Elektro instalacija

To je to. Mada može biti i da četkice ne valjaju jer kod starih alnasera elektromagnet ne zatvara krug preko četkica.
Ne znam koliko si vičan oko toga. Možda je bolje da ga odneseš kod majstora jer te direktne i jake struje nisu baš za igranje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Elektro mehanicar za masine i opremu-zavrsio...samo sto nikada nisam od prakse video ni kako se menja osigurac. .
Upalili smo ga na gurku,da zavrsi tanjiranje,a ova skalamerija ide kod majstora...
I posle kazu da imt ne valja...Ma bitno je samo da ima volan,a ostalo moze kako hoces...
 
Konkretno za 542 u originalu ne znam, ali sa 50 mm2 nećeš pogrešiti! Prvi tanji je 35 mm2, može i on da prođe ako je kratak kabel, ako je duži bolji je 50 mm2. Ispod 35 nemoj ni da razmišljaš, a prvi iznad 50 je 70 mm2, ali to je već nepotrebno za 542.
 
Što rusi kazu ma kakva aerodinamika, stavi 30% jači motor. U vezi kabla, treba naći tabelu sa jacinom struje kroz odredjeni, jel, kabel. Po tome se ravnati, mada, koliko znam 50mm2 je dosta za 1000A koliko isporučuje akumulator.
 
Konkretno za 542 u originalu ne znam, ali sa 50 mm2 nećeš pogrešiti! Prvi tanji je 35 mm2, može i on da prođe ako je kratak kabel, ako je duži bolji je 50 mm2. Ispod 35 nemoj ni da razmišljaš, a prvi iznad 50 je 70 mm2, ali to je već nepotrebno za 542.

Na njemu je trenutno 35mm2 i ja se dvoumim između 35 i 50 , jer ne znam da li su ovo na njemu original kablovi,inače traktor nije moj ,kolegin je a i on ga je uzeo polovnog,dužina je oko 1,5 metara,što i nije tako strašno,videću sutra cene pa ako nema velike razlike ide od 50mm2.Ja sam sebi menjao na MTZ i stavljao sam od 50mm2.
 
Do koje jacine smem ugraditi radna svetla,planiram na zadnju stranu traktora(577) ugradit neka jaca led svetla ali neznam do koliko smem ici a da alternator to sve moze pogonit.
Znam da relej mora biti ali eto ako neko moze da me posavetuje koju debljinu kabla koristiti.koji relej a ako moze isao bih i preko 100w sa snagom(2x50W) a i vise ako smem?
 
Podelis broj W sa 12 i dobijes Ampere, pa odatle vidis koliko ti ostaje struje.

Kablovi

1mm2 ~ 10A
2mm2 ~ 20A
4mm2 ~ 30A
6mm2 ~ 40A

Posebno obrati paznju na kvalitet negativne instalacije, u IMT kabinama (barem na mom 542) je masa katastrofa.
 
Za led svetla ti je dovoljna jedinica. Bar za ove kućne znam da 30w led ubija kako svetli, a za far mislim da je ekvivalentno svetlo 55W klasična = 10W led, pa neka bude i 12 to je max 1A potrošnje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod mene je akumulator 110 A e sad neznam koliko max opterecenje moze alternator podnijet a da obavlja funkciju punjenja akumulatora i uopste do koliko max svi potrosaci ukupno mogu biti?
 
Punice on akumulator i sa 1A, samo pitanje koliko ce mu vremena trebati da napuni ono sto je potrosio startovanjem motora :)

S obzirom na starost instalacije, ja ne bih pokusavao da stavljam vise od 16A potrosaca (na dva osiguraca i sa relejima)... to je 6 komada 25W LED svetala, da se ozracis koliko ce da sija.
 
Zamenem automat anlasera na 533 jer nije hteo da zavrti bendiks jer se na automatu skroz pojeo breg na onoj dole kukici što je rotor diže kad krene unutra. Stavim novi i isti problem. Neće da zavrti. Potera rotor al ne zavrti. Malko doradim tu kukicu turpijom čisto da smanjim ugao i da lakše prođe kroz onu rupu nazad ali dobijem kontra efekat. Sad nema onu malu pauzu između ubacivanja i vrtenja bendiksa već u letu vrti bendiks i uglavnom ne uzubči bendiks. Ima li neko savet kako da dobijem to i da radi normalno?
Malko sam šturo napisao, nadam se da je razumljivo.
 
Nije mi poznato da postoje pomoćni namotaji kod jednosmernih motora i koja bi im funkcija bila. Alnaser na 533 mi nije toliko poznat ako je od onih starih. Ako je kao kod 539 i 542, onda neće da vrti ako mu automat ne pusti struju. A vreme kada će da krene, zavisi od kotve i viljuške.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam rasturao mnoge alnasere, a ne secam se nešto tog 533. Nisam profesionalac, ali sam bio dobar đak i ne sećam se iz škole da jednosmerni motori imaju pomoćne namotaje. Imaju ih monofazni asinhroni i služe za start a uz pomoć njih se određuje i smer motora.
Možda ima neka fora za koju ne znam pošto mi nije ta struka, a možda je i majstor izmislio da bi bolje naplatio.
Postoje dva namotaja u automatu alnasera gde je jedan, neki zovu pomoćni a drugi glavni. U stvari, jedan je pola a drugi je druga polovina. Jedan je na masu, a drugi na četkice pa ako alnaser ne valja automat neće da klikne i pusti struju. Onaj drugi na masu drži elektromagnet kad krene da vergla.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zamenem automat anlasera na 533 jer nije hteo da zavrti bendiks jer se na automatu skroz pojeo breg na onoj dole kukici što je rotor diže kad krene unutra. Stavim novi i isti problem. Neće da zavrti. Potera rotor al ne zavrti. Malko doradim tu kukicu turpijom čisto da smanjim ugao i da lakše prođe kroz onu rupu nazad ali dobijem kontra efekat. Sad nema onu malu pauzu između ubacivanja i vrtenja bendiksa već u letu vrti bendiks i uglavnom ne uzubči bendiks. Ima li neko savet kako da dobijem to i da radi normalno?
Malko sam šturo napisao, nadam se da je razumljivo.

Taj breg (kako ti kažeš na kukici) mora da ima kao što je bio pre nego si ga turpios skinuo kada rotor krene napred treba da uključi glavni namotaj prvi stepen dok je ta kukica u doljnom položaju ukopčava se pomoćni namotaj koji u sebi ima dva namotaja jedan povlaci i polako okreće rotor prema zamajcu da lakše uzubi ,kad uzubi platna koja je na kraju rotora treba da preko onoga brega što si skinuo turpijom da otkoči kukicu i ukopča glavni namotaj, a drugi namotaj drži rotor kad je napolju odnosno uzubljen to je princip rada
kod tebe može da bude taj pomoćni namotaj ili da je on u prekidu kod papučica to su dve tanke žice koje idu na automat sa prednje strane a drugi kraj jedne ide na plus četkicu a drugi na minus ili da je zadnja piksna u rotoru propala pa namotaj nema snage da povuče rotor napred zato što se rotor lepi na stator kontakt greške možeš sam da rešiš a za promenu namotaja mora električar :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh