Gde kupiti kvalitetne sadnice raznog voća?

Ja sam sa mavm rasadnikom prezadovoljan sadnice vrhunske, breskve i nektarine su sve sa preko 7 prevremenih grana nisko obrazovanih. Tresnje i kajsije nisu imale grane ali su imale lep razfranat koren. Cene 250-300din. No izuzetno su korektni 2 puta oni mene zvali jer goldrich nisu imali pa sam za probu uzeo neke druge sorte da vidim kako ce se pokazati.
No veliku kolicinu koju sm sadio sljive c.rane i c.lepotice i kajsije ns rodne preko posrednika sam uzeo u rasadniku Argus po ceni od 85centi za sljivu i 1.5e za kajsiju. Sljivom zadovljan ( klasicna stap sadnica visine 3 metra bespotrebno bez grana no lepog korena ali ne kao kod navm sadnica ) kajsijom ne. Veoma los koren secen i nestrucno izvadjen ( 2 sadnice su bile totalno bez korena presecene ) no bile su dvogodisnje mozda je i to razlog. Sve kajsije sa 3-4 grane lepo rasporedjene na odlicnoj visini. Bice muke oko njih kod primanja osecam.
sve sadnice iz oba rasadnika su SA kvaliteta jer po pricama sa dosta ljudi nikakvih razlika nema izmedju njih i Sert a posto me subvencije ne zanimaju bar ove godine nisam hteo da placam dodatnih 30din za papire ali koji se naknadno i mogu kupiti kod koga ocete za tih 30din, te to i nije neka garancija kvaliteta.

linkove oba rasadnika mozete naci kucajuci njihova imena u goooglu ! Te nema potreba za privatnim porukama
 
Da se razumjemo, knip sadnica podrazumjeva trogodišnji korijen, dvogodišnji nadzemni dio sa već formiranim grančicama. Takve sadnice su veoma kvalitetne jer se uštedi jedna godina pri formiranju uzgojnog oblika, i prije krenu u plodonošenje za razliku od jednogodišnjih. Takve sam ja sadio kod sebe i veoma sam zadovoljan.

Što se tiče kupovine, uvijek sam za opciju da se kupuje direktno u rasadniku, jer se na pijaci ne zna porijeklo niti zdravstveno stanje sadnica. Jedino ako kupac vjeruje na riječ prodavcu. Takođe, primjetio sam da se često na pijaci prodaju sadnice koje su odležale mnogo vremena u trapu.


Interesuje me gde si kupio i koja je cena. Koliko ima privremenih grana?
 
vocne sadnice, kupovao sam ih kod rasadničara u okolini Banja Luke. Dvogodišnje sadnice sa trogodišnjim korijenom, i sa po 10tak prijevremenih grančica. U prvoj godini su već davale poneki plod.
 
120, 150 ... koliko god., jednogodisnje (stapovi), to niko ne sadi u evropi.
ako i sadi takve on ih prseca i pravi knip na stalnom mestu. (to sam samo video da se radi na krusci, na jabuci nikada)

to je za sadnice malo para u onom delu sveta u koji se svi kunu.
Vrlo brzo ce sadnice da skoce na 3-4 evra (vec su poceli da pricaju o placanju raznih licenci i prava na sorte)
Inace cena knip sadnice jabuke u ekstra klasi, u grckoj se krece od 3.5 e/kom, u italiji od 4 e/kom, holandija/belgija 3.5-4 e/kom, hrvatska 3-4 e/kom, kod nas slicno kao i u hrvatskoj.

Jedini problem je sto se porucuje 2 godine unapred, a to malo ko planira kod nas
 
Nisu 1,5e jednogodinji štapovi, nego dvogodišnje sadnice sa trogodišnjim korijenom i razgranjenjem. To je bilo prije nekoliko godina, sad se sadnice u RS kreću od 2e i više, zavisno od voćne vrste i sorte. Nije skupa sadnica ni preko 3e ako je kvalitet u pitanju. Ko je ikad sadio kvalitetnu sadnicu, zna šta dobija s tim.

Doćiće i kod nas te cijene kao u okolini, samo kad plate i standard budu veći. Šta je italijanu 4e.
 
@vocne sadnice ovo je snimak iz Belgije,mada je vazna tehnika proizvidnje sto se i vidi na snimku.
 
Mogle bi se takve mašine naći i kod nas, ne vidim razlog da ako neko ima para za kupovinu i održavanje istih da ne investira u tako nešto (ako ima novca).
Zlonamjerni bi sad prokomentarisali da se i bez tih mašina može tako proizvesti kod nas. Može, ali danas-sutra kad bi se takav proizvođač pojavio, može li se tu pričati o ikakvoj konkurenciji u kvalitetu/kvantitetu? Ujednačenost u kvaliteti svih sadnica je neupitna.

Ovog puta zahvaljujem vocne sadnice, na linku, koji odlično pokazuje šta predstavlja usvajanje novih tehnologija i mehanizacije u voćarskoj proizvodnji, u ovom slučaju proizvodnji sadnica. Za svaku pohvalu!
 
Nema na cemu ja sam uvek za maksimalno pracenje tehnologije i novih sorti sadnica medjutim jos uvek se nase podneblje slabo kotira po tom pitanju. Doduse za ovakve masine je neophodno ogromno ulaganje a drugo ravna i velika parcela, sto kod mene nije slucaj bas nasuprot parcele su manje i pod velikim nagibom. Dok npr. u Italiji su doneli zakon da se spoje obliznje njive kako bi se napravile povrsine od recimo 5h ili vise po jednom domacinstvu sto je odlicno.
 
Što je najgore, ne može se jedna parcela koristiti godinama kao rasadnik, već godinu dve pa onda par godina odmor i neka određena kultura da se gaji, tako da trebaju tu i veće površine, ali to u Vojvodini npr nije problem :)
 
Pa da dve godine jedna parcela pa onda jecam ili psenica pa onda opet a i mora dosta da se stvalja vestackog, dok gore u vojvodini redovno menjaju parcele i to im onda nije problem a ovde niko to ne praktikuje.
 
Pa naravno, ukrupnjavanje ili komasacija je velika prednost. U Vojvodini je to prije mnogo godina urađeno. Poslije je mnogo lakše i sa manje troškova voditi poljoprivrednu proizvodnju. Jednog lijepog dana će se, nadam se to sprovesti u Lijevče polju i Semberiji.
 
Nazad
Vrh