Elektro instalacija

Ima jaci obrtni moment od 12v. I na 82.1 koji je fabricki imao 12v stavio sam preklonik i 24v :D
 
To da zavrti bolje je tacno ,ali sve MTZ koje znam sa tim sistemom imaju redovno problema sa tom belom kutijom.
 
Kupio sam nov monbatov akumulator od 143ah pre oko tri meseca.Pri oranju sam čuo neku da kažem eksploziju i nisam znao odakle to potiče.Sve sam pregledao i ništa nisam uočio.Danas donesem veliki punjač od kolege i skinem poklopac koji ide preko akumulatora kad gle čuda....Na gornjoj ploči gde se nalazi onih šest čepića velika pukotina i par manjih.Počeo je da se cepa po rubovima gde su unutra saća.Ja ga pregledam kad u svakoj ćeliji fali po malo tečnosti.Kada sam izmerio voltažu pokazao mi je oko 13.2V,a kad upalim traktor i dam gas oko 14.2-14.3v.Moram da naznačim da mi je akumulator sa spoljne strane traktora tj. ispod auspuha ali ima debelu zaštitu od lima i debelog stirodura kako se ne bi grejao.Na svih šest čepića bili su izbijeni oni sigurnosni krugovi u sredini.NA zovem radnju u ZR i kažu mi da ga donesem da vide dal je za zamenu ili šta je već pošto takav slučaj nisu imali.
Šta je po vama moglo da bude uzrok tome jer stvarno nije ni ogreban a kamoli udaren pa da tako počne da puca.
 
Ima li akumulator onu malu cevcicu za isparavanje? Punjenje je dobro,samo ne znam jel mereno pre punjenja punjacom ili posle. A, sto si morao dopunjavati skoro nov ak.?
 
možda ti alternator prepujnava, pa je elektrolit proključao, nisam imao takav slučaj. prilikom startovanja u akumulatoru se stvara vodonik i ako na klemama dođe do varničenja može da eksplodira ali to nije slučaj kod tebe
 
Isto tako varnica od auspuha moze da ga kresne,ja sam tako prosao na kombajnu :udri: i od tad ne drzim akumulatore blizu auspuha :nono:
 
Ma dolivao sam tečnosti jer je verovatno iscurelo na tim pukotinama .Bio je mokar kad sam skinuo poklopac.Ja sam izmerio pre punjenja punjačem i to pošto sam dosuo destilovane vode.Ne verujem da prepunjava jer pokazuje da mu je struja punjenja 14.2V ili 14.3V.Nema cevčicu za odušak sa strane kao što imaju ostali akumulatori već na čepovima ima neke male rupice.
Neznam hoće li mi priznati garanciju?
 
Operi dobro cepove ako su crni i cadjavi iznutra znaci da je prepunjavao i odnesi ga u servis pa ces cuti sta kazu al' ne govori da ti stoji ispod auspuha...(kod mene u Beceju u takvom slucaju ne priznaju garanciju) :cao:
 
U armiji smo imali 3 slucaja i jedino zajednicko je bilo da su svi bili novi pa smatram da je u pitanju fabricka greska, zasedali smo i sa strucnjacima fabrike,do jasnog zakljucka nismo dosli pa je prihvacena moja nebuloza da se usled kratke veze u celiji pripalio vodonik posto je elektrohemijski bila najlogicnija.
Garanciju ti trebaju priznati.
Cisti H nije explozivan samo pomesan sa vazduhom
kroz rupice na poklopcima varnica ne prolazi.(kao ni kroz sito na auspuhu)
 
Odneo sam ga i rekli su mi da će zvati dobavljača da vide o čemu se radi pa će mi u ponedeljak javiti.Kada je kontrolisao voltažu,amperažu i kiselinu kaže da je potpuno ispravan.Kaže da veruje da će mi dati novi.
 
onda :D meni je na kolima riknuo black horse a garancija mu istekla pre mesec i po dana :zli: :udri: :udri: :zli:
 
I da nisi pisao o kom se tipu radi odmah bi znao da je Black Horse.... Nesto mi je poznat taj simptom....
 
Nazad
Vrh