Francuska alpina

Ja planiram 10~15 grla,ali polako ,prvo moram da nadjem modus kako to moje kozarstvo da uklopim u ovaj posao kojim se bavim.Znas batice,nemam odredjeno radno vreme(nekad radim po ceo dan,a nekad ne radim po 2~3 dana) ::samo bes:: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Sta da se radi batice,pokusacu...uz malu pomoc porodice(bogu hvala ima nas ko' kineza u kuci :haha:).Zajebava samo to
sto ja to najvise volim i sto mislim da to oni ne mogu da odrade kao ja~ustajem ujutru u 5 i 30,dodam im sena u jasle,
promenim vodu ~naspem u kante mlake vode,pa ih onda pustim da to zobaju jedno sat vremena
,onda dodjem da ih pomuzem,uz muzu ide koncentrat pa kad zavrsim sa muzom dodam deteline u jasle.U podne obavezno dajem zob,jecam i kukuruz(300 g po grlu),obnovim seno i detelinu pa uvece muza isto kao i ujutru i obavezno
mlaka voda.Uz sve to volim da im pricam dok ih hranim,"bodem se sa jaradima",itd..E tu se bojim da to moji ne bi znali sa njima,mada oni hoce da pomognu....ma razumes.. :sjasi: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Znaci ja ne verujem kakve su to zivotinje ::namigivanje::
Koza koja je trebala da se ojari pre 10 dana ni ne pomislja na jarenje :sta: S'druge strane koza koja bi po mom proracunu trebalo da se ojari za 20-tak dana se ojarila juce (2kom) ::namigivanje::
Jos uvek ne ustaje i odbija hranu i vodu (veterinar bio i kaze da je cista da nema nista i da ce joj biti bolje tokom dana) Medjutim desilo se to da su jarici tokom noci nekim cudom usli u box kod druge koze koja treba da se ojari i jutros kad sam usao u objekat zaticem ih da sisaju tu kozu :sta: :sta: Do duse ni ona ih ne tera vec ih je prihvatila. Naravno vratio sam ih majci odmah pa ce da vidimo sta ce na kraju biti.
 
@ Luckystrike.Pozdrav batice.Ja mislim da si zatajio u vodjenju evidencije :haha:.Sto se tice te koze sto se ojarila,ne ustaje zato sto je imala teze jarenje.Slobodno joj skuvaj 1/2l kafe,pa kada se ohladi daj joj da popijeBice to sve O.K. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
U pravu si totalno sam zeznuo stvar sto se evidencije tice i nema opravdanja. Danas puno dvoriste veterinara :sta: Tj dosli sa nekim studentima i profesorima pa udri infuziju pa jednu injekciju pa drugu...... Nafilovase mi kozu samo tako , okrenuse se i odose. Kazu nije nista ustace za sat vremena ,malo se iscrpila posto su krupni jarici. E morao sam posle opet da ih zovem jer nije bilo nikakvih promena pa su dali jos jednu infuziju i tek sad kao nesto pije vodu i pomalo ustaje. Ovo sa kafom nisam probao jer nije htela nista , jedino da sam joj sipao u usta. Videcu veceras da joj dam samo jos malo da se stabilizuje. Inace evo i jedno slika jarica i koze koja ih je dojila nocas i juce i ostavicu tako do veceras dok se majka ne stabilizuje .

fbkv8x.jpg
 
Je li ova koza sto se ojarila izbacila posteljicu??Ako nije onda postoji mogucnost da u njoj ima mrtvo jare,a to bi moralo pod hitno da se izvadi~sto pre.Veterinari moj druze izgleda samo umeju da daju injekcije,i to najcesce neki koktel(to im povecava mogucnost da pogode o cemu se radi).
 
Posteljicu je izbacila dva sata po jarenju, iz dva navrata su zavlacili ruku da vide da slucajno nesto nije ostalo i kazu da je sve ok, cak su joj i temperaturu danas merili 38.3 i to je po njihovim recima ok.
Veceras se opet okunjila i ne ustaje, plasim se da od nje nece biti nista.
E, sad sta ce biti videcemo al vidim nov problem koji se javlja.

Ova druga koza koja stoji pored nje (visoko sjarena) se totalno uzivela u ulogu majke i cim malo pridignem ovu kozicu koja se jarila ona odmah odleti do jarica i kao da ih stiti, ja sam mozda pogresio sto sam dozvolio da je jarici sisaju nju ali sam u tom trenutku mislio da je to najbolje resenje. Sto se tice prvog mleka to sam izmuzao iz majke i dao jaricima na cuclu da bi uzeli kolostrum. Veterinari mi kazu da slobodno odvojim majku i jarice ali se plasim da ih nece dojiti jedino kad pridignem kozu posto ne ustaje.
Auuu ako si me razumeo svaka ti cast ::namigivanje:: umoran sam pa nikako da se izrazim kako treba.


+Edit:
E da , sta mislis dal moze takav problem da se napravi ako se koza prejela noc pre jarenja?
 
@ Luckystrike.Koza je pametna zivotinja,tako da nece ona uzeti hrane vise nego sto moze da svari,jedino ako pre toga nije gladovala(a to nije sigurno,vidi se da su lepo uhranjene).Sta se danas desava je li ustala??
 
Bice ok, jutros uzela malo sena , podojila jarice i pila vode. Vidim da se jos uvek cisti tj krvari pomalo. Ovu drugu sam vratio nazad u box jer je postala agresivna prema majci jarica i plasim se da je ne povredi.

Hvala Vam puno na pomoci
 
Batice drago mi je da je to sve o.k,pa nek su ti srecne prinove i uskoro da se javis sa lepim vestima i za ovu drugu. :bravo: :veseljak:: ::vino:: :ppozdrav:
 
Evo da i ja bacim sliku moje "zenske bande".

16ry9i.jpg


A ovo je i tatko koji je u medjuvremenu prodat.
xatn6g.jpg
 
@ Savin. Lepe druze,lepe ::svaka cast:: Narocito mi je zanimljiva ona sarena "roga" sto se malo odaljila od ovih.A sto si prodao tatka,dobar je rogonja na izgled? :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh