Gume

Sigurno ne mogu obe varijante za prednju vucu, jer zadnje (te koje si naveo)ti se razlikuju u obimu.
 
Ma znam da se razlikuju u obimu, zvao sam servisera njihovog da pitam, kaže on mogu obe varijante, al ja nešto nisam siguran... Valjda ne obezbeđuje sebi posla :osmeh:
 
Dajte samo dimenzije fabrickih guma koje imate i lako se da izracunati koja dimeznija bolje odgovara. Strucnjaci kazu da sve moze, kao i sto mnogo na Belarusu teraju sa zadnjm gumama 15.5 38 prednje i 8.3 i 9 i 11.2 20 i pale prednju vucu a ne bi trebali..
 
U taj zadnji blatobran na Hattatu ni u ludilu ne moze da stane guma 15,5 38.

Sad sam izracunao, mnogo ispravnije je staviti 13.6 38 i 11.2 24 nego 13.6 38 sa tim istim prednjim.

Drugaru sam isto racunao, on ce staviti na A110 9.5 44/9.5 28 ili 9.5 42/8.3 28.
 
A šta fali kombinaciji zadnjih 15 5 38 i prednjih 11.2.20? koje onda prednje treba da budu ako su ove zadnje?
 
Pa sve zavisi na koji traktor idu. To je Ruska kombinacija koja radi posao na Rusu i verovatno ni na jedan drugi evropski traktor ne odgovara zbog drugacijeg odnosa prednje vuce.
 
Bubu kako možeš izračunati odnos prednje vuče kad neznaš visinu profila na tim colovnim merama,jel ja dosad za bilo koju marku se uhvatio visina se razlikuje.:ppozdrav:
 
Ako je oznaka /70 znaci da da je visina 70% od sirine a sirina lepo pise. Ove domace gume sa standardnim (colskim) merama su u vecini slucajeva /85 a uske gume sirine 9.5 su profilno /95. Vrlo lako se racuna bez bilo kojih tablica i do sada nisam omanuo sa racunaljkom a racunao sam za dosta traktora.. :D
 
Jeste to je samo za Mitas. I samo taj mitas ima dve visine i dva obima guma za 70-ku oznaku a u zavisnosti od tipa gume. Jeste da je mala razlika,ali to je samo mitas guma. A na Hatatu su čije gume? Znači da je moguće da je neka sasvim treća dimenzija. Znam neko će reći ne mogu biti velika odstupanja,ali pazi sad ovo.
Na jednoj prikolici imam 4 gume istih nazivnih mera,ali dimenziono nisu ni blizu jedna drugoj. A razlika je samo to što je jedan par guma Mitas a drugi par Taurus. Na 588 imam 18.4x30 neke ruske (vidjam po oglasima ponekad na 577 traktorima takve,a prepoznaju se po mašala zazoru izmedju njih i blatobrana) koje su brat bratu niže od Voltyre za 10cm minimum.
Zato sam okačio jedan link za primer gde mogu da se vide dimenzije (sa varijacijama) koje bi trebale biti priblizne u stvarnosti onima na traktoru kao i da se pronadje zamena za te gume u vidu uskih koje bi se takodje (po meni) morale premeriti jer danas štancaju gume i kršteni i ne kršteni.
E sad,neka svako radi kako misli da treba samo pazite i Sofronije je pitao onog malog genija kako ga je pronašao? :)
Btw nije mi jasno zašto guma 15.5x38 ne može da stane kada nije ni šira ni višlja od 480/70x34.... Bubu?
 
Jesi li siguran da 15.5 38 nije bar za 5cm veca u precniku od pomenute 34-ke? Ako budem imao vremena, bas cu premeriti kod mene gumu 13.6, kod drugara 15.5 i na Hattatu tu 34-ku.
 
Znam samo da je niža od 18.4x34 za minimum 3cm jer je drugar iskoristio duple točkove sa starog rusa i stavio na novog 1025 koji nosi pomenutu dimenziju. Uostalom u tabeli su navedene visine za 480-ku a one su 1575mm i 1584mm a 15-ka je 1580mm visine i ne vidim zašto ne bi štimala.
 
Guma 18.4 34 je precnika oko 165cm kad nije na traktoru (jer svakoj gumi se smanji poluprecnik zbog mase traktora) a 15.5 38 oko 163cm. 480/70 34 treba da je precnika oko 153cm a 13.6 38 oko 155cm.
 
18-ka bi trebala biti te visine ali 15-ka sigurno nije. A to tvrdim jer razlika od 2cm u prečniku tj 1cm po strani je zanemariva tj okom neprimetna a kod drugara na Rusvaju je itekako primetna. Znači 15-ka mora biti manje visine,što se i u mitas-ovoj tabeli vidi,jer očigledna razlika se ne vidi na 1cm razlike. Uostalom kada je traktor na betonu-asfaltu sa zakačenom i podignutom žitnom s. Agria,spoljni točkovi 15-ke tek,tek što dodiruju beton. A unutrasnje 18-ke malo "legnu". Tek u njivi duplaci malo dodju do izražaja. Znači nema šanse da je razlika 2 tj 1cm.
Takodje ni 480-ka ne verujem da je te visine jer evo i u vredstein tabeli piše da je 157,5cm
http://www.vredestein.com/agricultural-industrial-tyres/conversion-table?Lang=en-UK
http://www.vredestein.com/SiteFiles/flippingbook2016/Vredestein-Agri-EN.html
Po meni i po podacima koje nalazim je približnija visina 15-ke gume nego 13-ke.


------------------------------------------------
Evo jedna uporedna tabela. Str.6 Equivalency table pogledajte sa leve strane dimenziju 15.5x38 šta menja-koje su zamenske dimenzije. A pogledajte i za 13.6x38.
http://www.ntstractortires.com/assets/PDFs/MichelinData.pdf
 
Poslednja izmena:
Guma 18.4 34 je precnika oko 165cm kad nije na traktoru (jer svakoj gumi se smanji poluprecnik zbog mase traktora) a 15.5 38 oko 163cm. 480/70 34 treba da je precnika oko 153cm a 13.6 38 oko 155cm.

Ovo potvrdjujem...ja koristim 18.4-34 na traktoru,a duple tockove imam 15.5-38 i to je ono sto je za moj pojam idealno...naime 15.5(sara ispod 50%) je niza na svakoj strani za oko 2cm prema 18.4(sara preko 50%) za asfalt bolje zbog poluosovina,a u njivi radi posao.
 
Da,ali to je u varijanti kada koristiš duple točkove,odnosno 18-ke legnu a 15-ke tek,tek dodirnu ili ni ne dodirnu asfalt (u zavisnosti od potrošenosti). Pisao i ja o tom pre par postova. A kada bi traktor podigao na dizalicu onda bi video da nije razlika 2cm. Nemojmo mešati uloge udvojenih i uskih točkova.
 
Nazad
Vrh