Francuska alpina

Ovo su koze. Svaka cast gazdi!
 
1z386ds.jpg

Post je spojen: [time]1267035925[/time]
_________________________________________________
Svaka cast, sta drugo reći
2z400a8.jpg

Post je spojen: [time]1267065027[/time]
_________________________________________________
Ja bi ovu nazvao CECA :D
Post je spojen: [time]1267093886[/time]
_________________________________________________
efrxhx.jpg

Post je spojen: [time]1267122920[/time]
_________________________________________________
E PA OPET SAM U FRCI SA VREMENOM NASTAVAK-SUTRA :veseljak::
 
Pozdrav svima. Stado je super samo mi ona jedna ima malo u sebi krvi od nemacke sarene
oplemenjene koze ili jarca :haha: svejedno. nebi smela da bude belkasta po stomaku i kraju
repa ali je to po danasnjem standardu sasvim u redu. ::svaka cast::
Jedno pitanje kakav vam je odmos musko zensko kod jarica, kod mene 2 prema 1 otprilike.
Pozdrav za sve.
 
SIBILI :sta: daj da vidimo tvoje,mozda si ti i bolji od Francuza pa da dodjem kod tebe da kupim jarice. Koliko znam sve Sasine koze su cisto Francuske krvi -dokumentovano.
Ja sam malo setao po svetu i iskreno ovako nesto nisam cesto vidjao.Mozda si ti jos bolji odgaivac od Sase i mozda si uvezo nesto savrseno pa bi te zamolio da to podelis sa nama u vidu barem jedne slike.
Sto se tice standarda FR Alpine vrlo je jasan i definisan i mozes ga pronaci i na netu.
Ja sam se iskreno zagrejao za kupovinu i vec duze vremena obilazim ceo regiom u cilju da pronadjem vrhunski kvalitet.Mislim da je ovaj odgaivac ubedljivo najkvalitetniji iako njegovo stado nije veliko ono je vrhunski selektovano i od stotinak uvezenih koza iz FR on je bio u prilici da izabere petnestak i da visegodisnjim radom dodje do vrhunskih rezultata.
Njegove koze u prvoj laktaciji imaju oko 700 lm a u drugoj i trecoj prelaze 1000, da nepricam koliko daju najbolje koze -koga to interesuje najbolje je da ga nazove ili da ode do njega i sam se uveri kao sto sam i ja da koza moze da da 8 lm dnevno.
SIBILI molim te ako imas nesto bolje da mi posaljes barem par slika pa da svi zajedno na ovom forumu prodiskutujemo o tvom kvalitetu i veoma rado bih i dosao do tebe da kupim sve sto imas na prodaju ukoliko si bolji od SASE (ne pitam za cenu)
POZDRAV
 
pozdrav. Nisam rekao da imam bolje koze od Katanica ali imam nesto. Trenutno 18 koza i
30 jarica plus 2 jarca. Bilo je i vise ali sam u zadnje 3 godine dosta prodao. Koze drzim najvise
sto ih volim. Ima tu dobrog materijala. Sve su se izjarile za 20 dana. a muzene su do prvog
decembra i jarici su super samo ima dosta vise muskih.P;kusao sam da nakacim slike ali ne
ide i preko SLIKE HR I preko nasih ali ne ide. Probacu opet. STO se tice posete moja
vrata su svima otvorena. pozdrav,
 
ja sam imao koze cije su majke uvezene iz Francuske,bio nam je problem jer nigde u okolini nije bilo jarceva kvalitetnih,to je bilo 1990god,a onda je jedan covek zaludjenik iz mog mesta uvezao koze,maticno stado iz Istre,tada sam video jarceve koji su tezili 150kg i imali rogove preko metra,crne brade skoro do zemlje.Otac mi je pricao da je cekao sa kozom ispred staje dok je covek otisao da pusti jarca,kada je jarac izasao otac je pretrnuo,ljudi to je bio bizon,.....pustili smo sve koze pod te jarceve i tada smo imali najbolje jarice,jarcevi su nam sa godinu dana imali od 80 do 100kg,koza mi je retko koja isla ispod 5l mleka,kod mene je takodje bilo slucajeva da se ojari jare sa belim trbuhom,kao i kod sase,obicno su ta jarad bila zenska,jednom sam imao i jare gotovo crno sa malo braon boje
 
:D to hoce kazu ljudi ako se pari u srodstvu. i ja imam jednu od prosle godine koja je jako
crna a ove godine jedno jare je isto dosta crno ali to je zato sto sam pre jedno 3 4 godine imao
jarca koi je dosao u majci iz nemacke pre pa sam ga ja kupio sa nekih 6 7 godina isto je bio dosta crn a ipak alpin, .Ono prvo se odnosilo na beli stomak kakav ima NEMACKA OPLEMENJENA SARENA KOZA U tipu alpine.,koja se pre par godina masovno uvozila pa su onda ljudi u nedostatku
alpine pustali te jarceve da osveze krv . A taj tip iz istre je imao farmu koza ja mislim jos za
vreme Tita. i u to vreme a i kasnije u yugi je bio daleko ispred svih.Nase koze i jesu sitne jer
je dugo vremena bio zatvoren krug pa su se vremenom ajde da kazemo degenerisale. :cao: :ppozdrav:
 
reci mi da li ta farma u istri jos postoji,covek koji je uvezo iz istre kod nas je pokojni vec 10god.bio je direktor poste a to maticno stado platio je citavo bogatstvo,,,ja sam imao 8god kada sam se ispod svog cardaka igrao sa kozama i jaricima kakve vidim ovde na slikama iz Sasine staje,....zato sam odusevljen,kada pogledam ove slike setim se tog vremena
 
imam jedno pitanje za ljude koi drze koze...cuo sam da kozje mleko skida secer dali je to istina to nam je reko jedan ali neznam dali je tacno...majka mi je seceras i udara inzulin jutri i veci zato bi kupio kozu,ako neko zna vise nek napise..taj mi je reko dnevno mora da se pije oko litar kozjeg mleka
hvala unapred :ppozdrav:
 
Pozdrav. Sto se tice kozjeg mleka ono je dijetalna hrana ,pa samim tim pomaze i kod dijabetesa jer se brzo
razlaze,.Kod vecine naroda je uvrezeno misljenje da je KOZJE MLEKO LEKOVITO .Valda su to generacije
kroz vekove iskusile kao i mnoge druge stvari koje mi danas necemo da prihvatimo( izmisljamo vrucu vodu)
Nekaze se dzaba kozje mleko hrana i lek. :ppozdrav:.
 
lle de france je napisao(la):
imam jedno pitanje za ljude koi drze koze...cuo sam da kozje mleko skida secer dali je to istina to nam je reko jedan ali neznam dali je tacno...majka mi je seceras i udara inzulin jutri i veci zato bi kupio kozu,ako neko zna vise nek napise..taj mi je reko dnevno mora da se pije oko litar kozjeg mleka
hvala unapred :ppozdrav:
sibili je napisao(la):
Pozdrav. Sto se tice kozjeg mleka ono je dijetalna hrana ,pa samim tim pomaze i kod dijabetesa jer se brzo
razlaze,.Kod vecine naroda je uvrezeno misljenje da je KOZJE MLEKO LEKOVITO .Valda su to generacije
kroz vekove iskusile kao i mnoge druge stvari koje mi danas necemo da prihvatimo( izmisljamo vrucu vodu)
Nekaze se dzaba kozje mleko hrana i lek. :ppozdrav:.
Ovo za dijabetis nikada nisam cuo, sto ne znaci da nije tacno. Ono sto mozete da pronadjete i u cemu se svi slazu je da se kozije mleko lakse vari jer su kapljice masti znacajno manje nego u kravljem ili ovcijem mleku. Iz tog razloga kozije mleko cesto mogu da koriste i oni koji su alergicni na druga mleka.
Sto se tice tzv. narodnog iskustva, nazalost tu ima mnogo zabluda. Na primer da koze ne oboljevaju od tuberkuloze. To nazalost nije tacno.
Tacno je nesto drugo. Koze u svojoj ishrani koriste mnogo vise biljnih vrsta od krave i ovce i imaju dobar instikt da izborom izmedju razlicitih trava nadju one koje su bogate deficitarnim elementima. Zato je ispravno reci da je kozije mleko zdravije. Naravno ovo se pre svega odnosi na koze kojima je dostupna raznolika pasa i brst.
Ja bih voleo da nadjem izvore koji potvrdjuju da je kozije mleko lek i bio bih zahvalan da neko okaci takav link ili da citira neki merodavan izvor.

Post je spojen: [time]1267354924[/time]
_________________________________________________
Sto se tice jaraca. Vidim da se mnogi dive velikim krupnim jarcevima koji imaju XX kg. To je vazno za Bursku kozu koja je iskljucivo za meso. Mlecne koze treba da daju mleko a ne meso. Tako se i kvalitet jaraca predvidja na osnovu mlecnosti majke, kvaliteta oca i drugih predaka a definitivno utvrdjuje na osnovu mlecnosti cerki. Sto se izgleda tice jarac mora da bude u okviru standarda. Mnogo je vaznije koliko mleka daju cerke, kakvog je kvaliteta, zatim kakvog je oblika vime, pravilnost gradje a sasvim na kraju da li je jarac krupan! Ako je prekrupan moze i da se diskfalifikuje i izbaci iz rasploda.

Ne moze se isti kriterijum procene primenjivati za mesne ovce i mlecne koze.
 
@Neno,
moze li jedan kratki "intervju"sa Sasom iz Becke jer tako uspjesan kozar (ja bih ga nazvao -praktican kozar,kozar iz realnog zivota)mogao bi da nam da i te kakao korisne savjete.Slike su odlicne, ali ako moze i malo siri kadar da vidimo kako mu izgleda kozarnik.
 
ja imam jarca koji tezi oko 100 kg,on je tako reci posve crn,uvezen je iz francuske i mogu vam reci da ima bradu oko 50 cm.sto se tice oplodnje jako je dobar a za potomstvo nemogu nista reci posto tek sad ceka da vidimkakvo potomstvo daje,jer od koga sam kupio,nisu vodili racuna.imam i drugog ,,jaru,, mog miljenika sad nema jos godinu nesto je manji i ima malo svetliju dlaku.i od njega ocekujem jarice...slazem se sa tarom vazna je genetika.kad sam ljetos bio na farmi u tirolu jarcevi kod tog covjeka su bili oko 80 kg a on mi rece da je tek sa njima zadovoljan,jer ima prosjek 1.75 jaradi po kozi .imao je jarce koji su tezili po 120 ali mu je prosjek iznosio 1.1 po kozi.meni je zao sto neznam da prebacim slike a ni sinu to neuspeva iz bosne pa da vidite kako oni izgledaju,ali su meni ipak lepsi moji,pa moji su. :cool: :cool: :cool:
 
BLAGAJ sto se tice Sase danas sam se cuo sa njim, kako mi rece putuje na sajam poljoprivrede u Parizu. Napokon im je odobren uvoz iz FR tako da on i njegov kolega ujedno idu i u novi odabir koza i ako sve bude ok uskoro ce stici u Sr 100 priplodnih koza i nekoliko novih linija jarceva ::svaka cast:: sto se tice nekih jos informacija najbolje je da ipak popricate sa njim.
ALEKSANDAR SASA KATANIC 064 37 51 648 ::prica::
 
ja licno volim da jarac bude ogroman,....Neno da li si pitao sasu za Sanske koze,znas da sam te zamolio
 
milan bac je napisao(la):
ja licno volim da jarac bude ogroman,....Neno da li si pitao sasu za Sanske koze,znas da sam te zamolio
Ma nemam ja nista protiv krupnih jaraca. Samo skrecem paznju da to nije bitno kada su u pitanju mlecne koze.
Danas se jarcevi procenjuju po tzv. indeksu isplativosti. A taj indeks se dobije kada se obracuna koicina mleka i procenti masti i proteina koje daje potomstvo. Tacnije procenat povecanja tih parametara u odnosu na majku ili na prosek vec prema nacinu obracuna. Kao sto mu ime kaze, indeks isplativosti, govori koliko para ce neki jarac svom gazdi da utera u dzep.
 
U koze se ne razumem preterano al koze sa ovih slika G. katinica bas izgledaju lepo,vidi se da gazda o njima brine na vrhunski nacin
Nadam se da ce uspeti im taj uvoz da se pokrene i ta dugo zanemarivana grana stocarstva koja je ovde bila bas zastupljena do pre 2. sv rata i titove uredbe
Inace nije do jarca prosek jaradi po kozi nego do koza u 99 posto slucajeva,koliko celija napravi koza toliko jaradi se dobije
Bravo za fotke Nena:):)
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh