Elektro instalacija

Motor postavljam na sejalicu za zito da mi prebacuje markere,pa ne znam kako da povezem prekidace da preko njih menjam polaritet tj smer motora...Nadam se da sam sad jasan
 
Puno hvala svima, puno ste mi pomogli. mbranko ne odgovara mi taj sistem kontrole. Ja bih da radi klasicno na prekidacu kad i zmigavci a ne znam kako to izvesti na tom automatu. Philby sto se tice tih termoskupljajucih buzira odlicna ideja, ali kako da znam koja velicina odgovara kojoj debljini zice? Kad se skupi da ne bude prevelika?
 
pošto tebi trebaju za stopice onda uzmi 6mm termobužir i to ako imaš acc. na ebayu ti se najbolje tamo isplati kupovati. za samu izolaciju žica 3mm i 4mm ti pokrivaju večinu instalacije na trakoru jer ti je omjer skupljanja 2:1.

Ovu kontrolku koja je na samom prekidaču nemožeš drukčije spojiti jer onda dobiva masu preko žmigavca, jedino da ubaciš posebnu kontrolku i onda izlaze za žmigavce preko dioda spojiš na nju (bez dioda bi ti radila sva četiri žmigavca bez obzira koji uključiš).
 
Motor postavljam na sejalicu za zito da mi prebacuje markere,pa ne znam kako da povezem prekidace da preko njih menjam polaritet tj smer motora...Nadam se da sam sad jasan

Postoje namjenski prekidači koji se često koriste u dječijim autićima i imaju tri položaja (takozvani DPDT prekidači). Preko njega motor može da se vrti u jednu stranu, da miruje ili da se vrti u drugu stranu. To ti je najbolje i najjednosavnije rješenje jer sve radiš jednim prekidačem i kad ne treba možeš potpuno isključiti.

Izgleda ovako (najkvalitetnije rješenje).

POLLAK%20CARLING%20DPDT%20ON-ON%20SWITCH.jpg


Ovo bi bila šema spajanja.

F6RQQB3HGU2LLE0.MEDIUM.jpg


I jedan link kako to izgleda korak po korak.
http://www.robotroom.com/DPDT-Bidirectional-Motor-Switch.html
Nadam se da je dovoljno, ako treba još šta pojasniti samo pitaj.:ppozdrav:
 
Pozdrav ljudi
Da li neko zna iz kog je prirucnika ili uputstva za upotrebu ova stranica skenirana? Radi se o IMT traktorima.

 
Da li moze da osteti traktor tj instalaciju traktora masa od aparata za varenje ako je u kontaktu sa traktorom?
Neko kaze da treba otkaciti bilo koju klemu od akumulatora i resen problem, ja mislim da minus treba da se otkaci. Sta vi milsite?
 
Poželjno ti je kako NA napisao da makneš minus klemu, kod starijih traktora nema što drugo otići osim alternatora (regler, pobudne diode) ali na novijima može nastati rusvaj.
 
@mbranko ja imam sklopku mase,kad je traktor ugasen i ona iskljucena nigde nema struje,ali kad je upaljen onda sve radi bez obzira na poziciju sklopke,jel to normalno?
 
dobiva ti struju (i masu) alternatora u biti ti se isto ponaša kao kad upališ traktor i makneš akumulator, inaće to nije poželjno jer to može prouzročiti kvar na alternatoru, većinom odlazi regler ali mogu probiti i diode.
 
Molio bi za obješnjenje kako radi prebacivanje dugo kratko svetlo na torpedu.Na ručici migavaca ima ablend ali ne prbacuje na dugo.Instalacija nije bila kompletna možda fali neki automat ja ne kapiram kako uopšta radi taj sistem.Na case je isti sistem kad je uklj. kratko prebaci na dugo ,a kad nije uklj. onda samo ablenduje.Ako neko zna bio bi zahvalan jer je tu zapela instalacija a hoću da dovedem u fabričko stanje:ppozdrav:
 
Molio bi za obješnjenje kako radi prebacivanje dugo kratko svetlo na torpedu.Na ručici migavaca ima ablend ali ne prbacuje na dugo.Instalacija nije bila kompletna možda fali neki automat ja ne kapiram kako uopšta radi taj sistem.Na case je isti sistem kad je uklj. kratko prebaci na dugo ,a kad nije uklj. onda samo ablenduje.Ako neko zna bio bi zahvalan jer je tu zapela instalacija a hoću da dovedem u fabričko stanje:ppozdrav:

Kada "ablendujes" na rucici migavaca, treba da prebaci na duga svetla odnosno oborena... Da li uopste ablenduje?
 
Radim instalaciju nanovo,sa relejima ,ručica je nova daje kontakt,možda fali neki automat ,jer instalacija nije ni bila komletna pa da prokljuvim gde šta ide ,a princip neznam Znači molim nekog ko zna šemu rada tog principa prebacivanja da mi pomogne:ppozdrav:
 
Mogu ti napisati kako je kod mene. Obicna kontakt brava sa tri polozaja, 1-pozicija 2- kratko sv. 3- dugo svetlo a na rucici samo zmigavci i sirena i nema ni jedan relej.
 
Kada uključim žmigavac na 539 on neradi a automat za zmigavce je vruć ,automat ima 4 izlaza a na njemu stoje dve žice, znate li u čemu je problem?
 
Nazad
Vrh