Herbicidi u kukuruzu

Ako ima BAS mnogo korova, i ocekujes vise generacija trave, onda ne bi bilo lose uraditi sledecu stvar:
-Baciti djubrivo, i pripremiti zemlju za setvu, tamo negde 3-4 nedelje pre planirane setve.
-Posle setve , a jedno 2 dana pre nicanja isprskati njivu totalnim herbicidom u dozi od npr 3-4 l/ha (ako je trava veca, onda i vise), uz dodatak nekog zemljisnog herbicida.
-Kada kukuruz bude imao 3-4 lista neki folijarni herbicid(i) za sirokolisne i uskolisne korove
-do 6og lista (po potrebi) uraditi korekciju sa pola doze nekog kvalitetnijeg herbicida (obavezno druge aktivne materije od one kojom je prskana njiva prvi put).

Za olaksanu borbu protiv korova ne bi bilo lose ni sejati neki od ULTRA hibrida NS, ili ZP Insituta.
 
Hvala puno, javicu sta je bilo . Nije velika njiva, ali je uzasna. Bez ptrskanja ne moze nista da se odradi. Pozdrav.
 
Ne mogu da se setim koliko je kostao, ali je kod mene odradio posao vrhunski. Tako da cu i ove sezone obavezno koristiti Celebriti.
 
Kolika je u praksi razlika izmedju sulkotriona i mezotriona? (Tangenta protiv Callista) Da li sulkotrion ima i zemljisno dejstvo?
 
Tangentu nisam koristio ali Calisto jesam i to više puta Calisto je po meni zakon što se tiče uskolisnih korova i to zbog toga što nemoraš razmišljati koliki je kukuruz ( da nije prerastao ) deluje i preko lista ( kontaktno ) a i preko zemljišta inače supstanca MEZOTRION koja je u kalistu je prirodnog porekla jer se izdvaja iz biljke callistemon pa otuda i ime herbicida CALISTO
 
Calisto je skup ali odlican, a Tangenta su bacene pare.
Koristio oba preparata.Po meni bolji su i kinezi od Galenike.
 
pa možda je skup calisto kada pogledaš koliko košta litar ( prošle godine 1l/12000) ali sa tom litrom isprskaš od 4 do 6.5h u zavisnosti da li se prska sa dozom od 0.15dl/h ili 0.25dl/h pa ako isprskam 5h to mi je po hektaru 2400din obzirom na cenu semena ,nafte i svega ostalog meni to nije skupo jer nesmem sebi dozvoliti da se igram sa kineskim otrovima nebi li uštedeo 2000-3000 dinara
 
Znam za kalisto, koristim ga vec 4 godine. Jednu njivu sam prosle godine prskao sa manjom dozom od preporucene, 0,10 l/ha i nije bilo sirokolisnih korova. Cekao sam da u jednu firmi stigne, pa bice danas, bice sutra... nisam vise hteo da cekam, oprskao sam sa kalistom koji mi je ostao od prethodne godine, mislio sam da cu morati da ponovim, ali nije bilo potrebe. Mozda bi moralo da je bilo vise kise...
 
Koliko znam Calisto treba mešati sa sulfonil urea preparatima pošto sam baš nije idealno rešenje za uskolisne korove.
 
Svašta sam probavao , herbicidi dolaze i odlaze ali Kalisto ostaje , što se korekcije tiče . Za širokolosne zakon , čak skida i najbitnije (kod mene) uskolisne : koštan i muhar , naravno sirak iz rizoma ne skida. Ima i dugo zemljišno dejstvo , nije ni skup kolko je efikasan , nema nuspojava , može dokle god da se primjenjuje a što je važno jedan od najmanje štetnih po zdravlje.
 
Sirak kreće kad se stvore uslovi za to to jest kad se zemljište zagreje na 20c, onaj što je pliće u zemljištu kreće ranije a onaj što je dublje kreće kasnije to jest kad se zemljište zagreje tako da ga je teško suzbiti u kukuruzu pošto niče u etapama a kukuruz nemožeš prskati kad ima preko 8 listova sa preparatima za uskolisne korove ako se dobro sećam.
 
Equip u 10-11 listu kada traktor lomi već provjereno. Da se ogradim , može u novijim Dekalb , Pioneer hibridima za starije hibride treba provjeriti.
 
Kazu i za Laudis da je odlican mada nisam radio s njim. Calisto je zakon sto se tice sirokolisnih korova i naravno Equip za uskolisne. Nakon nove godine vec sam obezbedio skoro sve herbicide.
Odlican je Laudis,mozda cak i bolje skida neke korove KOJI SU NIKLI od Callista ali ima jednu manu a to je nema zemljisno delovanje.Ovi iz Bayera forsiraju pricu da radi i preko zamlje ali u praksi od toga nema nista.
 
Nazad
Vrh