Elektro instalacija

E jbg nisam toliki duduk da ne znam da spojim,samo hocu da sve bude po propisu.
Pitacu ga sutra za klesta da li ih ima.
 
@ panonstib & @ meshter

Hvala! :ppozdrav:

@ meshter

Tu skicu sam tražio, brojeve sam znao ali nisam siguran da se vide u utičnicama, a neću da kupujem nove već samo da promenim raspored u postojećim.
 
možda sam pogrešio temu ali ima veze sa strujom.
Hteo bih da stavim grebenasti prekidač na krunjaču na sredini kabla(3x1,5) a kada sam ga otvorio on ima samo dva mesta da se udenu žice-šta se radi sa ostale 4 žice
 
Kakav prekidač (sklopku) imaš, kakav je motor, snaga?
Po ovome napisanom, ti imaš izgleda trofazni motor, a prekidač ti ima samo po jedan ulaz i izlaz. Znači nemože.
Obrati pozornost i na snagu motora, da ti nebi bilo dima.

Ako se nerazumiješ, pusti električara da ti to spoji i uzemlji da nebi netko poginuo. a vjerovatno imaš prijatelja koji to zna, pa za jelenka ili lava će napravit posao..
 
petarHR je napisao(la):
Kakav prekidač (sklopku) imaš, kakav je motor, snaga?
Po ovome napisanom, ti imaš izgleda trofazni motor, a prekidač ti ima samo po jedan ulaz i izlaz. Znači nemože.
Obrati pozornost i na snagu motora, da ti nebi bilo dima.

Može , uzmeš jedan kontaktor (relej) i tako odradiš prekidač ima da traje 100 godina .
 
@ kiki, naravno da može, ali više nije u pitanju samo jedan prekidač.

Ja na mlinu imam tako al i s strujnim ograničenjem.. jer već par puta mama je preforsirala i skurila motor od 3.5kW pa svako malo viklaj (namataj)..

A i da stavi malo bolju sklopku ima da traje 30 godina.
 
Prekidač je grebenasti a motor je monofazni a ima mesta u prekidaču za 2 žice-kada kabel presečem na pola onda ima 6 žica-koje žice idu u prekidač a šta sa ove 4 žice-da li je sada jasnije :sta:
 
Na utikaču staviš zeleno-žutu na uzemljenje , a od ostalih bilo koje dve vežeš na "viljuške" . U prekidaču presečeš samo jednu od te dve koje si vezao na "viljuške" (bilo koju) i vežeš ih u prekidač (prekidač shvati kao slavinu na recimo crvenom crevu ) . I onda drugi kraj kabela vežeš na motor . E sad radiće to i ovako ali bi dobro bilo da vidiš koja ti je faza pa da nju prekidaš tj. vežeš na prekidač . Nadam se da je jasno , ako ne javi .
 
DM sklopku ako je 2,2kw od 6-10A a ako je 1,5kw 4-6A par metara 3x2,5 kabela dok nadjes koje zice koristis bolje stavi nov.I neigraj se majstora plati nekom danas koji evro vise sutra ce te kostati stotinu manje. :cao:
 
kiki-nešto jeste,nešto nije.Utikač znam, u motoru je već vezano.Ako sam te dobro razumeo žicu koju prekidam stavim u te 2 rupe a ove 2 vežem i izolujem(boja na boju)
 
Koje snage je motor? Koje struje je prekidac?Nece ti Kiki biti kriv kad za viklovanje bubnes 50-100e ili kad iz supe pocne da se dimi
 
Zoran0230 je napisao(la):
kiki-nešto jeste,nešto nije.Utikač znam, u motoru je već vezano.Ako sam te dobro razumeo žicu koju prekidam stavim u te 2 rupe a ove 2 vežem i izolujem(boja na boju)

Nemoj presecati te koje nećeš stavljati u prekidač tj. preseci samo onu koju vezuješ u prekidač .Ti trebaš da proveriš koje boje žice su ti u motoru privezane . Mora biti jedna od njih zeleno-žuta i ona je vezana za "gvožđe motora" - uzemljenje . Jednu od druge dve boje koje su ti vezane u motor koristiš za prekidač , a druga ide direktno bez sečenja. U utikaču koristiš te boje koje su ti u motoru (na viljuške) + žuto-zelena uzemljenje. :cao:
Post je spojen: [time]1266687569[/time]
_________________________________________________
Ljudi nije to elektrana . Žica na žicu motor poseduje neku zaštitu . A i nema tu neke mudrosti .
 
@ Zoran0230

Bez namere da te uvredim, ali ako pitaš koje žice da "staviš u rupe" onda bolje nemoj to uopšte sam raditi i plati električaru da ti to uradi. Osim toga, grebenasti prekidač nije predviđen da bude međugajtanski već da se montira na neku tablu ili kućište

Ako već insistiraš da njega iskoristiš i sam to uradiš, onda prekidač mora biti u nekoj kutiji, odnosno izolovan. Kod monofaznih uređaja postoje tri žice sa sledećim bojama:

žuto/zelena - uzemljenje
plava - nula
braon - faza

Presecaš samo jednu i to braon. Onda ta dva kraja te presečene žice montiraš na grebenasti prekidač, svaki kraj na po jedan kontakt grebenastog prekidača. Naravno, strogo vodi računa da SVE RADIŠ SA ISKLJUČENIM NAPONOM, odnosno da je drugi kraj kabla koji ide u struju FIZIČKI ISTAKNUT IZ STRUJE a ne samo isključen na nekom drugom prekidaču.

I opet ti ponavljam, bolje plati nekom da to uradi, možda ima još koja caka koju nam nisi predstavio pa onda sve ovo pada u vodu. Život je ipak najskuplji a sve što budeš radio radiš na sopstvenu odgovornost.
 
15 godina radim kao elektricar od trafo stanica pa do frekventnih regulatora.Na svasta sam nailazio najstrasniji su bili temelji jedne hale zbog predimenzionisanog osiguraca.Tacno da to nije elektrana ali ako neko postavi pitanje tog tipa znaci da mu je materija potpuno nepoznata (bez namere ikog da omalovazim) u tom slucaju bolje prepustiti stvar nekom ko imalo ima iskustva sa tim
 
Upravu ste kad razmislim najbolje majstor to da odrdi , nije neka para (čak i možda imaš i nekog komšiju električara) . To se odradi za pola sat i manje . :cao:
 
Nisam znao stručan naziv pa sam kontakte nazvao rupama.Pričvrstiću ga na krunjaču.Neću ja čačkati dok nisam 100% siguran.Na kutiji prekidača ima 2 izlaza ;jasno mi je da fazu stavljam u kontakte-mene
samo buni kako da proturim nulu i uzemljenje a da ih ne prtesečem-zbog toga sam najviše postavio pitanje.Ako bude požara biće na vestima
 
malo šale ali istinite kod mene u susednom selu bio neki majstor samouki taj je radio sve i svašta i dođe čovek iz inostranstva sa volvoom i imao neki kvar u vezi palenja i meštani ga upute kod ovog majstora ovaj gleda gleda i kaže čoveku da ide kuči pa če mu javiti kada ga upali i ovaj ode i neprođe mnogo ovaj javlja ikaže ej ja sam ga upalio a gazda kaže super a majstor odgovara ej al on izgoreo :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh