Hattat

Видеће се већ. Има доста чланова на овом форуму који имају турске тракторе .Само питање је да ли ће бити баш искрени према себи и другима ако крену да их отварају да кажу истину да то и напишу.Узгред ,желим да им трају што дуже и да немају никаквих проблема.
 
Poslednja izmena:
Uzmite u obzir šta ko i koliko radi sa traktorom i šta vuče od priključnih mašina.Nekome se traktor nije oznojao za ceo radni vek a nekome je za godinu dana prošao i sito i rešeto, onda dolazi na red zemljište i uslovi rada...a moguće i da je u pitanju loša serija.
 
Kad sam nazvao majstora prekjuče i rekao mu šta me zeza rekao mi je ko iz topa da je moj Hattat 6. po redu kojem je otišla lamela na tako malom broju radnih sati... Juče kad ga je rastavio to se potvrdilo... Nema razloga čovek da laže kao što ni ja nemam razloga da lažem... Pošteno je izneti svoje iskustvo onakvo kakvo jeste da bi drugi mogli sagledati realnu sliku...Dal smo ja i tih prethodnih 5 ljudi kojima je taj majstor radio Hatata uboli lošu seriju ili je nešto drugo u pitanju ne znam...
 
Ako je to već šesti traktor kod kojeg se javlja isti kvar, zastupnik, tj. prodavac traktora bi trebao da interveniše i lako bi se u fabrici odredilo gde je nastala greška. Moguće je da na liniji za sklapanje dolazi do greške prilikom montaže, a čak može da se odredi da nije možda u pitanju nestručni radnik. Verujem da moraju da vode evidenciju ko radi na kojem traktoru.
 
Sam sebe da citiram i ispravim, nije otišla lamela na 980 radnih sati, otišla je na 1300. Na 980 radnih sati su se pojavili simptomi i to je rešeno štelovanjem sajle. Sad više nikakvo štelovanje nije pomagalo, prekjuče ga oteram kod majstora i juče kad ga je rastavio kaže otišla korpa i lamela...
Druže sam sebi si dao odgovor. Ako je na 980 počela primetno da klizi, to znači da je ustvari mnooogo ranije počela pomalo da klizi i da greje korpu, opruge korpe itd. (zato sad moraš menjati i korpu) samim tim trebalo je da se našteluje na sajli ranije pa bi sigurno duže trajalo kvačilo... Uostalom kad je tako poluspaljena korpa i lamela mogla izvući 320 rs, znači da bi ranijim podešavanjem sigurno išlo dosta duže. Ne pravdam traktor niti krivim tebe... Nemoj me pogrešno shvatiti.
 
Написао је човек да је прво проблем решен штеловањем сајле
 
IMG-20200401-144737.jpg

IMG-20200401-143854.jpg

IMG-20200401-143904.jpg

IMG-20200401-144938.jpg
 
Prijatelju, kada osetiš da kvačilo klizi to ne može biti rešeno štelovanjem sajle ili poluge. Samo je odloženo neizbežno jer se nije na vreme reagovalo. Da se reagovalo na vreme tj pre nego što je počelo da klizi ONDA bi rešio problem štelovanjem sajle. A trebalo je reagovati kada se smanjio slobodan hod pedale kvačila tj kada se druk ležaj naslonio na žabice korpe. Odnosno efekat kao da voziš sa nogom na kvačilu.
----------------------------------------------
Koliko vidim, do nitni od lamele ima još nešto malo.... Znači moglo je to još ići ali je oslabila opruga korpe zbog grejanja. . Biće to u redu kada staviš nov set, samo povedi računa ubuduće na taj luft tj slobodan hod. I da, trebalo bi da bude mekše kvačilo sa novom korpom.
 
Poslednja izmena:
Delim misljenje sa clanom sinisa1979, mozda ne treba odmah sipati drvlje i kamenje na erdogana, moguce je da su neki traktori dosli iz fabrike sa lose podesenim kvacilom i da je to izazvalo to sto je izazvalo.
Da se razumemo nisam vlasnik turskog traktora.
 
Floyde, nažalost to je sudbina korpe i zamajca koji su združeni sa sinter lamelom. Kao predviđeno je da traje duže od obične lamele ali kad zvekne, onda menjaš sve. A kumovalo je i proklizavanje.... Nemoj zaboraviti da si imao efekat kao da si stalno vozio traktor sa blago pritisnutim kvačilom.
Optimista, vrlo moguće da su podesili kvačilo na brzinu.... šablonski, i piči. Neka budući vlasnik gubi vreme na te sitnice. Eno kolega koji ima-vozi (dobro de sremci, znam da vi terate) Tumosana isto je imao problema ali sa odvajanjem lamele i to odmah čim ga kupio. Nagazi kvačilo, a polugu menjača ne mož' izbaciti u neutral, tj vrlo vrlo teško. Isto tako je i ubacivanje u brzinu išlo teško. Morao je reverzer u neutral, pa odabere brzinu, reduktor, hi-lo reduktor pa onda u reverzer. E to je išlo dok je išlo. Jedno 350-400rs. Posle nije ni tako mogao. I kad smo dobili zeleno svetlo od servisera (mada nikad nisu ni branili da sami doštelujemo šta treba) onda sam podesio kvačilo i bilo je dobro jedno vreme. Evo danas sam ga ganjao i čini mi se da će trebati još malo da se utegne da bolje odvaja.
 
Na zamajcu nema nikakvog oštećenja, nema nikakvih tragova... Nešto je tu drugo problem, nije to problem do tog štelovanja... Ajde da i bude da je kod mene to bio problem i da niko od nas trojice koji vozimo traktor nije primetio to sa kvačilom što realno nije moguće, šta se desilo sa ostalim Hatatima za koje mi je čovek rekao da je radio i svi su imali isti problem na manje od 2000 radnih sati? Čovek iz sela (znaju kolege sa foruma koji su iz sela o kome se radi) kog sam pitao kakav je traktor pre nego što sam kupio mi ništa nije hteo reći, rekao je da je dobar i da nije imao problema a danas mi majstor kaže da mu je na 900 radnih sati menjao set kvačila... Šta je tu je, stigao je novi set danas i biće urađeno sutra...
 
Eeee, veci je problem los kvalitet ljudi , nego kvalitet gvozdja. Ako smo takvi ad falimo nesto i ako znamo da ne valja, a na zalost cesto jesmo, onda smo sami sebi najgori neprijatelji.
 
Ti imaš A110? Stric ima isti kao moj A80 ima malo manje sati nego moj (oko 2200) nije nikad menjano kvačilo.
 
Ne znam stvarno, ne mogu takve ljude da shvatim... Znaš da si imao pizdarija i slažeš da bi se još neko zajebo...
Da, A110 imam, i taj iz sela isto je imao A110. Majstor koji mi radi traktor je Dragan iz Itebeja, kolega Druškan ga zna sigurno, nije neko ko bi lagao za tako nešto...
 
O, pa to je opšte poznata stvar! Pitaš ga, kaže zadovljan sam, nema nikakvih problema, a znam da ima ili saznaš da ima. Taj (takav) nije slagao tebe nego sebe... I da nije fer nije.
Vidi, zamajac nije potrošen jer su verovatno tako predvideli da ipak on bude malo žešći tj od boljeg materijala da ne bi i njega morao menjati. Ipak zamajac nije nešto što bi se trebalo menjati često.
Eventualno da je zbog debljine imao malo nižu temperaturu pa se manje tj ništa nije potrošio.... Mada ovo drugo je čisto razmišljanje na glas.... da ne kažem lupanje ko otvoren prozor. Nzm.
Bilo kako bilo, daj Bože da više ne bude problema.
 
Kolega Floyd silom prilika sam prosle godine na terenu u CG ima priliku da stelujem kvacilo na jednom A110.
Vlasnik mi je ispricao da je par komada uvezeno u CG u to vreme i da su uglavnom svi imali nekih problema sa kvacilom,jedni su radili kvacila na relativno malo sati a jedni imaju konstantan problem rastelovavanja kvacila da tako kazem.
Prvi put sam cackao nesto na Hatatu pa su mi pozvali nekog servisera (zaboravio sam ime coveka) iz Srbije da mi covek pojasni kako da prestelijem kvacilo.
Za problem crkavanja kvacila ga nisam pitao ali za problem tok teskog ubacivanja i izbacivanja iz brzina tj rastelovanog kvacila mi je rekao da je problem ili "jaka" korpa ili slaba sajla kvacila,uglavnom sajla se isteze relativno brzo.
Isto mi je objasnio da prazan hod ne moze da se oseti na tom kvacilu zbog neke dve opruge kako on kaze ali mi je objasnio da kvacilo mora da pocene da odvaja na pola hoda pedale i tako da hvata i da onda ne sme biti problema.
Jel nije tajna koliko kosta ova igranka?
 
Nazad
Vrh