Herbicidi u kukuruzu

Ево да изнесем моја искуства од ове године. Слика нема јер сам лепо наторио јесенас њиве, коров изашао као никад до сада па ме је било срамота да их сликам пре прскања, а сада нема са чиме да се упореди.
Дакле, где је било доста ситне траве чак и код сетве ТЕРБИС+ДИМАРК у прописаним дозама (2л+0.5л/ха), с тим да је ДИМАРК показао слабије дејство. У фази 5 лист те њиве и једна где је било сирка, густог као четка (ризомски) СИРАН (1.25/ха) и МАТОН (0.8/ха). Супер је све имало ефекта,а тамо где је поновљено после тербиса нема ни травчице - први пут после 7-8 година.
Више сам него презадовољан, јер је и јефтина комбинација да јефтинија не може бити, али и ефикасна.
Сирак је почео д абледи као последица ТЕРБИСа 40 дана од третирања, тако да је показао да има сигурно толико могућност чекања.
Само да додам, да је било мало падавина од прскања тербисом , само 6-7литара неких 10так дана од прскања. Прва озбиљна киша ми је пала тек синоћ.
 
Prskao sam dimarkom 0,6l +siran 1l/ha kukuruz 7-8 pera.Sta da ocekujem s obzirom da je kukuruz prerastao?Drugu njivu sam prskao samo syran 1l/ha a kukuruz je takodje prerastao, imao je 8-9 pera.
 
Šta da očekuješ?
Sve normalno... Neće biti nikakvih problema. Preporuke koje daje proizvođač uvek imaju makar malu toleranciju.
 
Mogao si slobodno 1,4-1,5 l/ha(1,2 je puna doza) ne skodi mu nista,a jaca doza bi resila bolje nego slabija...Videces pa ces nam javiti,zavisi i koliko je zakorovljena u kom stadijumu je sirak i jos mnogo cinilaca...Ja sam sa Siranom iz 2 puta split,prvi put 0,35 po kj u kombinaciji sa Pikom, drugi 0,45 po kj cist Siran,i mogu ti reci da drugi put nisam ni morao da prskam,ali imao sam otrov i za svaki slucaj...samo prskan u fazi 3-4 prvi put i posle 14 dana u 6-7 listova
 
Sirak je uglavnom iz semena i nema ga mnogo, pa mislim da ce ga i ova doza syrana unistiti. Rizomski sirak je nemoguce unistiti u kukuruzu bez obzira na sredstvo i dozu.U svakom slucaju hvala na odgovorima. I ja sam imao slicno misljenje u vezi stadijuma kukuruza pa sam zato i prskao, pa sam se tek posle malo ufrkao.
 
Moje iskustvo ove godine.
Rimex 50g/ha+Plamen 0.7l/ha. Rezultati 70% uspesni. 12 dana kasnije. Tatula se neka osusila, neka boluje, a neka je nikla posle prskanja. samonikla slacica unistena 100%, ali verujem da se ona moze unistiti i da se polije sa mlakom vodom :haha: tako da nije merodavna. Palamida odlicno unistena. Sirak unisten 50%, ostalih 50% boluje i verujem da ce se oporaviti. Rizomski sirak malo "slogiran" i poprilicno zaostao. Uglavnom nisam znao sta da radim sa tatulom i sirkom koji je dobro bolestan ali treba mu jos jedna doza koja bi ga dokusurila. Setim parole, ako ne znas sta je dobro znas sta je skupo. Oprskam sa Laudisom 1l/kj, Kukuruz uzrasta 7-8-9 lista. Citam na uputstvu da odlicno deluje na tatulu (bikove) i sirak iz semena, a zastitar mi kaze da i rizomski sirak boluje od njega poprilicno.

Ove godine se ljudi zale na nikosulfurone i dikambe. Pricao sam sa zastitarom kod nas u selu i neko objasnjenje je da je to zbog nocnih temperatura pre 2 nedelje koje su bile jako niske, pa su i uslovi bili stresni i korov nije bio u intenzivnom porastu. E sad ko ce ga znati... Inace Equip koji svi hvale, isto se nije proslavio kod jednog prozivodjaca a primenjena je puna doza. Zastitar i na ovo kaze da je zbog stresnih uslova :osmeh:.

Inace sad gledam moje tabele gde vodim detaljnu evidenciju troskova. Troskovi za kukuruz su dosli do 360e/kj (sa vrsidbom i prevozom 420-430e). Puno, al sad sta je tu je....
 
da se ti nisi malo zbunio u računici :sta: da nije to malo mnogo 360e/kj da nije po 1/h:sta: to mi je nešto mnogo ili si ti možda svakom struku kukuruza dao po 1e da kupi sladoled kad mu je vrućina :haha:
 
evo da i ja posaljem "cupavu"sliku
LUCE tretiran TALISMAN 1.2 l/Ha i PEAK 20gr/Ha prskan u fazi 6 lista
u doljama je bilo dosta rizomskog sirka iako je losa slika vidi se da zuti ,siroki list je vec nestao potpuno
11c7dqo.jpg
 
@pidikanac
Sve je za 1kj.
180kg ureje 7380din
175kg 15-15-15 7000din
Seme 8500 sa ponchom.
Oranje 40e
Dva prskanja po 8e=16e
Rimex 900din
Laudis 2500din
Plamen 600din
Bacanje vestaka 8e
Spremac 20e
Setva 12e
spartanje 12e
 
@bojcetic,

Ovom tvom racunu ja bih dodao jos jedno bacanje vestaka (mislim da to i tebi fali), jos jedno setvospremiranje, 1l Equipa, i arenda (pretpostavljam da ti i ovo fali). Na kraju na ovo dodje i zetva i prevoz. Sve u svemu izadje i preko 1000 eura/ha.
 
pošto sam trenutno na poslu kada se vratim kući biče i moje statistike pošto svaki dinar ubeležim a trudim se da što manje beležim samo ovo je mnogo ako se nevaram ali meni nije izašlo više od 450e sa arendom koja je 250e ( jer je bilo poorano )znači ulaganja nisu ni 200e za sada ali čim stignem kući eto računice :ppozdrav:
 
@marko22
Spremac je 20e za dva prohoda. Bacanje vestaka si u pravu, treba 16e jer je dva prohoda. Sa Equipom nisam radio (ali ne bi skodilo i da jesam), vec se nadam da ce Laudis zaustaviti sirak bar do pocetka Avgusta, a moguce je da ce ga i unistiti jer ga je Rimex dobro osamutio. Arendu ne racunam jer radim samo zemlju u svom vlasnistvu. Nikako mi nisu jasni ljudi koji placaju arendu, cujem i oko 260-270e za 1kj, pa tu sve osim maksimalnog prinosa stvara gubitak. Cak ima jedan u selu sto placa 2t psenice po jutru za arendu :sta:

"Bolje dzabe sedeti, nego dzabe raditi." :ppozdrav:
 
Ja sam pre tri dana prsko sa NIKAROM .,kokuruz je imao 12 listova danas sam gledao super je uspelo sitnu travu je ocistio a sirak jo poceo da crveni.Svima bi ga preporucio zato sto je jeftin 800 dinara litra a prska se sa 8 deci.Znaci negde 640 dinara po lancu.Ili ako je nkom lakse oko 1200 dinara po xektaru.Ijos plus pala mi je klsa 2sata posle prskanja mislio sam da nece uspeti ali super je uspelo.
 
Nazad
Vrh