Francuska alpina

Lepo,zaista lepo...vecina nas (obicnih smrtnika) bi zelela ovako ali su potrebna ogromna ulaganja u startu.Cak i da se usudi covek da uzme kredit,dalji razvoj situacije sa otkupom mleka,sira,jaradi sve je nesigurno i na "staklenim nogama".:sjasi:
 
Kod mene rade, možda nemaš akrobat za pdf format pa neće, idi na ,,centar za reprodukciji u stočarstvu hrvatske,, i onda pogledaj u temi ovcarstvo i kozarstvo.
 
Zovem se Zlatan i Dolazim Iz Srebrenika bosna.Zelio bih da se bavim kozarstvom.Pa bih zelio da mi neko pomogne i kaze koliko otprilike kosta jedna stala za oko 30-50koza.Unaprijed hvala.I gledajuci ovaj forum vidio sam da ima dosta iskusnih ljudi u ovom poslu-kozarstvu.

---------- Poruka napisana u 10:55 ---------- Prethodna poruka je at 05:48 ----------

Usput dali ima neko u Bosni da prodaje Alpske koze i koliko kostaju otprilike.Hvala!
 
Zovem se Zlatan i Dolazim Iz Srebrenika bosna.Zelio bih da se bavim kozarstvom.Pa bih zelio da mi neko pomogne i kaze koliko otprilike kosta jedna stala za oko 30-50koza.Unaprijed hvala.I gledajuci ovaj forum vidio sam da ima dosta iskusnih ljudi u ovom poslu-kozarstvu.

Dobro doso u nasu malu porodicu. Sto se tice stale sve zavisi od cega bi da gradis (drvo, zidanje, montazno, koji krov...) ako ides na 30 koza onda odmah i racunaj mesta za oko 60+ jaradi. Imas ovde brdo informacija na ovom delu foruma pa sve lepo iscitaj (i po 2-3 puta ako treba), ima od izgradnje objekta, nabavke osnovnog stada pa do finalne prodaje proizvoda. Obezbedi prvo trziste, ispitaj kako bi isla prodaja mleka-sira-jaradi.
Daj nam vise detalja o sebi, da li imas i koliko imanja, imas li gde da ih teras na pasu-brst...
 
P za sad ima oko 10 dunuma zemlje visokobrdski pasnjaci sa jako finim brstom.Nikada se nisam bavi poljoprivredom ali sad zelim i cijeli svoj zivot zivim u gradu.ali sad definitivno odlazim na selo cim se vratim.gledajuci sta mi je trenutno najisplatnije ali i najzdravije, ppoceo sam da se zanimam za kozarstvo.Procitao sam u zadnjh 6 mjseci vjerovatno milion stranica o kozama i sve o njima.Ali mene interesuje sada koliko me kosta jedna stala za 30 koza radjena od cigle i tako to.Posto sam jos laik u ovom poslu iako sam procitao dosta o kozama zelio bih da mi pomognete sto se tice objekta ali i o alpskoj kozi ,koja je po meni trenutno najbolji izbor u evropi a i sire.Trenutno radim u afganistanu i uskoro se vracam kuci i zelim da pocnem da radim sa kozama itd.A ako neko dolazi iz Tuzlanskog kantona da mi kaze kakvo je stanje za otkupom mlijeka i mesa kozijeg.Hvala!!!!

---------- Poruka napisana u 11:44 ---------- Prethodna poruka je at 11:43 ----------

:cool:I umalo da zaboravim. Hvala na dobrodoslici....:bravo:
 
Kolega Golden dobro nam dosao. Na pravom si mestu, ovde sve imas sto ti trba. Sto se tice stale za koze, tu ima raznih tipova ,moras znati sta tacno hoces. Prvenstveno treba da znas da koze ne moras mnogo da ususkavas bitno je da su u suvom i da nema promaje. Po meni moras imati dobro porodiliste jer se jare u zimskom periodu a sve ostalo moze biti od prirucnih materijala. U tom porodilistu predvidi boks za dohranu i lucenje jarica kao i jedan za jarceve/ za toliki broj 2-3 jarca razlicitih kategorija/ sve ostalo moze da bude nadstresnica sa velikim ispustom gde bi one setale. Pristup jaslama obavezno da bude spolja ispod te nadstresnice. To je ukratko i naj jeftinija pocetnicka varijanta. Za kozu ti treba oko1,2-1,5 m/k natkrivenog prostora gde bi se smestile kad nesto pada a vani koliko god imas prostora nije mnogo, samo tu moras voditi racuna kako ocistiti stajnjak i izvesti. Kolega Alpin je prosirio svoje stado. Pozdrav.
 
:cool:Interesujeme dali je betonski pod dobar za koze,jer ja mislim sto se tice ciscenja da ga je lakse ocistiti.A zidovi od cigle itd.Mislio sam ovako;duzina 14m---sirina 6 ili 7 metara i pitam se dali je to dovoljno za 30-35koza sa izmuzistem,sobom za cuvanje mlijeka.boxovi za dva jarca itd.
I sta misle forumasi o ukrstanju Sanske i Alpino koze,i kakvi bi rezultti bili/ Hvala!
 
Dobrodošao kolega.
Za tvoja pitanja oko objekta će se sigurno javiti neko merodavniji od mene.Ja samo mogu savetovati da izbegneš pod od betona, pošto u kombinaciji sa zidom od cigle dobijaš bazen za amonijak.Ostavi zemljani pod ili eventualno i pod popločaj cigloma a razmak između popuni peskom.
 
Naravno sa aparaturom za muzu i laktofrizom itd. A mislio sam da ulozim od 12000 da 15000 eyra.i mislio sam da je to dovoljno ali opet zelim misljenje strucnjaka!?
 
Ja ti mogu reci oko ukrstanja alpske i sanske koze,da postizu veoma dobre rezultate.Ima nekoliko mojih grla u temi,prelistajte pa se uverite. :ppozdrav:
 
Slazem se sa Sikom :haha: Moja alpina je pripustena pod cistokrvnog sanskog, treba ovih dana da se jari bice slika :osmeh:

---------- Poruka napisana 21-02-12 u 20:46 ---------- Prethodna poruka je 20-02-12 at 20:31 ----------

Evo i obecanih slika, inace je ojarila 4 komada stim sto je jedno bilo jako malo i slabo i nije izdrzalo. 2xmuzjacica i 1xzenkica :osmeh:

2hphu6b.jpg


34iqyvn.jpg


10zcztu.jpg



2wohe1t.jpg
 
Nazad
Vrh