Francuska alpina

Vidite vi šta je naš čovek kaže"zadovoljan bi bio sa 500-600l mleka u laktaciji e moj zemljače i ja sam bio u početku sa tim zadovoljan dok nisam video šta se u Evropi radi a kad sam video šta oni rade pogledao sam koze i sebe u ogledalo i kažem sebi "šta je razlika u koze Alpino u Nemačkoj i Srbiji" gledam ane vidim neku razliku a kad malo bolje pogledam ima razlika ,malo veće vime pa pomnožim sa danima laktacije.Sad zbog čega njihove koze imaju veće vime,samo zbog bolje hrane i odmah sam počeo zahvaljujući literaturi da hranim koze kao i Nemci.Mleka je bilo više.Od 500 litara u laktaciji stigao sam do 1020 u proseku od 10-12 koza.Znači to je samo do nas koze sa tim nemaju veze moraju da samo pojedu i popiju ono šta im damo.Jedna zanimljivost kad sam stručnjacima rekao koliko koza popije surutke u 1 prema 1 prema vodi niko nije verovao posebno koliko još popije vode.Ali tajna je u tome hrani kozu koliko hoćeš ali ako u toku 24 časa nema vode u izobilju nema maksimalne proizvedene količine mleka.Možda se neki i neće složiti sa mnom ali za mene toi nije važno jer ovo o čemu pišem kod mene je sve zabeleženo počev od radne beležnice do knjige troškova i prihoda šta sam je celo vreme vodio za vreme svog rada što neki čak kažu "NEMERADOBNOG" za uzgoj koza za proizvodnju sira.

---------- Poruka napisana u 20:24 ---------- Prethodna poruka je at 20:22 ----------

FeniX recite mi iz kog ste mesta ili sela da znam jer ja Bih znam celu pa možda se vidimo jer ja u taj kraj znam da često navratjim.
 
crni tekir slazem se sa vama potpuno,nije isto hraniti kozu mesanim senom i zobiti je sa malo kukuruza, kao sa lucerkom i koncetratom,ali meni nije to profesionalni posao vec hobi kao golubarstvo a cini mi se da ste i vi golubar.Tako da cu ja sa 500 ili 600 stotina litra u laktaciji sa normalnom ishranom sa svakom kozom biti prezadovoljan.Svako ko ima bolje rezultate cestitam a nadam se da imaju i da ponude jarad za prodaju pa da i mi imamo koze sa 1020l u laktaciji.
 
Greška Rade ako sam razumeo možda si mislio na mene u tekstu ali ipak nisi u pravu ako si zadovaoljan sa tako malo ako si mislio na mene sa golubovima nikad nisam imao veze sa golubovaima od životinja samo koze.
 
Izvinite ali nesto nisam shvatio...Kozi ste davali sirutku i to je dovelo da poboljsanja u davanju mlijeka?Molim vas da objasnite ako mozete na koji naci i kada se daje sirutka kozi ? Hvala!:kisa:
 
Greška Rade ako sam razumeo možda si mislio na mene u tekstu ali ipak nisi u pravu ako si zadovaoljan sa tako malo ako si mislio na mene sa golubovima nikad nisam imao veze sa golubovaima od životinja samo koze.
Ma ne nisam hteo da komenterisem o onome sta ste vi pisali, jedino ta kolicina od 1020l u laktaciji.A za golubove sam mislio na crnog tekira.
 
Kod muznih grla, ovaca, koza ili krava je br 1 da imaju cistu vodu u izobilju i na volju, mleko je 70-80% voda pa je i normalno da za velike kolicine mleka pored obilja kvalitetne hrane mora da bude i vode. Sto se tice surutke ona je bogata secerima i albuminima a kada se naviknu koze ili krave je vrlo rado piju. Ja licno nisam pristalica pojenja koza surutkom jer je to zivotinjsko hranivo a po nasem zakonu zabranjeno je odrasle prezivare hraniti animalnim hranivima.
@rade
ja sam iz sela Petina ispod Jastrebca a odakle si ti :)
 
Interesuje me koji je to zakon regulisao da nije neki pravilnik ali to nema veze sa surutkom od pasterilizovanog mleka ja mislimNemanja da si to sigurno učio u srednjoj školi ako to nisi učio već na faksu.Nepasterilizovano mleko i mlečni proizvodi od tog mleka su animalnog porekla a što si pročitao proizvodim sir od pasterilizovanog mleka i to veća temperatura pasterilizacije,znači koze to mogu da piju jer ne spadaju u proizvode animalnog porekla i isključeni su odredbi tog tvog zakona.A da sam u prevu sigurno bi mi prigovorili stručnjaci u Torinu kad sam popunio test o ishrani koza i proizvodnji sira.Na svaki odgovor sam dobio plus što je to bio vrhunski rezultat.Ali to sad nije važno morati ću pronaći taj famozni zakon.
 
Cenim i postujem rezultate(bilo koja vrsta posla da je u pitanju),samo jedno mi nije jasno: ako je EVROPSKI nacin drzanja koza,vezane za jasle i maksimalno "filovanje" hranom,zasto
ni na jednom jedinom linku koji su postavljani ovde na forumu( a sve sa farmi iz Svajcarske,Francuske Nemacke itd..) koze ne drze tako:sta: Cak sta vise drze se slobodno u velikom prostoru sa kabastom hranom na volju i koncentrovanom hranom uz muzu.Imam rodjaka u Francuskoj,zivi u Ruan~u 130km od Pariza.Nedaleko od njega se nalazi farma krava muzara.Pre 2 godine je ta farma kupovala njive od mestana u okolini jer su po njihovom ZAKONU duzni da stoku drze bez vezivanja bilo u stalskom ili slobodnom uzgoju.Tako je moj rodja dobio krave pred vratima:haha: i sto je najsmesnije,ne sme da nocu pravi veliku buku jer hoce ovi da ga utuze:haha:~EVROPA!
 
,,1.9. Хранива животињског порекла
Појам
Члан 21.
Хранива животињског порекла, у смислу овог правилника, јесу производи
добијени прерадом делова животиња и њихових производа, и то: рибље брашно,
китово брашно, производи од прераде рибе, споредни производи при клању и
преради живине, месно брашно, месно-коштано брашно и кожно-месно брашно,
крвно брашно, јетрено брашно, чварци, маст и рибље уље, обрано млеко, сурутка,
албумин и казеин.,,
vde pise sta su hraniva zivotinjsko porekla ali se izvinjavam Mudricu jer nije zabranjena upotreba surutke i mleka u prahu kao i obrane surutke i mleka u prahu kod ishrane koza. krava i ovaca ,,Смеше за исхрану коза
Члан 66.
Квалитет смеша за исхрану коза одређује се у складу са одредбом члана 3.
став 2. тачка 2) овог правилника.
У производњи смеша за исхрану коза хранива животињског порекла могу
се користити под условима из члана 51. став 5. овог правилника,, je citat iz pravilnika o hrani i gotovim smesama za zivotinje ,,За производњу смеша за исхрану говеда не смеју се користити хранива
животињског порекла утврђена у члану 20. овог правилника, осим обраног млека,
сурутке, албумина и казеина, као ни коштано брашно и сирово коштано брашно.,, a ovo sto pise je koja animalna hraniva nesmeju da se koriste kod prezivara
Ja licno sam protiv ishrane bilo kakvim animalnim hranivom prezivara a kod mene u kraju je uvek vladao neki narodni odbojan stav prema pojenju krava sopstvenom surutkom.
 
Nemanja nije potrebno nikakvo izvinjenje ali treba paziti šta se piše jer mnogi nemogu da razluče šta je ispravno.Ja opet ponavljam ja nemam škole u vezi poljoprivrede ni dana ali ono šta sam naučio to kad prenosim dalje pazim da nebi ostale članove foruma doveo u zabunu.Kod nas je problem šta čovek i ako je u pravu kod vlasti mora da dokazuje da oni nisu u pravu što je posledica slabosti našeg obrazovnog sistema i zapošljavanja preko veze.

---------- Poruka napisana u 22:18 ---------- Prethodna poruka je at 22:12 ----------

Tekir ma nije evropski način držanje stoke vezani sistem da pače stoka se drži u ispustima jer samo u direktnim uticajem sunca mogu dobitipojedine vitamine ustvari samo jedan sad se nemogu setiti dali E ili D.Ja koze i zimi i leti pustam da borave na otvorenom jedino pri muži i hranjenju su zaglavljene u jaslama da rastur hrane bude minimalan.

---------- Poruka napisana u 22:22 ---------- Prethodna poruka je at 22:18 ----------

Golden surutku dajem pomešanu sa vodom kad je vrela 50:50.Sigurno povećavaju količinu mleka a i kvalitet sira,to su mi na kraju i stručnjaci priznali ali nemogu da shvate koliko koza može da popije tečnosti.
 
imam pitanje, sa kojom vrstom mleka u prahu hrane tek ojarenu jarad kad je odbiju posle sisanja kozijeg kolostruma. kako se zove to mleko? imali da se kupi u Novom Sadu i da li neko zna cenu od prilike? koliko jaretu se dozira puta na dan i u kojim kolicinama? pozzz
 
Zelja druze,idi na temu:postupci sa jaradima od jarenja do odlucivanja~strana 1 imas sve o tome.:ppozdrav:
Milane,taj nacin drzanja podrzavam i sve cestitke za dobijene rezultate,nisam te u pocetku dobro razumeo i izvinjenje zbog toga.:ppozdrav:
 
Danas mi se ojari koza(prvijarka).Ojari mrtvi jare inace u terminu.Zanima me sta da radim sa njom da li da je muzem ili zasusim i prodam?Unapred hvala!
 
Od jarica i onako nikakva korist,samo ti muzi tu kozu i pusti je da se pari tek najesen,ili je najesen dohrani pa prodaj/zakolji.
 
imas mnogo opcija ja bi je pustio na parenje opet mozda vise od nje izvuces neznam kakva je cjena jaradi ali kako kaze sika nemas koristi ali opet je lijpo imati barem za sebe ako je sad pustis ili malo kasnije od prilike u aprilu ima ces jarice taman za prodaju pred praznike
 
Što se tiče pobačaja kod koza ova godina je nešto za neverovati koliko ima mrtvo ojarenih jarića.Meni koze kako ih držim od 1998 nikad nosu ojarile mrtvo jare ove godine prvojarka od trojki 2 mrtva.Inače interesantno većinom nepravilni izlazi jarića.Ako ti koza daje mleko nemoj je puštati pod jarca do jeseni to ti je najekonomičnije jer jare više pojede nego šta vredi kad se prodaje.
 
Mozda ti je jarac los, jer kod krava bika testiraju na laka teska ili normalana teljenja a vitalnost i polozaj jaradi sigurno zavise od jarca koliko od koze . Godina je bila susna tako da je tesko da su mrtva jarad od plesnive hrane sto zna da se dogodi. Jos jedna varijanta je da su koze udarale ili jurile pa nagnjecile plod sto zna da izazove uginuca.
 
Nazad
Vrh