Herbicidi u kukuruzu

Ne znam ljudi ja sam bastu prsle god prskao totalom dva puta sve je izgorelo,eno sad udarilo sve sto je i prosle god bilo.Isto to mi se i u njivama desava uspori osusi preparat...drzi tako do kraja vegetacije i na prolece budjenje.Jedino sam uspeo da ukonim sirak na njivi gde mi je prosle god bilo zito i tri puta sam orao negde sam i slike stavljao e tu ga sad nema.Sve je to politika ogromna lova je u pitanju::namigivanje::
 
Oranjem sirak samo pospesujes da raste. Rizom mu iskidas na delove i svaki deo je nova biljka koja dobija nov vegetacioni prostor kad nikne. Sve visegodisnje korove oranjem samo umnozavas.
 
Juce oprskani kukuruzi na brdu sa Plamenom 0.7 l/ha i Talisman 1.25 l/ha. Jedna parcela odradjena sa Monsunom 1.8 l/ha jer ima dosta korova.Kukuruz ima 4-5 listova.U ravnici sve parcele idu sa Monsoon Active.
 
Istu stvar kad zelim po komsiluku da dokazem, tesko da neko zeli da poveruje u to! U pitanju su stariji ljudi koji su ranije samo ugarili i jos uvek veruju da 2 ugara je mnogo bolje od prskanja totalom!
 
Prskam sirak u 2x jer nice sukcesivno. Da, smanjim prinos time. Ako pustim da se od semenskog formira rizom i da mi baci seme, onda treba godine borbe da ocistim njive.

Upravo tako, ako se semenski zapati u rizomski u vecoj kolicini, treba par godina i puno vise kesa da se to ocisti. Nisam ispratio, mozda si pisao, sa kojim preparatima tuces sirak u 2 puta?
 
Unisti se totalom kad prskas u fazi kad metlicu izbacuje onda je jako ranjiv. Unisti se jako dobro u secernoj repi sa Agil/Fusilejd u 1.5 doze od njihove preporuke.

@lucky
Kad je toplo idem sa nikosulfuronom, kad je hladnije Monsun/Ekvip samo sto i oni su njonjavi kad je hladno, ali su bolji od Motivela i Tarota.


Da se razumemo ja ne prskam tim preparatima da ocistim njivu od sirka, vec da ga drzim pod kontrolom. Radio sam samo Laudisom i zakljucio da nije dobro. Popanac mi ostane i onda u secernoj repi treba fun doza preparata a rano nice, itd itd. Uglavnom meni se to sa Laudisom nije pokazalo i zato je izbaceno. Laudis da ali u manjoj dozi 1.3-1.5+ nesto za uskolisno.
 
Po meni bolje je rizom unistavati ugarenjem, tanjiranjem i kako mi kažemo gruberisanjem
U postu 6167 Bojcetic je objasnio zasto je bolje prskanje od ugarenje?
Sirak ima dubok koren i nikad ne dostignes plugom ili gruberom da ga sav iseces a i da stignes sta onda? Svaki deo korena opet ce izbaciti nove biljke! Bez totala ili herbicidima za sirak u soji, suncokretu... Ne mozes nikad da ga se otarasis! Bitno je unistiti koren, a samo adekvatnim herbicidima je to moguce!
 
Jedno od ta dva, sta mi je jeftinije.


Da li neko ima informaciju kada ce se pojaviti generici Ekvipa, do kada Bayeru traje patent?

@nikola indjija
Zato ides sa 6% i po najvecem suncu u toku dana kada radis sa totalom. Ne diras nista mesec dana i sledece godine neces imati rizoma.
 
Bojceticu ove godine sam do sada potrosio preko 20l totala i odlicno znam sta unistava a sta ne.Rizom u svakom slucaju nece unistiti kao na primer fusilade. Cak i na fusilade sirak postaje rezistentan.
 
Gresis Nikola! Prvo sto se tice totala a drugo u vezi Fuzilejda! Ti verovatno cinis neke greske, ili pri tretiranju ili ne das mu dovoljno vremena da odradi svoje! Ja koristim u soji vec ko zna koliko god. Fuzilade, sada Flupisor ista a. m. i ako postoji neki bolji hetbicid taj se sigurno opet Fuzilade zove!
 
Ove godine Mont+Terbis 1+1 /ha pre nicanja, Shoot(turski kalisto) 0,25+ Terbis 0,3-0,5 kako gde + ako je krenuo sirak 0,5 l/nikosav. Ako nije čekamo 7-8 list pa ćemo tući sa punom dozom

Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Oranjem sirak samo pospesujes da raste. Rizom mu iskidas na delove i svaki deo je nova biljka koja dobija nov vegetacioni prostor kad nikne. Sve visegodisnje korove oranjem samo umnozavas.

Nekad se divlji sirak unistavao oranjem, i plodoredom , gorivo bilo jeftino a nije bilo herbicida tipa "motivel" i "tarot" , 3x oranje strnjike ,plitko oranje 2x i jedno normalno i bile cistije njive nego sada. Takodje divlji sirak ne voli da ga se kosi, pogotovo prije bacanja klasova.
 
Sirka sam se resio ali bez upotrebe hemije...da se razumemo vise ja ne verujem vama da cete ga resiti hemijom nego vi meni da sam ga se resio mehanickim putem i uz pomoc toplog leta,prosle god!Sve njive po Vojvodini i Srbiji su i zasrane korovom od kad strucnjaci ,tanjiraju, gruberisu, podrivaju.Ti nasi stari ljudi koji nista ne znaju drzali su cistije zemlju nego mi danas to su cinjenice koje ne moze niko da ospori!CISTIJE nego mi danas...Znam da su prosla neka vremena i ne zivim u proslosti,nisam protivnik ni jednog novog vida obrade zemlje ali sve se svodi da se njive sto vise zakorove i da se sto vise hemije kupuje.I jos nesto nismo mi vredni kao nasi stari nismo im ni do kolena vise su voleli zemlju nego mi danas!
 
Koliko su meni pricali najveca muka u poljopruvredi je bilo kopanje kukuruza i repe, soje nije ni bilo. Svi se nekako sa istom emocijom secaju tog posla. To su verovatno radili iz razonode.
 
Nazad
Vrh