Elektro instalacija

dragane dali ima sklopka 12/24 pa da preko nje puni drugi akumulator
 
Na osnovu opisa moguce je da ima parcijalne kratke veze.Kakav ti je to majstor kome za ovo treba sema :sta: Potrebno je razkaciti faze i uporediti otpore namotaja,ili svaku fazu opteretiti jednakim potrosacem i sa 3 instrumenta kontrolisati napon ako vec nema alat za ispitivanje.
N A Od pretankih zica,nedostatka pufera,lose mase velikog prelaznog otpora brave sve je moglo pomalo dodati :zli:
 
dalo je da je "majstor" koji je profesionalno ugradio proslom gazdi stavio losu spojku na zicama i tu je gubio spoj,njega sam odsekao i uvrnuo zice prstima,a i crnu kutiju sam stavljao samo sto nisam dubio na glavi i danas resim da ga ja po mom prespajam i pocupam majstorove spojke i sad kad sam ga namestio nema da se gasi,samo mu moram kupiti jos zvucnike jace ove ce poprobijati
 
koji su to kondenzatori??
za sad sve radi odlicno a ako budem dobar ovaj na prolece ideeeee.... :D tako da mi se ne radi nista veliko
hvala za savete :ppozdrav:
 
onda taj majstor nema pojma ... nasao sam vec jednog coveka koji je radio 30 godina u Autospedu u Staroj Moravici kao elektricar.
 
Dragan18 je napisao(la):
onda taj majstor nema pojma ... nasao sam vec jednog coveka koji je radio 30 godina u Autospedu u Staroj Moravici kao elektricar.
To resenje punjenja je sranje.Na mojima je to crkavalo vise puta.Alternator ti puni 12v i ide na tu belu kutijicu tj. pretvarac na 24v i onda ti puni akumulatore koji su inace redno vezani a za instalaciju koristi se 12v sa jednog akumulatora i uvek je jedan vise opterecen i crkava.Opravljao sam ja to vise puta i kad mi je dopizdilo pocupao sam 2-3m instalacije ubacio preklopnik paljenja, akumulatore vezao paralelno, anlaser mi je ostao od 24v a punjenje 12v bez onog pretvaraca i od tad nemam problema sa punjenjem.Inace to mi je prvi put riknulo na 530 sati. Na 700 rs sam ubacio preklopnik a sad imam u njemu oko 6000 sati i radi perfektno. Inace ako se na ovo odlucis pazi kome dajes da ti to ugradi jer moze opako da zaj..es intalaciju ako ne povezu preklopnik kako treba! :cao:
 
Spajki moze li o tome detaljnije malo kako ...sta .....gde....da ljudi koji imaju problem kao i ja vide i primene tu tvoju ideju :ppozdrav:
 
Naravno, malo kasnije cu pisati o tome.sad imam neke slatke obaveze (torta)...
 
baterijski preklopnik(bap) sklopka je ugrađivan ranije na kamione (FAP; TAM) ni to nije mnogo pouzdano, najbolje rešenje je da ugradiš altenator od 24V.i promeniš sijalice naravno ako nemaš mnogo ostalih potrošača na 12V raznih elektromotora. releja i dr. majstor kod koga se struj a gomila moze samo da gomila đubre u štali a ne da ti čačka po el instalaciji.
 
cek ti si to radio da bi izbacio belu kutijicu kod hladnjaka? jer meni je ta kutijica ispravna ...
Post je spojen: [time]1256417717[/time]
_________________________________________________
ili da zamenim alanser na 12 v povezem drugacije akumulatore itd. ali mene interesuje nesto da ne ulazem mnogo love a da traje dugo

Post je spojen: [time]1256418271[/time]
_________________________________________________
mirko_markovic67 je napisao(la):
baterijski preklopnik(bap) sklopka je ugrađivan ranije na kamione (FAP; TAM) ni to nije mnogo pouzdano, najbolje rešenje je da ugradiš altenator od 24V.i promeniš sijalice naravno ako nemaš mnogo ostalih potrošača na 12V raznih elektromotora. releja i dr. majstor kod koga se struj a gomila moze samo da gomila đubre u štali a ne da ti čačka po el instalaciji.

imam brisace stakala ... trebalo bi onda i prekidace menjati ventilaciju u kabini radio ..mislim da to nije dobro resenje..
 
slažem se sa tobom bilo bi skupo. anlaser od 12V je mnogo slabiji imao bi problema sa startovanjem sve ostalo bi radilo bolje. svi prekidači koji rade na 12V radiće na24V duplo duže zbog manje struje problem su motori (brisači. ventilatori). 15 godina sam muku mučio sa tim sistemima12-24v to ne valja nikako. mogu brisači i ventilalator da ostanu na 12V samo će ti jedan akumulator trpeti veće opterćenje.
 
a zasto to riknjava sta nevalja kod tog sistema..... meni deluje ok laicki gledano... malo zakompliovano al ono.....
 
To sa 24v nema sanse.Svi instrumenti ti rade na 12v! a izvod za prikolicu da bude24v :haha: Ja sam se odlucio za preklopnik jer sam hteo da mi anlaser ostane od 24v jer vrti rusa kao lud.Ubacio sam ga izmedju akumulatora pozadi tako da su sve zice i dalje ispod poklopca akumul. iza sedista.Samo jedan kabel 5x1.5mm2 povezuje preklopnik sa instrument tablom.Sa leve strane ispod instrum.table(kad sedis u traktoru) su releji,jedan je od paljenja on se mora prevezati drugacije zbog ubacivanja preklopnika.Kod ove opcije su ti akumulatori vezani paralelno i jednako se trose i pune oba.Kvalitetniji preklopnik (zrak sarajevo) staje oko 3000-4000 dinara,ostalo je elektricarski posao.Druga opcija ti je anlaser od 12v veliki ruski (po meni los) i staje oko 140e ili maleni sa planetarnim prenosom za kojeg kazu da nije los i staje oko 120e. Akumulatore sam stavio od 97ah somborske koji su bili u njemu pre premontaze, mada mogu i od 75ah jer pali na 24v. U oba slucaja izbacuje se "mala bela kutijica" kod hladnjaka i deo instalacije koji povezuje altern. sa istom. Inace ja sam auto-elektricar pa sam ovaj posao sam odradio a imam kolegu koji to ugradjuje pa mogu da ga pitam za cenu posla. :cao:
 
Kod mene je iskrin 12 v fabricki ugradjen .Do sada nije skidan ,a kupljen je 2000.Oba akumulatora sam menjao tacno posle 6 god.
 
Ja sam naveo par primera. Dragan ima anlaser od 24v da njega ne bi menjao ovo je najjednostavnija varijanta. Da stavi iskru od 12v i to je ok.po meni i najkvalitetniji, ali opet kupuje drugi anlaser.Da mu elektricar preradi njegov sa 24v na 12v opet ce ga isto izaci ::novac:: :cao:(inace taj od 24v je iskrin)
 
Nazad
Vrh