Gusta sadnja - prednosti i mane (razmak između voćaka i uticaj toga na rod)

Problem i jeste ta činjenica što se jako mali deo šljive koji se proizvede iskoristi u svemu osim u konzumu. Zbog toga rentabilnost guste sadnje šljive u našim uslovima ne može biti na željenom nivou. Sa drugim voćnim vrstama je druga stvar, sve vezano za način upotrebe.
 
Sa drugim voćnim vrstama je druga stvar, sve vezano za način upotrebe.
Upravo to.

Molim da se napiše nešto i o perspektivi i potencijalima guste sadnje trešnje. Verujem da ima zainteresovanih.

Uh .
Gde bas nju ? :)
Pa sa tresnjom je, sto se podloge tice slican problem kao i sa sljivom, ne postoji dovoljno dobra krzljava podloga, medjutim...
Posto je tresnja skoro iskljucivo stona vocna vrsta, koja se mora brati, dakle olaksana berba je prednost koja je toliko bitna da sve ostalo stavlja u drugi plan, a koja na trzistu postize veoma visoku cenu onda se tu mora razmisljati o nizem i dostupnijem stablu.
Obzirom da je tresnja na standardnim podlogama veoma bujna biljka (bujnija od sljive na dzenarici)razmak koji se najcesce smatra gustom sadnjom (4X 2-2,5-1,8 ... ) ipak ne dolazi u obzir.
Ali imajuci u vidu tu izrazenu bujnost pa stoga i veoma brzo "sklapanje" krosnji i razmak od 4X4 se moze smatrati gustom sadnjom i verujem da je taj sklop koji takodje trazi vise i zahtevnije rezidbe prihvatljiv za tresnju.
 
Kolega ironman, iz komentara vidim da sam te opet našao da si se unervozio, i ne čudi me. :) Ako nemaš dobar odgovor sa argumentom, ne upropaštavaj i ovu zanimljivu temu. Nego zanima me hoćeš li doći i do grana npr. 16tog reda? :)

Futurefarming, dobra ideja za trešnju. I mene interesuje ima li perspektive sa gustom sadnjom. U Njemačkoj sam bio na nekoliko voćnjaka sa 4x2m i baš djeluju "šumovito".
 
Verujem da je sve moguće samo je pitanje volje, znanja i računa. Da krenemo od ovog prikaza:

, šta je realno a šta van ekonomske logike.

Posto je tresnja skoro iskljucivo stona vocna vrsta, koja se mora brati, dakle olaksana berba je prednost koja je toliko bitna da sve ostalo stavlja u drugi plan, a koja na trzistu postize veoma visoku cenu onda se tu mora razmisljati o nizem i dostupnijem stablu.

Možda neko razmišlja i o platformama za berbu, računica je kod trešnje kompleksna rabota. :)
 
Itekako i treba da razgovaramo o njoj.

Samo da naglasim odakle je grafički prikaz koji si predstavio jer je to pošteno prema profesorima,
N. Mićić, G. Đurić, M. Cvetković, D. Marinković - Savremeni sistemi gajenja trešnje, Zbornik naučnih radova 2008. - sjajno štivo! :)
 
Kakve argumente hoces Vocar?
Da je hoanje na 10 ha glupost?
Pa jeste glupost, i onaj kome padne na pamet takva ideja, kao tebi sto je pala, je je glup.
Da je glupost da neko orezuje vocnjak na nacin da posle rezidbe ceka nekoliko godina da rodi?
Jeste glupost i onome ko to padne na pamet kao tebi sto je palo je glup.
Da je glup neko ko ne razlikuje obnovu rodnog drveta sa omladjivanjem vocnjaka kao ti sto ne razlikujes.
Jeste glup je, tj glup si.
Cuo mucenik za omaladjivanje i cekanje da ponovo prorodi pa misli da je to to.
Nemas veze.

Da je glup neko ne moze da ukapira zasto rasadnicar preporucuje uvek i samo gustu sadnju svega i svacega, kao sto to radi taj profesor koga u zvezde kujete, a koji je ujedno i rasadnicar.

Super su te ideje za gustu sadnju tresnje samo dajte kazite gde to ima u praksi na ozbiljnim povrsinama?
Mora da ima neki problem kad ljudi koji zive od tresnje to ne rade. Nisu pitali tebe i Micica, bice?

To je fina stvar ali za naucne ustanove i istrazivanja, za praksu je to budalastina sa ovim sortama i ovim podlogama.
Posadite tako pa javite kako ste prosli.

Daj ti neki argument da ono sto sam napisao nije tacno?

Lupeta covek o primarnim i sekundarnim granama kao jedino postojecim, ne zna koliko je lupio pa i dalje tera po svom.

Da li sam nervozan?
Pa jesam, kad kojekakvi krenu da prodaju rogove za svece a ne vide da ih prave majmunima nagovarajuci ih da kupe 1000 sadnica umesto 400, i pri tom ih jos ubede kako su time sto su im gurnuli pare u dzep postali modreni, intenzivni vocari, kad oni koji na sve to nasednu krenu da pricaju o struci stvarno se unervozim.
 
Poslednja izmena:
Kolega Ironman, pa nemoj da si nervozan. :) Tvoje dovoljno nepoznavanje materije i nemogućnost argumentovane diskusije ne mora da te čini nervoznim.
Tražiš argument? Vrati se gore pa čitaj.

Moje vaspitanje, obrazovanje i poštivanje ljudskih intelektualnih dometa mi ne dozvoljava da se spustim na taj tvoj napireni podcjenjivački i negativni nivo diskusije. Vidim da te moje pisanje čini vrlo nervoznim, ali šta bih sada? Za razliku od tebe, ja poštujem stavove ljudi i mišljenja da je nešto bolje ali isto tako dajem svoje mišljenje prihvatio to ko ili ne. Zašto tolika gorčina u kojoj izgaraš podcjenjujući drugačiji stav i dokazujući suprotno? Opušteno kolega.

Futurefarming, jesi li pročitao ovu brošuru?
 
Vocar, jeste pošteno ali namerno nisam hteo da navedem, neću nikom da pravim ni reklamu niti antireklamu, bar za sada. :)

---------- Poruka napisana u 20:30 ---------- Prethodna poruka je at 20:23 ----------

Pročitao sam ali deluje mi oskudno, valjalo bi o tome još mnogo napisati.

ironman, prva opomena. Smatrati nešto glupošću i izneti stav o tome je sasvim uredu; nazivati sagovornika glupim neću tolerisati.
 
Momci, ajte malo smanjite taj doživljaj dokazivanja, prepucavanja i sl. Neka radi kako ko misli da treba.

Future je pitao za gusti zasad trešnje, mogućnosti, šanse, prednosti, mane!
U principu sve može, samo ako je moguće finansijski sve to ispratiti. I kad se podigne gusti zasad, hoću reći, intenzivno se bavi ovom delatnošću, onda bi trebalo postaviti i plastični pokrov, da bi se sprečilo potencijalno pucanje plodova u vreme berbe. A to, ne znam koliko vam je poznato, košta dosta. Ovo je samo jedan od argumenata, tj činjenica vezanih za gustu sadnju trešnje!
 
Vrati se gore pa čitaj.
Sta?
daj citiraj.
Evo sta sam ja procitao:

ti napisao

Koje to još ostalo se mijenja?
Ja na to kazem da ko to ne zna on pojma ni o cemu nema.
Ti napisao:


Po voćnjaku od 5-10ha hodati
Ja na to kazem da si napisao glupost.

pa se kad tad mora uraditi radikalna rezidba i čekati opet nekoliko godina

Ja za to tvrdim da je neopevana budalastina.

Hjade, dokazi da gresim.

A vidim opominju me pre banovanja.
Jel to treba da ocutim na budalastine i da se seradrvojvodisemo?
Ne hvala.
Samo ti sinko (moderatoru) radi svoj posao, sto rece Vukasin.
 
Ironman, kažem ti, opušteno kolega. Vrati se gore, sve si sam napisao, a na moja pitanja nisi odgovorio, a logično i zašto nisi.

Futurefarming, samo sam mislio da je u redu navesti čiji je rad. Slažem se da se oko toga još mnogo može i treba napisati, a to je samo brošura. Knjige će se tek pisati, nadam se.

Fruitboy, u pravu si. Plastična zaštita je poželjna do obavezna. Jedna kiša u nepovoljnom trenutku, ispuca i katastrofa.
 
ironman, prva opomena. Smatrati nešto glupošću i izneti stav o tome je sasvim uredu; nazivati sagovornika glupim neću tolerisati.
A jel moze ova kompromisna formulacija:
Onaj koji prica gluposti?
Ajd da proverim:


a na moja pitanja nisi odgovorio, a logično i zašto nisi.
Koja pitanja?
Mora da sam neko prevideo. Daj ponovi ga.

Ako je to ono, a sta je ostalo da se menja, na njega sam odgovorio i pored toga sto sam konstatovao da je glupo, i da iono pored malog miliona ostalih odaje tvoje totalno neznanje.
Tebe sam, sledstveno tome, nazvao glupim, ali evo cinim ustupak modratoru pa to povlacim i kazem da si ti onaj koji prica gluposti.

Dakle koja pitanja?
 
ironman, to je uredu. Na ovom forumu imate punu slobodu izražavanja ali nismo ovde da bi se međusobno vređali.

Idemo dalje, Bing na šestici u 4. godini po sadnji:

i situacija tri godine kasnije:

.
 
Kolega Ironman, kad se praviš blesav, a pošto si to tražio, ponoviću ti pitanja, ali samo ovaj put.

Kako to štediš sredstva na prskanju u klasičnoj sadnji i kako se taj što si ga stručno nazvao "rastur" drastično smanjuje?
Kako to mijenjaš "primarne" i "sekundarne" grane npr. u 10 godini nakon sadnje, na koji način?
Šta se to "sve ostalo" lako može mijenjati ako postoji potreba? Kakva to možda potreba može trebati?
Po čemu je to osunčanost ploda šljive manje bitan od ostalog voća?
Kako je to lako riješiti neujednačenost plodova ostalih sorti bez argumenata? Evo ja ti ne vjerujem na riječ.

Zasad toliko, a imam dosta toga da te pitam stručnjače samoproklamovani.
I mala napomena, ako odgovoriš, dobro smisli šta ćeš napisati a da ne laprdaš kao inače, a ako ne odgovoriš samo ćeš potvrditi da si klimav u onome što tvrdiš iz neznanja. I ajde ovaj put bez žuči, opušteno, jer si u najmanju ruku smiješan. :)
 
Pa dobro.
Od tebe noista drugo osim lupetanja gluposti nisam ni ocekivao.

Pitanja naravno imaju svoje sasvim logicne odgovore a i popkazuju koliko znas.
Naravno da mi nece biti tesko da ispisem odgovrore jer su vemoma kratki i jednostavni.


Dakle, po ko zna koji put bez ikakve nade da ces razumeti jer te sprecava...... Reako bih i sta ali eto obecao sam moderatoiru da cu biti fin.

Kako to štediš sredstva na prskanju u klasičnoj sadnji i kako se taj što si ga stručno nazvao "rastur"drastično smanjuje?
Koriscenjem dodatka na atomizer kojim se tretraju samo mlada stabla malih dimenzija a dok traktor prelazi put od jednog do drugog sredstvo se ne rasprsuje.
To sam i prosli put napisao samo ti nisui shvatio jer te ono sprecava
Ponovicu ti pa uporedi
(naravno da se prve, druge pa i trece godine ne prska preko dizni vec jednostavnim dodatkom na atomizer pa se taj rastur drasticno smanjuje)
Kako to mijenjaš "primarne" i "sekundarne" grane npr. u 10 godini nakon sadnje, na koji način?
Tesko , ali tebe ONO sprecava da razumes jer tamo stoji:
Tesko je zameniti primarne kasnije mozda i sekundarne grane, sve ostalo se lako moze menjati ako postoji potreba.
Shavatas li da obicne stvari, prostoprosirene recinice, tebi pretstavljaju ogroman problem?
Sta mislis sta je razlog tome? ONO.

Šta se to "sve ostalo" lako može mijenjati ako postoji potreba?
Grane treceg, cetvrtog reda, nosaci rodnopg drveta, rodno drvo.
Kakva to možda potreba može trebati?
Mozda ce se zbog propusta u rezidbi desiti da neke grane ogole, da se na nekim delovima krosnje rodni pupoljci fprmiraju samo na periferiji (tebi omiljen izraz je drugi ne znas"rod se preseli na preiferiju")
Po čemu je to osunčanost ploda šljive manje bitan od ostalog voća?
I na to je odgovoreno.
Kod voca sa dopunskombojom,jabuka npr ajdared, ima osnovnu zutu a prelivnu nijansu crvene koja je veoma bitna i bez nje jabuki drasticno pada trzisna vrednost, sto jkod sljive nije slucaj.
ako je to lako riješiti neujednačenost plodova ostalih sorti bez argumenata?
Jednostavno. Rezidbom, odrzavanjem "rastresite"krosnje, regulacijom roda, pravilnim rasporedom ukupnopg roda po celoj zapremini krosnje...najobicnijom rezidbom (sto ti naravno ne znas niti ces shvatiti jer te sprecava....)
A kad ces ti na nesto odgovoriti neznalice?
Nikad, jer ne znas nista, jer si....
 
Hehehe znao sam. :) Ipak si plitak, pa ni na konkretna pitanja ne znaš da odgovoriš, a logika nalaže šta je razlog. Fin si jer ti je moderator rekao da takav budeš? Pa fino. :) No da se vratim temi o gustoj sadnji.

Na tzv. dodatak se opet kačiš, opet nema odgovora šta je to, na kakav princip radi i kako štedi? Pa logično, jer lupetaš.
Pa teško da, jer nećeš da priznaš kako rješavaš granu koja ogoli. Opet izbjegnut odgovor zbog neznanja, no ne osuđujem. Tebi su isto nosači rodnog drveta, grane trećeg, četvrtog "reda" i rodno drvo "sve ostalo"? ccc s kim ja diskutujem. Kome pripadaju, ajde grane 5., 16., 18. reda, kako ih već nazivaš? Ramene grane? :) Pošto tebi i dalje osunčanost ploda šljive ništa ne znači, ne vrijedi ni pričati sa tobom o tome. O tome i navodnjavanju bi trebala još jedana posebna tema da se otvori. Neujednačenost plodova rješavaš

regulacijom roda, pravilnim rasporedom ukupnopg roda po celoj zapremini krosnje
Čekaj pa zar ekstenzivan način ne traži neku posebnu pomotehniku a intenzitet orezivanja je mnogo manji? :)
 
opet nema odgovora šta je to
A to te muci? :)
Znao sam.

To bi da saznas. E nema, nisi zasluzio, ako budes dobar okacicu i sliku.

objasnio sam kako stedi, ne rasprsuje tecnost kada ide od stabla do stabla vec samo po stablu.

a teško da, jer nećeš da priznaš kako rješavaš granu koja ogoil

Zamenis je.
A primarna moze da ogoli samo kod takvihkao sto si ti. Koji veze blage namaju.

Pošto tebi i dalje osunčanost ploda šljive ništa ne znači
Pokusavas da ucitas kad vec nema nista da je netacno.
Ne nista vec MNOGO MANJE neko kod nekih drugih.

Čekaj pa zar ekstenzivan način ne traži neku posebnu pomotehniku a intenzitet orezivanja je mnogo manji?

Hehe, stvarno slabo stojis za znacenjem raci :)
Ne znaci esktenzivno to sto ti mislis da znaci.

Kod klasicnog razmaka je naravno neuporedivo manje zahtevna rezidba ali to ne znaci da je nema.

Nemoj Vocar, jbg, stvarno se brukas, mislim menije jasno da si ONO...al ne moraju bas svi da vide .

 
Neka "sofisticirana" tehnologija? Uh vidim da si prepun tog "sofisticiranog" neznanja. Aj ne izmišljaj. :)

A kako je zamjeniš u npr. 10. godini? Tu primarnu? Za osunčanost, i taj tvoj izraz "mnogo manje" velikim slovima pokazuje nivo znanja o tome. Svašta.
Čekaj, ako je manja rezidba, a "regulišeš rod pravilnim rasporedom ukupnog roda po cijeloj zapremini krošnje", po čemu je manje zahtjevna? :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh