Elektro instalacija

Danas sam trazio da kupim regler alternatora i naidjem na tri modela sa cijenom od 3 eura,5 i 14 ovaj poslednji je Iskra ona dva prethodna sam zaboravio naziv znam samo da je ovaj srednji od 5 eura Turski.Pitam prodavca (a i nasao sam koga pitat) koliko je i da li je ovaj Iskrin uistinu najbolji rece mi covjek da on kao daje najtacniju struju punjenja oni jeftiniji mogu da brljave i pre ce da mi starda akumulator te se ja odlucim za ovaj najskuplji ne zbog saveta prodavca nego eto sto sam i pre znao da je Iskra kvalitetnija ali neznam kakvi su ovi jeftiniji
 
I meni je to bilo sumnjivo,gde u danasnje vreme verovat prodavcima, sve se kopira premda sam dogovorio da ga mogu vratit.
 
Danas sam trazio da kupim regler alternatora i naidjem na tri modela sa cijenom od 3 eura,5 i 14 ovaj poslednji je Iskra ona dva prethodna sam zaboravio naziv znam samo da je ovaj srednji od 5 eura Turski.Pitam prodavca (a i nasao sam koga pitat) koliko je i da li je ovaj Iskrin uistinu najbolji rece mi covjek da on kao daje najtacniju struju punjenja oni jeftiniji mogu da brljave i pre ce da mi starda akumulator te se ja odlucim za ovaj najskuplji ne zbog saveta prodavca nego eto sto sam i pre znao da je Iskra kvalitetnija ali neznam kakvi su ovi jeftiniji
Lepo ti druže uzmeš tvoj stari i ako su problem četkice, onda njih odlemiš i zalemiš druge i ima da te služi. Sadašnji kvalitet je nula.
Baš sam pre mesec dana bio kod autoelektričara da mi sklopi alternator i ispita i sa novim cargo reglerom hoće da beži u prepunjavanje. Oscilira od 1800 do 2000 obrtaja na 14,8 - 15,1 a to po rečima majstora nije zdravo za akumulator. Zato sam ga častio (majstora) sa tim novim reglerom a sebi sam odradio četkice na iskrinom starom regleru i kod njega ne prelazi punjenje preko 14,6
 
01e312514866815.jpg
[/URL] [/IMG]gde ima kupiti bakelitni deo sa kontaktima za ovakav automat,alnaser je Češki nislim da paše od Zetora inače došao je na 539 93god
 
Oštetio mi se jedan od ova dva bakarna šrafa tj. navoj, na ovakvom automatu,radi se o Iskrinom AZJ anlaseru na Belarusu.Sad me interesuje da li se može rastaviti ili mora novi automat,gledao sam ga sa svih strana i nevidim nigde kako bi ga rastavio da izvadim taj oštećen šaraf.Ako je neko rastavljao,pa da pomogne sa savetom.


fns0i9.jpg
 
Ako hoćeš da ga rastaviš, moraš da otpertlovati na sastavu metalnog kućišta i bakelita u kojem se nalaze kotve....
 
Ne vidim gde je pertlovan,samo na jednom mestu sa strane do bakelita utisnuta kocka 5mm x 5mm,verujem da je sa njom osigurano kućište,ali ne znam kako da "otpertlam" tu kocku.
 
U krug lim mora da se raširi da bi to sve izaslo. Sa te strane gde su šrafovi. Nema kasične pertle nego je lim fino savijen oko bakelita kao da je izliven tako. Preporučujem ti da ipak odneses kod nekog majstora ako već nemaš iskustva za to i mirnu ruku :)

Nađoh neku sličnu sliku radi predstave da vidiš kako izgleda raspakovan

https://goo.gl/images/A969Hw


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kad kreneš sigurno ćeš znati kako da otpertlaš. Malo šrafncigerom - raznih veličina, malo klještima. Malo i oštetiš bakelit. Promijeniš šerafe, okolo malo silikona i zatucaš to pertlovano nazad. Ne izgleda baš ljepo ali je uspješno.
 
Ta "kocka" je osiguranje da se bakelitno kućište ne okrene u samom automatu.... Na samom sastavu metalnog dela i bakelita, metalni deo je blago "savijen" (utisnut) ka bakelitu...... šafciger ili neki slični alat upotrebi pa pokušaj da raširiš sam kraj metalnog dela u celom obimu kako bi oslobodio prolaz bakelitnom kućištu da izađe iz automata..
Nadam se da si shvatio.....

Evo još kolega sa savetima
 
Hvala svima,zbunilo me ovo pertlanje,što je kolega KAMENI,spomenuo,ja sam mislio da je to klasično kao na ventilatorima od auta,nekim manjim elektro motorima itd...,njih sam rastavljao baš mnogo puta,ali sad mi je jasno,sutra ga rastavljam,
 
Svaka čast ali zašto izolir traka?! Pa čim malo dobije vlage ulja nafte ode sve u gnjurac! Termobužir u duplo i da ne misliš!
 
Koristio i ja svašta. Wurth,Hella,Wonder tape (koja se odlično pokazala) i gomilu no name traka ali termobužir.... Msm da više nikad neću koristiti traku.
 
Ovde će veći problem praviti vrsta kabla. Ona žuto zelena mi ukazuje na običan PVC kabal.

Platnene i keper trake su dobre za auta, za unutrašnjost gde temp ide i preko 80'C. Za vlažne prostorije nije baš.
Na traktoru može Wonder jer dobro dihtuje i nedozvoljava da uđe vlaga. Treba lepiti iz više parčića, nikako ne motati samo sa jednim parčetom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh