Herbicidi u kukuruzu

@ ~Kiki~

Ako je Moto ono što ja mislim da jeste (2.4 D), onda je već odavno kasno za njega u tvojim kukuruzima koji imaju 7 listova.

Što se tiče ovog drugog, ako je to nikosulfuron 40 g/l, onda je i on na granici za primenu. Za njega u svim uputstvima piše da ide do 6. lista, ali zaštitari kažu da može da se primeni i u sedmom. Ja sam se danas na više mesta raspitivao da li Talisman (ista aktivna materija) može da se koristi u sedmom listu (ne potpuno razvijen već kao na tvojim slikama) i odgovor je bio da može. Doduše ja sam se raspitivao za primenu u suzbijanju tek poniklog semenog sirka i za to sam dobio preporuku da je dovoljna smanjena doza od 0.7 l/ha, pa uzmi i to u obzir kod odluke.
Prošle godine sam prskao kukuruze koji su bili uzrasta baš kao ovi tvoji sa slike sa Callistom i Talismanom u punoj dozi primene (1.2 l/ha). Posle jedne oluje velik broj stabljika se polomio na petom kolencu i to je kao da je žiletom presečen. Pošto nisam verovao da je uzrok tome Callisto koji ipak može da se duže koristi u kukuruzu, odgovornost sam prebacio na Talisman. Međutim, posle su mi dva promotera iz Galenike rekla da je nemoguće da je za to Talisman odgovoran. Ipak sam tad rekao da ga više neću koristiti i opet sam ga upotrebio jer sam ga imao kao ostatak od prošle godine. Pričam o Talismanu, ali pošto je to ista aktivna materija sa Hemonikom, možda ti može pomoći u odluci.
 
@topalovic
Sa Peakom sam radio prošle godine i mogu ti reću da je dosta dobar za širokolisne korove (ambrozija, tatula,čičak,štir, pepeljuga,boca), jedino propusti pomoćnicu-kereće grožđe (solanum nigrum) a ide ga 20grama po hektaru + Ekstravon
 
ja vec 4-tu sezonu koristim PEAK u pratnji sa nekim NIKOSULFURON-om ( ove godine sam jeftinom nabavio Talisman)
Za mene je dobar,jeftin,cista njiva
Na crno ne prskam samo na zeleno i cekam zadnji trenutak( 6-ti list kukuruza ) da sto vise korova iznikne, 20 gr/Ha
Njiva u jesen cista ko soba
prskam sa 440 litara 1,5 Ha pa onu drugu kesicu rastvorim u litar vode i onda lepo i precizno mogu da merim polovinu topivih granula
 
Imam kukuruz koji tek po negde (5%) kreće u sedmi list.Interesuje me mogu li ga odraditi sa siranom ili talismanom u roku od ova naredna dva dana,a da ne bude nekih šteta?
Preporučene doze su od 1-1,2l/ha.Kakva su vaša iskustva sa tim?
 
Oprskao danas 684 ultra sa fokusom, zavrsim prskalicu dodjem kuci a ono pljusak nenormalan, znaci posle 30-40 min sto sam zavrsio prskanje, valjda se uhvatilo bar nesto otrova na sirku...
 
Danas radio sa tarotom uglavnom muvare i po neki sirak iz rizoma.Kukuruz je u zadnjoj fazi za prskanje a neki i prerastao.
24buemv.jpg
j90ldf.jpg
1zn64y1.jpg
 
Danas odradio 1 ha kukuruza sa CLARO + okvasivac, sipao sam 350 lit vode a trebao sam max 300 l, strah me je bilo da ne zaklopi , pa kad je preteklo onda sam okrenuo na novo pa preso jos jednom vise od pola.
 
Rabadzija
"pa onu drugu kesicu rastvorim u litar vode i onda lepo i precizno mogu da merim polovinu topivih granula."
Imaš peak i od 10 grama u samotopivoj kesici, a 4x 10 u većoj kesi od syngente.
 
Zavisi šta je prskano. Ako je jednogodišnja trava onda nema ograničenja a kod višegodišnje treba sačekati da otrov stigne do korena/rizoma i ubije ga, i tu je potrebno bar dve nedelje. Drugi aspekt priče je da se maksimalno čuva zdravlje vozača i pogotovo pratioca (pilota) na špartaču da ne udišu te otrove koji su ostali na površini i dižu se sa prašinom. Ja najviše volim da dočekam da padne jedna kiša, pa posle nje ide špartanje.
 
Postovani kolege,molim vas za jedan savet:znam da za preparate na bazi nikosulfurona (siran,nikar,itd) postoji uputsvto po kojem moze da se snjima tretira kukuruz ili jedanput u punoj dozi ili po dva put sa pola doze,E SAD dali iko mi moze reci iz prakse dali se moze koristiti po dvaput sa punom dozom?Naravno velicina kukuruza mi jos to dozvoljava!Unapred vam hvala!
 
Postovani kolege,molim vas za jedan savet:znam da za preparate na bazi nikosulfurona (siran,nikar,itd) postoji uputsvto po kojem moze da se snjima tretira kukuruz ili jedanput u punoj dozi ili po dva put sa pola doze,E SAD dali iko mi moze reci iz prakse dali se moze koristiti po dvaput sa punom dozom?Naravno velicina kukuruza mi jos to dozvoljava!Unapred vam hvala!

Nije preporucljivo,samo iz razloga fitotoksicnosti na kukuruzu...E sad,bolje ce ti reci strucnjaci,obrati se njima...Uz neku prihranu preko lista,i malo manju dozu od preporucene,mozda
 
danas oprskao 4 ha kukuruza, isao sam sa equip-om 2.5l i callisto 250gr (ml) po ha uz dva okvasivaca trend i 7.5kg uree i 300l vode
 
Nazad
Vrh