne veličine za prskanje, ali soja nije još imala prvu trolisku pa nisam smeo da prskam. Sad sam čuo (sad je već kasno ali za naredne godine) da se soja može prskati i kad nema formiranu prvu trolisku i da ne treba gledati soju već uzrast korova.

edit: Da li će biti mnogo za soju ako pronađem negde Cobre pa da samo tih nekoliko redova oprskam, odnosno da li bi Cobra sredila ambroziju i koju dozu Cobre bi trebalo upotrebiti?
 
@Dukej
Ja takodje sam mislio ove god. da nesto odradim sa Cobrom ali vecina koji su je koristili kazu da ako ti je " slabije srce" nemoj ni slucajno to koristiti. Ako se ipak odlucis kazu da ne ides u obilazak bar 15 dana minimalno. Ide 0,4 l po ha. E sad ako smes probaj nekih 0.1 l po ha zato sto ti je vec prskana ta parcela.
O da, kazu da je nema u prodaji ove god. jedino neke stare zalihe. Pozz.
 
Ja sam prskao Cobra o,33olit./Ha+harmony 8gr./Ha i bilo je ok. ali ipak nesto ambrozije izadje kasnije. Tu kasniju sam izmedju redova prskao malo ledjnom [ na cev prskalice namontirana levkasta plasticna zastita od kardana ] znaci spustim levak direkt na ambroziju...Ono malo sto je ostalo u redovima, obisno na krajevima se brzo pocupa.
 
Nazad
Vrh