FREZA prikljucak za traktor

Pa ne kazem ja da treba biti grub prema bilo cemu i sve treba cuvati ali recimo kada bascu ne stignemo pofrezati a zatravni il se uledini moramo to uraditi,htjeli ne htjeli!!!! Ali zato ja kada to radim prvo samo malo spustim frezu da povrsinski razbije ledinu a zatim malo dublje i onda poprijeko,a naravni niko nije lud natjerat frezu u ledinu na max dubinu!!! To je stvarno izmucavanje traktora kada odjednom ide u zemlju freza!
 
a čuj , koji će mi vrag freza ako nemože poderati ledinu , ja mogu i drljačom prevrtati preorano , ali kako orati voćnjak a da ga ne nagrdiš makimalno (uzmimo u obzir da velika većina nema grubere i podrivače)
 
Ova freza je radila na svim terenima, problem je bio na pogonskom zupčaniku - konusnom, pukao muje jedan zub zbog preopterećenja a sumnjam i na kvalitet izrade zupčanika. Ležajevi i osovina su OK. Osovina koja nosi sve je Fi 70.
 
Pa ja sam platio Talijansku 800 EUR 120 cm polovna a marke je Nardi,pofrezala je kod bivseg vlasnika mnogo mnogo zemlje i na njoj nisam nista pipnuo sem sto sam zavario poklopac od pozadi bio puko na dva mjesta od necega i zamjenio nozeve ali to je potrosni materijal to je sve a uz nju nisam dobio kardan!!!! Ovakva kao stgo je moja tebi bi izvrsno odgovarala! imas sliku od nje na predhodnoj strani!
 
Lepo izgleda njiva kad se pofrezira, ali sta je ispod niko ne razmislja.
Ocito je ( kod men u kraju ) ko je frezirao mnogo je losiji usev nego gde je radila tanjiraca drljaca i drugo. A zasto je tako... ? da vas cujem strucnjaci....?
 
Pa vjerovatno zbog toga sto freza ugladi zemlju ispod zemlje koja je pofrezana odnosno ona usitni onu dubinu na kojoj ona radi a ostatak zemlje se jos vise uledini,a tanjiraca usitni na svojoj dubini a ostatak zemlje ostane rastresiv toliko koliko je plug uzorao! Samo freze se vecinom koriste za vocnjake vinograde i baste ne koriste se bas cesto u spremanju njive za kukuruz psenicu i sl! Ali kada ne moze tanjiraca mora freza ne mozemo ostaviti njivu ne pofrezanu!
 
Sto se tice neke obrade zemlje freza je najgora varijanta.Ali za spalir zavrsava poso.Ja sam za varijantu lakih freza sa vecom radnom sirinom.Nisam pristalica ovih teskih koje imaju vecu radnu dubinu ali su uze.Mislim da nemaju efekat makar sto se spalira tice.
 
NEamasju vraga efekar ja imam laku itesku frezu i spalir!! Teska freza moze u ledinu kao sto bude u sljivama u mnogim slucajevima ili bude u spaliru!! Kada se freza sa lakom frezom koju godinu i kada se uzt to zemlja uledini tokom ljeta onda na jesen kada frezate veoma ce te imati problema ri frezanju jel laka freza samo oskace kao da udara u kiamenje a kada udje teska freza ona dere ledinu 15 cm duboko i to je vec neki posao al ja ton radim samo u jesen a ostatak godine sa lakom !
 
Tu se slazemo 100%.Pisao sam iz moje perspektive naime ja imam 533 tako da ti je sve jasno.Sa njim mogu da teram imt od 1 metar i ako je ledina najebo sam.
 
Pitanje je i jedan metar komsija je gonio sa URsusom 355 IMT 140 i bilo mu je taman u ledini staroj 5 godina znaci nije ga uopste mucilo bilo mu bas bas taman!!!
 
Ne mogu da prežalim što nisam snimio komšiju kako freza ledinu koja nije pipnuta od 1992. godine sa ogromnom teškom frezom od 2.5m i Rakovica 60. Pričao sam već o tome, al sad sam se opet sjetio one žalosti. Normalan čovjek ne bi ono radio traktoru, bože sačuvaj, al vjerujte da sam imao osjećaj da će traktor jednostavno da umre, ono više nije bio rad motora, ono je bilo čisto vrištanje, agonija. Strašno kakvih ljudi ima.
 
pa to stvarno neko normalan ne bi radiioo traktoru a recimo kao sto ljudi ovde gone sa traktorima od 55-65 ks freze 140-150cm po ledini je po meni sasvim normalno traktor dere koliko freza m,oze u zemlju a nije mu pretesko da oce da se ugasi znaci neka normala i uz to je normalna potrosnja i izvrsno uradjen posao!! A to sa rakovicom je isto kao da za traktor od 55ks recimo zakacite 3 brazde veliki okretac plug i u tesku zemlju stvarno suludo
 
Treba mi savet. Imam parcelu od 10 kj koja je poorana za setvu lucerke. Ne pomazu ni 3 prohoda tanjiracom jer je u pitanju ritska zemlja. Vlage ima ali tu ritinu moze samo dobar mraz da usitni. Sad, posto svake godine istu muku mucim pri setvi psenice i jecma, razmisljao sam o kupovini freze, jer ovo sto je sad na njivi je nemoguce posejati.

Na raspolaganju imam traktor 533, rakovicu 65 i rusa 82-ku. Sta predlazete?
Napomena, parcele jednom u 2-3 godine prelazim podrivacem, tako da nema nabijanja i pluznog djona.
 
Rus može goniti i roto-drljaču kao i frezu solidne širine. Nemam iskustva sa takvim zemljištem, ali vidio sam na mom kraju da RD nema dobre rezultate u glinastim zemljištima (gdje se formiraju krupne, veoma tvrde grudve koje ni mraz ne usitni) dok freza (npr, ranije spomenuta teška freza od 2.5m agregatirana sa Rakovicom 60) nešto bolje odradi posao. Ljudi sa boljim poznavanjem ritskog zemljišta će ti dati tačniji savjet, ovo je neko moje iskustvo na osnovu onog što sam vidio.
 
Tu i jeste caka, dok ne probas nemozes znati. Cudno mi je da kod mene u okolini neiko nema niti frezu niti drljacu. Sta odradi mraz, to je, a psenicu seju rasturivacem za vestak. Muka!
 
Nazad
Vrh