Elektro instalacija

ma nije to tako strasno , ja sam prvo otjerao moja oba traktora kod majstora da mi napravi instalaciju i izricito trazio nekoliko stvari
1 da sve auto stopice budu stegnute originalnim klijestima (koja sam kupio i odnio mu)
2 da kablovi budu maksimalno sakriveni i utegnuti
3 da ne stedi na osiguracima i relejima , a ni na cijelom materijalu
od toga nije bilo nista ::lose:: od 6 osiguraca 3 su bila zauzeta zmigavcima :udri:

na kraju sam popizdio i obje instalacije isjekao i sam sebi polako uradio , eno i danas dan rade kao svajcarci , cak sam i jedan od ovdje rijetkih koji imaju sve uredno i na prikolicama :D

vecina majstora samo napravi da to radi dok ne otjeras , niko nece da se potrudi da malo zastiti od vibracije , temperature , mehanickog kidanja , vlage i ...................
recimo ja sve spojeve naprscem WD sprejom i ne boj se da ce oksidirati
 
Sad je na traktoru sve na mestu,mislim svi kablovi,samo ne rade farovi,ima gde je kabal vidno otkinut,od starosti pukla izolacija oko njega i sl staracki problemi.
Ako ne nadjem nekog pedantnog majstora ima sam da radim pa makar ga gledao kako gori.
I ja sam prosao kao Savoris pa mi vise ne pada na pamet da zovem "majstore"
 
Ako imaš šemu radi po njoj. Ili prosto iskopiraj instalaciju sa identičnog traktora . Obrati pažnju na
preseke kablova. Sve na krju nacrtaj i zapiši boje kablova. Umesto bužira možeš koristiti krpanu (tekstilnu) izol traku kao na vagen autima.
Posle te male avanture sve će ti biti mnogo jasnije!
Čeka me takav posao na jednoj staroj drlji nabavio sam potreban materijal al vreme ne.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nemoj se zezati sa instalacijom sa auto otpada pogotovo sa auta, kao prvo instalacija mora biti po standaru zice se ne dele samo po debljini tj po preseku vec i po bojama svaka boja osnacava svoju putanju zice svi traktori kao i auti iste marke i modela imaju iste zice - instalacije sto znaci da ako je kod mene na migavcu desnom zuta takva je i na drugom traktoru. E sad stvar je u tome sto to retko ko vodi racuna, ali ajde zanemarljivo je. A ako vec planirate da radite sami instalaciju ne autima vecina zica je 1.5mm 1mm ili 0.75mm. sto nije bas dovoljno ni preporucljivo za traktor sobzirom da auti ima releje a te zice se koriste samo za pobudjivanje releja. ajde mi navedite neki imt sa relejima da je izasao iz fabrike osim ove nove serije. Nema!!
zato ako vec znas sta radis oke ali ako radis bez releja nikako bez 2.5mm
i jos nesto manite auto instalaciju ja imam auto instalaciju skoro vadjena iz auta nije ni za vezivanje metle!
zice pokidane, take, negde ostecena izolacija.
Ja preporucujem elektricarsku radnju petozilni licnasti kabal 5*2.5mm i da te bog vidi i to obavezno neki malko kvalitetniji.

Siguran sam da neki clanovi foruma imaju u svom vlasnistvu traktor Univerzal ili ti UTB pa nek sami napisu koliko je sklon paljenju instalacije! i zasto zasto svi elektricari izbegavaju da rade na njima?
Ja sam po struci masinac slabo petljam oko instalacije.
Post je spojen: [time]1270755143[/time]
_________________________________________________
Da i jos nesto ovaj kabal u prodavnici ce manje kostati nego instalacija sa auta.
A ako nekom treba sema za farove evo linka
http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=2604.0
http://www.zfc.rs/forum/viewtopic.php?f=14&t=3756&sid=e045199ef6a03ae6d87c43c382f495a3

 
dani-dax je napisao(la):
sobzirom da auti ima releje a te zice se koriste samo za pobudjivanje releja. ajde mi navedite neki imt sa relejima da je izasao iz fabrike osim ove nove serije. Nema!!
zato ako vec znas sta radis oke ali ako radis bez releja nikako bez 2.5mm
e samo da te pitam cime je povezano od akumulatora do krajnjeg potrosaca iako ide preko relea ::namigivanje::
relei sluze svrsi ali bespotrebno komplikuju stvari (na traktoru)
sve moze da se uradi i bez njih sa malo kvalitetnijim prekidacima

tacno i ja se slazem da je najlakse povezati instalaciju sa 5X2.5 za naprijed a za nazad moze i 5X1.5
ja sam sebi radio po sistemu da iz svake stoplampe ili svjetla dovedem po jedan kabl do razvodne ploce i u slucaju rasklapajna traktora lako rastaviti i sastaviti posto svaki kabl je uveden u rednu stezaljku :ppozdrav:

Post je spojen: [time]1270754986[/time]
_________________________________________________
sta je ovo nemozem da razdvojim citat od moga teksta :sta:
 
Ma kakva instalacija od auta...
Nesto kapiram da ide ovako mada nisam siguran,od akomulatora na alnaser,sa alnasera ide u kabinu do kontakr brave iz kontakt brave ide kabal do brave za paljenje i opet se taj vraca na alnaser,dok ostali kablovi sa kontakr brave idu na osigurace,sa osiguraca do prekidaca-automata migavaca i onda idu na potrosace ili ide prvo prekidac pa osiguraci... ??
 
Mislio sam na silikonsku izolaciju na kablovima zato što nije podložna zapaljenju,odn.ne gori već može samo da ,od
velike temperature preko 200 stepana C ,potamni.Ima ih za razne temperature.
Ponavljam,ako hoćete da imate pouzdanu i dugotrajnu EL. instalaciju ona ne može biti jeftina a dobra.
SVE komponente el.inst. MORAJU da zadovolje stroge standarde jer je i eksploatacija traktora smeštena često
u takve situacije.
MAJSTORI MORAJU BITI OBRAZOVANI ,VEŠTI, SAVESNI I ODGOVORNI kada rade bilo koji posao u struci a pogotovo
kada rade EL.instalacije.Nemojte se povoditi za jeftinoćom već za kvalitetom jer će te platiti 2 X a to je skuplje od
rada pravog majstora.Žao mi je što zbog svojih poslova ne mogu da vam demonstriram kako se to radi,pa vam skrećem pažnju da otvorite četvore oči kad poveravate takve poslove dunsterima.
Bez potrebnog znanja,dobrog alata,pribora i druge opreme nema uspeha ni u jednom poslu svidelo se to vama ili ne.
 
NA-polako-uzmeš lepo kontrolnu lampicu-vidiš od kojeg osigurača idu svetla i polako sam-eventualno nađeš nekog da ti asistira i biće rezultata jer vidim da imaš osnovna znanja i to ti je dovoljno-samo što možda neće ići tako brzo ali kad završiš u po noći ćeš znati da sledeći put otkloniš kvar,i ja sam mašinac pa sam polako otklanjam kvar
 
NA jel ti ne radi ni kratko ni dugačko svetlo ako je tako skineš kontakt bravu i vidi jel ti se otkačila neka žica koliko znam da teba da ti bude 56 a i b za svetla tj a kratka b dugačka
 
Kad ne radi ni kratko ni dugačko onda je najčešće problem u masi....(naravno ako je prethodno sve bilo ispravno)
 
Radi...al na preskokce...jedno kratko,drugo dugacko i sve je raskantano,to mu je fabricka instalacija,ni jedan migavac,ni jedno stop svetlo ne radi,zadnje belo radi... dobro je ono meni osvetli put kad me mrak uhvati i za nuzdu,ali nije to to...
Inace komsije kazu da sam lud i da mi ne treba instalacija,njih 2 dosli na ideju i sad praktikuju da kace prednje farove direkr na akomulator stipakljkama kad ih uhvati mrak... ::lose::
 
hmm ako fali masa onda bi trebalo onako mlitavo da gori sijalica pod uslovom da su ispravne obje niti

lampicu u ruke i polako potjeraj od sijalice pa u susret osiguracima i bravi pa tjeraj do akumulatora , ne treba miti nikakav dr mr da bi to uradio ::namigivanje::
North ARMY je napisao(la):
Radi...al na preskokce...jedno kratko,drugo dugacko i sve je raskantano,to mu je fabricka instalacija,ni jedan migavac,ni jedno stop svetlo ne radi,zadnje belo radi... dobro je ono meni osvetli put kad me mrak uhvati i za nuzdu,ali nije to to...
Inace komsije kazu da sam lud i da mi ne treba instalacija,njih 2 dosli na ideju i sad praktikuju da kace prednje farove direkr na akomulator stipakljkama kad ih uhvati mrak... ::lose::

samo ti budi lud i imaj signalizaciju , oni neka su pametni koliko oce
imam i ja po komsiluku takvih genijalaca sto im ne treba ni signalizacija ni kocnice ni na traktoru ni na prikolici , nek su oni zivi i zdravi a ne daj boze ja na u mraku naletim na takvog indijanca bolje bi mu bilo da ne prezivim sudar jer njemu sigurno ne gine bolnica :udri: :zli:
 
N.A.
OD anlasera ide 6 kvadrata prema instrument tabli,ali pre nego sto ode na kontakt bravu,MORA da predje preko osiguraca (glavni osigurac od 25 A,na fabrickoj instalaciji i kutijama,to je bio onaj jedini koji je kraci).
Znaš šta, N.A. cim prodje malo sad ovo sejanje,ima da ti posaljem poštom ogromnu šemu koju sam ja skinuo sa fabričke instalacije.
Na semi sam ispisao SVAKI KOMAD žice koje je boje,koji je presek,koje je dužine u milimetar,nacrtao koje žice idu u koji bužir,svaki bužir koliko je dugačak,tačno koji je osigurač po redu, fabrički išao za koji potrošač( a ne kao što majstori negledaju gde će da stave šta,mada u suštini to nesmeta..),gde ide muška buksna levo,a gde ženska desno(mada ni to nema mnogo veze,ali ajde...)
Kad budeš video skicu,ima da sedneš na **greška.
Može da posluži i ona iz radioničkog priručnika,ali moja je je 100 puta praktičnija i preglednija.
Kad budeš imao vremena možeš da skupljaš žice po bojama,i da je sam sastavljaš i posle je samo nabaciš.To ti je tako najbolje,NIJEDAN majstor ti neće pedantnije,pažljivije i emocionalnije uraditi šemu bolje nego što ćeš sam.
:cao:
 
Savo 533 je 78god i ima fabricku instalaciju,red bi bio da ubacim novu jer ne vredi krpiti ovu...
Nacu ja zrtvu koja ce sa mnom hteti da uradi pravo,a ne ovi nasi "majstori" svaki ima voju semu rada u glavi... :udri:
Post je spojen: [time]1270759588[/time]
_________________________________________________
@ Lakarije ::000::
Da vidis koliki mi je kez sad. :D
 
N.A
Sa auto otpada može dosta da se nađe materijala(i to je mnogo kvalitetnije nego ono što se danas prodaje kao novo po prodavnicama).Ako žice nisu gorele,ili da im je oštećena izolacija,ili da je otvrdnela pa puca na savijanje,onda su odlične i mogu da se koriste.
jedino što mi se nesviđa to je što su žice sa kola višebojne,imaju po dve,tri šare na osnovnoj boji,i onda kad čovek pogleda gomilu žica ispod instrument table,da se izgubi.
Zato njih nikad nisam stavljao na instalaciju.jedino ako nađem neku u jednoj boji
 
Nazad
Vrh