Gde kupiti kvalitetne sadnice raznog voća?

Bas naprotiv, danas mnogi mesetari koji sebe nazivaju rasadnicarima nakite svoje sajtove i fb profile pa stave povoljnu cenu ... i neki pocetnik na.ebe zesce... znaci sadnice od 100din moze ali ako poznajes rasadnicara ili na preporuku i da par puta godisnje obidjes rasadnik. Ako ne onda u lokalni rasadnik po 300din...ili uci sam da kalemis:ppozdrav:
 
Unapred se ograđujem i pišem da ovo ne važi za prave poštene rasadničare a takvih ima i imao sam prilike da poslujem sa njima.
I imam razumevanje za ponašanje i rasadničara i kupaca...

Nije problem da se rasadnici reklamiraju preko facebook-a. Reklamiraju se na svim mogućim portalima za prodaju. Problem je što se ne poštuje kupac odnosno što se prodaju sadnice koje ne zadovoljavaju odnos kvalitet-cena i tačnost sorte. Takođe kupac ne poštuje prodavca jer bi za male pare hteo da dobije sadnicu koja će mu doneti rod u prvoj godini a sam nezna koliko truda i znanja treba da bi se proizvela jedna sadnica. Država ne poštuje ni jedne ni druge jer dozvoljava da se to odvija bez njenog uticaja.
U tom trouglu su svi krivci i država i prodavac i kupac:
- Država jer bi zaradila primenom propisa (ako ih ima) i dobila porez za svaku prodatu sadnicu. Ali to ne odgovara prodavcu jer bi morao da ima prave sorte a i cena sadnice bila bi veća. Ne odovara ni kupcu zbog cene.
- Rasadničari jer koriste nesertifikovane kalem grančice pa tako pojeftinjuju proizvodnju i imaju veću prodaju i zaradu.
- Kupci jer kupovinom jeftinijih sadnica žele da postanu veliki proizvođači i gazde za kratko vreme a to 'ne biva, niti je ikad bivalo'.....

Mene stvarno iznenađuju oni koji naprave plantažu na jednom ili više hektara voćnjaka i prijave da su imali problema sa sadnicama. Kada se ulažu velika sredstva onda se angažuje konsultant obično profesor koji ima kontakt sa rasadnikom pa dobiješ kvalitetne sadnice ili uvezeš sadnice ili odeš kod rasadničara na prag pa natovariš robu koju ti želiš - kupuješ na viđeno. Ne može se praviti plantaža a da ti sadnice stignu brzom poštom.

Drugo mene iznenađuje, koliko se u Srbiji ne poštuje biznis-posao i mogućnost zarade. Prosto ljudi ne žele da zarade novac. Kontaktirao sam ranije jednog rasadničara koji mi je jedva odgovarao na poruke. Jednostavno ne žele da rade sa malim količinama i čim kažeš da bi uzeo desetak sadnica odmah ne žele da prodaju sadnice na kržljavijim podlogama ili određene sorte itd. Mogu da razumem da je tek sad počela prodaja i da isporučuju velike ugovorene količine ali ipak i ja sam kupac kolikio god veliki ili mali bio i želim uslugu jer nikad nisam tražio poklon i popust već prihvatao cenu prema klasi sadnice.
Jedan rasadničar nije hteo da posluje jer je prvo išao na slavu pa je onda išao na put pa pripremao svoju slavu pa... U Srbiji kad je slava sve stane... teče jedino rakija.... poštujem da neko neće da radi kad slavi ali onda na web prezentaciji napiši ne radim tim i tim danima i u redu... da sam mu naručio 1000 sadnica ne da nebi slavio već bi i doterao lično sadnice...

Moguće je i da grešim i da ovo pišem u afektu pa sami procenite koliko u ovim pisanijama ima koristi.... Ovih par postova bi trebalo u temu o podizanju višegodišnjih zasada.
 
Za ovo da nece da odgovaraju, kad je mala kolicina sadnica, potpuno si u pravu, a i ako pristanu da prodaju, podignu cenu.
 
Ima i kod nas, http://www.kupujemprodajem.com/Sadnice-voca-neprskajucih-sorti-38559881-oglas.htm, vec par godina pratim ovaj oglas, e sad koliko su sadnice kvalitetne ne mogu da tvrdim, a i nema nesto puno ocena, to sto ima kazu da je korektan prodavac, jedino sto znam da su mu slike autenticne i da poseduje te sorte jer sam ga nasao na nekom od foruma, sad ne znam na kom, nekom o bioproizvodnji...
Ako neko iz Bora cita ovo, neka vodi racuna ako kupuje sadnice na pijaci od prodavca iz negotina. Meni je pre desetak godina prodao jabuku sorte zl del i greni, a rodila sorta MM106, ustvari mi je prodao neokalemljenu podlogu, tad nista nisam znao o vocarstvu, i verovao sam prodavcu. Nisam jedini koji je prevaren. Inace ko nije znao, podloga MM106 moze da rodi, a plodovi su omanji, zelenkasti, slatkasto-kiselog ukusa, ali gorce.
 
Te koji se promovišu na takvim sajtovim i navedu cenu od 50 dinara treba zaobilaziti odmah u startu.

Ko hoće ozbiljno da posadi i da ima dobro, neka ne bude lenj već da obiđe par voćnjaka u okolini. Tamo gde vidi da mu se sviđa, uzmi info o poreklu tih voćaka i potom ode i kupi.
 
Да ли шаље поштом у оквиру Хрватске?

Ima i kod nas, http://www.kupujemprodajem.com/Sadnice-voca-neprskajucih-sorti-38559881-oglas.htm, vec par godina pratim ovaj oglas, e sad koliko su sadnice kvalitetne ne mogu da tvrdim, a i nema nesto puno ocena, to sto ima kazu da je korektan prodavac, jedino sto znam da su mu slike autenticne i da poseduje te sorte jer sam ga nasao na nekom od foruma, sad ne znam na kom, nekom o bioproizvodnji...
Ako neko iz Bora cita ovo, neka vodi racuna ako kupuje sadnice na pijaci od prodavca iz negotina. Meni je pre desetak godina prodao jabuku sorte zl del i greni, a rodila sorta MM106, ustvari mi je prodao neokalemljenu podlogu, tad nista nisam znao o vocarstvu, i verovao sam prodavcu. Nisam jedini koji je prevaren. Inace ko nije znao, podloga MM106 moze da rodi, a plodovi su omanji, zelenkasti, slatkasto-kiselog ukusa, ali gorce.
Od tih starih sto on ima barem 10 su hibridi. Znam ja njegao d ranije, znam ga i sa foruma svetbiljaka, a i cuo sam se sa njim. Nema stare sorte tresanja, kajsija, visanja, a i takodje nije rasadnik, nisam ni na jednoj slici video neko drvo koje on licno ima, nego su samo plodovi u pitanju. Pre bih uzeo plemku od jednog clana sa ovog foruma. Kada su u pitanju ocene na kp-u, tu se ocenjuje kako je protekla saradnja prilikom kupoprodaje, a ne po pitanju sadnica ( sadnica moze da se primi ili ne, mozda mu je dao neku drugu sortu koju on nije narucio,...) Nekako mi je sigurnije da uzmem od vec proverenih rasadnika. Mozda uzmem od njega sledece godine neke sorte, da proverim dal'je sve tako kako pise na kp. Ako je neko imao iskustvo sa njim, neka napise kakve su sadnice.
@komadara, rekao mi je da salje. Za svaki slucaj sam mu poslao jos jednom poruku.
 
ima jos bolja i sigurnija varijanta,ali naravno 99 procenata ljudi nece da radi to,lepo obezbedis kalem grancice kontaktiras mene ili vec nekog ko se bavi kalemljenjem,doneses kalem grancice,prisustvujes okalemljavanju,naravno uvek mozes da obidjes i tokom godine,prisustvujes vadnjenju sadnica,i istog dana vozis kuci,tako se to radi u normalnim zemljama,i nikog glava ne boli,dok se kod nas radi sve na brzinu,video juce da onaj uzeo pare ove godine pa breze bolje idem da trazim sutra da kupim,kako kaze stara izreka ne tovi se bozicnjar na bozic.
 
Da li može neko da mi preporuči rasadnik koji ima sortu kruške Karmen ali da su kvalitetne sadnice. Rasadnik iz kojeg sam do sada kupovao nema ovu sortu.
 
Da li neko ima iskustvo sa rasadnicima "Kalem Voće Smiljković" ili "Rasadnik Kostić" iz okoline Kruševca? U potrazi za kvalitetnim sadnicama pregledao sam većinu sajtova proizvođača, mnoge sam diskvalifikovao zbog neozbiljnosti (nemaju PIB, slike rasadnika nego samo plodova, nema sertifikata, imaju svega i svačega itd.). Ostalo je nekoliko koje sam odabrao, neke pozvao, pa sad još da čujem mišljenja drugih.
 
Ovo je bez komentara,da uzimas sadnice preko face-a. Ovakve postove treba brisati kao enormne gluposti i beskorisne sadrzaje na forumi i temi.
Druze,covek preko face-a oglasava svoj sajt,veliki i lepo uredjen sajt,a u ponudi je imao par zanimljivih stvari kojih nema svuda...Nikad ne bih za veliki povrsinu tako narucivao sadnice,radilo se o ogranicenoj kolicini. Drugo,vec sam se par puta opekao sa navodno sertifikovanim sadnicama iz poljoprivrednih apoteka,pa reko da probam ovo na malo,da vidim kako ce da prodje... I vrlo je dobro ovo sto sam napisao, da neko ne bi ponovio moju (kako ti opravdano kazes), glupost.
 
ovo mi je mnogo zanimljiva i smesna tema,posto znam sve te ljude,znam i kako se radi,zato necu ni da polemisem,samo mogu da kazem,.kakav pib,kakve zajebancije,tu je razlika ko kad kupujete paradajz na pijaci i u marketu,pa oni iz marketa ga sigurno ne proizvode,a na pijaci mozete kupiti od proizvodjaca a i od svercera,isto tako je i u prodaji sadnica,a sertifikat je samo jedno papirce koje se placa ........ dinara,a sadnica ista sa i bez sertifikata,jedni se bave proizvodnjom a drugi prodajom,pitanje je samo ko ce kupiti od kog
 
miroljubceful , da te pitam ovde. Da li imas kalemljeni lesnik i musmule u ponudi? Ja imam one domace sitne, al vidim danas da na pijaci prodaju neke krupnije, isti oblik kao domaca, znaci nije jabucastog oblika kao holandska, kruskastog ali skoro duplo krupnija od ovih sto ja imam? I ako imas, posto je sad sezona branja, da okacis neku sliku, naravno ako budes imao vremena, da uporedim sa ovim mojim.
 
sva musmula je otisla za Ralju Soptsku,domaca sitna,inace musmula je jako malo zastupljena u kalemrastvu,i to sto se kalemi kalemi se uglavom ta domaca,ili ako neko vidi kod nekog neku krupniju pa uzme par grancica i okalemi ne znajuci sortu,to je realnost,bilo je par ljudi koji su pokusali da to rade kako treba,ali zbog nikakve potraznje i malog broja prodatih sadnica digli ruke od tog,kalemi se mozda po 100 kom musmule domace,i ako se kojim cudom proda sva kolicina uvek se moze premosteod nekog par kom ,za neki ozbiljniji zasad sa sortama morao bi sam da obezbedis kalem grancice,sto se lesnika tice ako da bog bice kalemljenog za 2 godine u prodaji sa tacnim sortama
 
veliki pozdrav za MIROLJUBCEFUL za musmulu si u pravu suvise mala potraznja za musmulom tako da i nema neke ponude vise sorti, sve je to domaca sitnija koja ima vise tecnosti u sebi i raznih varijanti holandskog hibrida koja ima vise suve materije .
 
Pa da, da nisam video na pijaci ne bih ni znao da ima tako krupnih. A kalemljeni lesnik mi treba za dedu, zapeo za kalemljeni. Ja treba da mu nabavim na prolece, a strah me da me ne prevari neko i onda ja da budem kriv. MAVM nema, treba da pitam ras Antic, ali ko sto rekoh prolecna kupovina od njih mi nije dobro prosla.
 
pa kalemljeni lesnik ( na mecju lesku ) ti je deficitarna roba koja se veoma trazi i obicno se veoma brzo proda tako da je velika verovatnoca da ti prodaju sadnicu obicne leske ali po ceni kalemljene pogotovu kad se bas i ne razumes u tu materiju
 
Nazad
Vrh