Električni pastiri za čuvanje ovaca i koza

Zemo,ok razumeo sam.Ja se nisam dobro postavio u raspravi.Nisam uzimao u obzir ovcare koji imaju ogromna stada i nemaju vremena za druzenje sa ovcama.Mojih 15 komada su kao kucni ljubimci samo dve nece da mi jedu sa dlana,a njih cu na jesen zameniti.Ja sam iskreno govoreci za priplod birao ovce izmedju ostalog prema njihovoj privrzenosti ljudima.
Samo jedno nisam razumeo,koja to ovca ne moze da ustane posle kontakta sa el.pastirom?To je potpuno bezopasno i za ljude i zivotinje,veca je opasnost da se udavi sa nekom vockom,:osmeh:
Odoh zemo trava podbacila dotero komsija bale duplo manje nego lane,ne znam sta da radim.Pozzz...
 
Električni pastir koristim 2 godine, 80 ari podeljeno u dve parcele. Drveni su stubovi, žica je 2mm pocinkovana provučena kroz komade plastičnog creva , prvi red je na 25cm a drugi na 55cm. Ispod žice prskam totalom ( 15 dana ne puštam ovce) u širini od 20 cm tako da ovce i jaganjci ne zavlače glavu ispod žice što mi je u početku predstavljalo najveći problem. Naravno male su parcele i mali broj grla pa je lako iskontrolisati.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Pozdrav za sve članove foruma, novi sam, pa bih se malo uključio u diskusiju, imam nešto slabiji uređaj električnog pastira (predviđen za krave i konje), pa sam na početku imao dosta problema dok ovce nisu naučile na električnu ogradu pogotovo kad im je vuna veća. Probao sam s četiri reda žice, zatim sa dva ali najbolje mi se pokazala ograda s tri reda žice postavljene na nekih 25-30 cm jedna od druge. Žica je ona najtanja (jeftinija) s tri licne, drveni stupčići i kupovni izolatori (polovni, dobio sam ih s pastirom i oko 1000 m žice). Ustvari evo slika pa vidite sami.
fotografija0974.jpg
[/IMG]
fotografija1013.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Evo juce "spakovana" i moja cobanica,rucni rad.Ija sam kupio pocinkovanu zicu onu tanku,jos kocici,izolatori i postavljam.
Evo kako izgleda u frigo kutijici.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Ja sam na obali Morave,pumpa mi radi po potrebi (dve prskalice i pomeram),tako da trave ima.
To su sve polovni delovi,cena zanemarljiva,najskuplje izgubljeno vreme.
 
Elektricna cobanica i njen efekat pri cuvanju ovaca

Imam 20 tak brava ovaca .Resavam da povecam stado a parcele da ogradim zicom i ukljucim elektricnu cobanicu .Interesuje me kakav efekat ima ona na ovce ,tj.da li ona deluje na ovce kroz njihovu vunu ili je one ne osecaju. Da li ima neko iskustva sa tim.
 
kada su pod zimskim runom slabije deluje i zato je preporuka da se navikavaju kada se osisaju, medjutim posle 2/3 peckanja brzo nauce da paze. Pri navikavanju treba da bude 2-3 ljudi tu da im ne dozvole da preskoce zicu, inace sve ostalo je posle lako
 
Ja je imam vec duze vremea.
Vazno je da kada prvi put postavis el.ogradu,unutar ogradjenog prostora imas dovoljno trave kako ovce nebi imale zelju da napuste pasnjak vec dok pasu pored ograde dohvate zicu(za to vreme je pozeljno da jedan cobanin stoji sa spoljne strane,kako ovca uplasena od strujnog udara nebi krenula van ograde)
Vrlo brzo one sve "isprobaju"ogradu,tako da ako ima dovoljno trave ja (ponekad) i ne ukljucujem struju a desavalo mi se da skinem zicu i pokusam da ih preteram (ujesen) kod komsije,dodju do kocica i stanu kao da vide zid.
 
Ja je imam vec duze vremea.
Vazno je da kada prvi put postavis el.ogradu,unutar ogradjenog prostora imas dovoljno trave kako ovce nebi imale zelju da napuste pasnjak vec dok pasu pored ograde dohvate zicu(za to vreme je pozeljno da jedan cobanin stoji sa spoljne strane,kako ovca uplasena od strujnog udara nebi krenula van ograde)
Vrlo brzo one sve "isprobaju"ogradu,tako da ako ima dovoljno trave ja (ponekad) i ne ukljucujem struju a desavalo mi se da skinem zicu i pokusam da ih preteram (ujesen) kod komsije,dodju do kocica i stanu kao da vide zid.

U potpunosti se slazem. Meni se desilo prvi dan kada sam postavio cobanicu da je ovca probila zicu. Pokusa da prodje, struja je pecne ona umesto da se vrati jos jace navali na ogradu i izadje, To je bilo prvi dan i kada su shvatile neke stvari nije bilo problema. Zna da se desi ako ih poplasi nesto da probiju ogradu zato je moja preporuka da se stave tri reda zice. Ja sam stavljao dva a kasnije tri jer je efikasnije.
 
Ja sam u proslosti dosta ogradjivao sa bodljikavom zicom i pocinkovanom zicom visine 1 metra.Ta ograda mi jos stoji mada nju ovca vremenom olabavi pokusavajuci da se probije do druge strane.Samo me jos interesuje da li elektricna pastirica moze da se prikljuci na takvu ,vec postojecu ogradu i da li ce funkcionisati. Da li je neko probao da je prikljuci na takav nacin ?
 
Neće funkcionisati, zbog uzemljenja, žica mora da bude izolatorom odvojena od drvenih stubova. Ako možeš na postojeće stubove provuci jedan red pocinkovane žice na nekih 25-30 cm od tla ali da bude izolovana od stuba i da ne dodiruje staru ogradu, tako sam ja uradio.
 
Neće funkcionisati, zbog uzemljenja, žica mora da bude izolatorom odvojena od drvenih stubova. Ako možeš na postojeće stubove provuci jedan red pocinkovane žice na nekih 25-30 cm od tla ali da bude izolovana od stuba i da ne dodiruje staru ogradu, tako sam ja uradio.
Odlican savet kolega ja sam tako radio na vec ogradjenim parcelama.
 
Где има да се купи траке за чобаницу уместо поцинковане жице.Жица се ем не види ем брзо пропада...
 
Imate u Novom Sadu na Rumenačkom putu, prodavnicu (Slovenačka) oprema za konje, krave , ovce, pa imaju i velik izbor žice
 
Ja imam zicu za cobanku koja se koristi u ogradjivanju ispase za bikove i krave u jednoj farmi na kojoj radi ujak u Hrvatskoj pa mi je doneo.Ima toga mozda blizu 5 kilometara.E sada ja citam ovde o pocikovanim zicama debljine 1 ili 2 mm ovo je plasticna struna sa tankim licnama pocikovane zice kroz nju.Zuto crvene boje.Jel to iskoristivo,ova zica bi trebalo da ima daleko manji otpor od klasicne pocikovane zice i da napon kroz nju seze dalje nego kroz zicu vece debljine.Inace jako se tesko kida.
 
Ja imam zicu za cobanku koja se koristi u ogradjivanju ispase za bikove i krave u jednoj farmi na kojoj radi ujak u Hrvatskoj pa mi je doneo.Ima toga mozda blizu 5 kilometara.E sada ja citam ovde o pocikovanim zicama debljine 1 ili 2 mm ovo je plasticna struna sa tankim licnama pocikovane zice kroz nju.Zuto crvene boje.Jel to iskoristivo,ova zica bi trebalo da ima daleko manji otpor od klasicne pocikovane zice i da napon kroz nju seze dalje nego kroz zicu vece debljine.Inace jako se tesko kida.

Kolega samo malo obratite paznju,sa cobanicu je potrebna metalna zica bakar,aluminijum ili pocinkovana,nikakva plastika ne dolazi u obzir,ako sam vas ja razumeo vi imate nesto slicno plastificiranoj sajli!
 
Nazad
Vrh