Električni pastiri za čuvanje ovaca i koza

http://www.quickfencer.com/products/standard-80

pogledajte kako ljudi ogradjuju u svetu a ne ko mi primitivno ima slika ima i snimaka :ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 03:44 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------

34ycuu9.jpg

j1251z.jpg
 
Ma koza ti je zlo, jos jare pogotovu, gde prodje voda tu ce i ono. znam za primere da su koze prolazile kroz 5 redova bodljikave zice + unakrsno isto bodljikava. Ma ako naumi da prodje kida vime, al ima da prodje pa bog. Jos nedo bog da je nesto uplasi ili grdje ga bilo pojuri, kroz zid ima da projuri.
 
jurim pastir za krave,sa baterijom u njemu (da se ne zezam sa akumulatorom i da ga vucem stalno...)
ima li ko preporuku sta se lepo pokazalo a da nije preskupo?
hvala unapred
 
http://somaelektronika.com/ep.html
9
0 eura traze za pastir koji ima punjivu bateriju u sebi (7 ili 9 Ah).jurim sa baterijom smara me da vucem akumulator dodatno...
impuls 5 ms ide na svakih 1,5 s
baterija traje u proseku nekih 96 sati neprekidnog rada
ima li neko sta slicno i kakvi su utisci?
 
Na sajmu je Clair prodavao horizont pastire i svu potrebnu opremu za električne pastire. Garancija je bila 3 godine na sve pastire, bilo je na struj, na baterije i na kombinaciju struje i akumulatora, max dužina konca ili trake koja se mogla povezati na njih je išla od 3 do 80 km, a cene mislim da su išle od 12 do 24 ooo RSD.
Nadam se da sam bar malo pomogao.
 
za sad je ovaj somin favorit po ceni bar a i kvalitetu...jos gledam dok ne odlucim za koji dan pa javljam utiske...
 
Kolega moje ovce su se navikle za 7 dana i zaista mislim da ne postoji bolja zastita za cuvanje ovaca od el.pastira,kako da ih sprece da izadju,tako i da spreci nezeljene goste kod njih.Da sam sve ovo znao i pre 5 godina,ustedeo bih puno novca a vremena jos vise na izgradnji standardnih ograda.Sada ne prilaze ogradi blize od pola metra,pre ih mozes zive odrati neko naterati da pridju blizu ograde.
Jos jedna stvar je jako vazna a to je privikavanje stoke na ogradu.Morate svaku zivotinju vezati i dovesti do ograde,polako da dodirne glavom zicu,onda jos jednom ponoviti.Obavezno imati gumene rukavice na rukama i dobru izolaciju na obuci,sto deblji djon jer ce se strujni krug preko ovce zatvoriti kroz nas,a to je bas neprijatno.Meni se to prvi put desilo imao sam utisak da mi je neko polomio koleno.Inace se bavim elektrikom,treslo me je 220V,ali ovo je mnogo neprijatniji osecaj.Pastir mi je inace elektronski,bez trafoa znaci,prikljucen na ispravljac12V,izlaz 10000V.Svaka ovca koja jednom pridje i kada je strese odmah se upiski i ukaki.Neka je prilazila i drugi put,ali treci ni jedna.Covek koji mi je prodao pastir rekao je ako neka pridje tri puta sigurno je bolesna,ili je kolji ili prodavaj.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav za sve forumase. Ja sam Filip iz Podgorice. Vec par mjeseci intezivno pratim forum i pisanje svih vas i mnogo sam naucio. Apsolutni sam pocetnik u stocarstvu ali za dva dana mi stize 30 koza pa se nadam da cu i ja nesto nauciti i iz prakticnog dijela :) Htio sam da vas pitam zasto ne mogu da vidim slike koje su neki ucesnici objavili, konkretno u ovoj oblasti, vezano za el.pastire i to od Brundala, recimo, post 10, 16, 17, 18. Hvala unaprijed svima na odgovoru.
 
Evo jedan nadam se koristan savet,Ukoliko radite el.ogradu sa 1-2 reda zice ili je ograda niska a imate po neku ovcu koja je prilicno sposobna u preskakanju-ne, ne treba je poslati na olimpijadu u disciplini prepone:haha:,vec je spreciti da preskace-Uzmete komad zice kojim ste izgradili el.ogradu u duzini oko 1,5m i zavezete ovci za kraj repa ukoliko ga ima ili iznad skocnog zgloba ukoliko nema rep,pozeljni su kanapi protkani sa licnom koji se koriste u EU za pastire da se ne zamrsi(jer nisu kruti kao zica),kad ovca uspesno preskoci ogradu sledi kontakt sa el.ogradom i posle toga se i upiskii itd ukoliko je pastir dobro funkcionose,retko hrabre ovce pokusaju jos jedared.Inace jedan prijatelj izradjuje odlicne el.pastire (covek je radio 30 god u Australiji kao elektronicar)pozdrav
 
Ma sad dal je pametno,ne znam al da je korisno jeste ,pokazalo se vise puta,Mada tvoja rasa moze i da prekoraci,nesigurno je da skacu sa tolkim nogama:haha:,pozdrav i laku noc
 
Pa na Zlatiboru i nema neke stete sem sto komsija "malo" galami::jako_besan::,al ako imas mladje kategorije sa ovcama ili jos i jagnjad ona onako sumanuta pocnu da prolecu kroz ogradu sve pokidaju i nastane haos
 
Evo jedan nadam se koristan savet,Ukoliko radite el.ogradu sa 1-2 reda zice ili je ograda niska a imate po neku ovcu koja je prilicno sposobna u preskakanju-ne, ne treba je poslati na olimpijadu u disciplini prepone:haha:,vec je spreciti da preskace-Uzmete komad zice kojim ste izgradili el.ogradu u duzini oko 1,5m i zavezete ovci za kraj repa ukoliko ga ima ili iznad skocnog zgloba ukoliko nema rep,pozeljni su kanapi protkani sa licnom koji se koriste u EU za pastire da se ne zamrsi(jer nisu kruti kao zica),kad ovca uspesno preskoci ogradu sledi kontakt sa el.ogradom i posle toga se i upiskii itd ukoliko je pastir dobro funkcionose,retko hrabre ovce pokusaju jos jedared.Inace jedan prijatelj izradjuje odlicne el.pastire (covek je radio 30 god u Australiji kao elektronicar)pozdrav

Kolega jedna mala korekcija,ili mozda nisam dobro shvatio savet,strujni udar je moguc samo i samo u jednom slucaju a to je kada se ovca nadje izmedu provodnika i zemlje,tacnije kada svojim telom napravi spoj provodnika od el.pastira sa zemljom.Ako ovca prilikom preskoka dohvati provodnik el.pastira a pri tom su joj noge odvojene od zemlje nece doci do strujnog udara!Jedino prilikom doskoka kada je vec nogama dodirnula zemlju.
Napomenucu jos jednom potrebno je ovce privici ili bolje receno uplasiti sa el.pastirom.Posle toga ne mogu da verujem da ce neka imati hrabrosti da se priblizi.A o tom preskakanju ne mogu ni da razmisljam.Ovo je forum o domacim zivotinjama,a ne o divljim.Bolje je onda malo vise uloziti u vaspitanje ovaca i pripitomljavanje,kako bi ste i sebi i njima olaksali zivot.
Cilj elektricne ograde ni u kom slucaju nije da mehanicki zadrzi ovce vec iskljucivo i jedino da stvori strah kod njih i da nakon nekog vremena privikavanja one vise ne pomisljaju da pridju ogradi.Ako su u pitanju mala jagnjad mora se uvesti i treci red zice.Pod ovim manja mislim manja od 30kg.otprilike.
 
Kolega,komad provodnika od 1-1,5m(privezan za problematicnu ovcu) omogucava da ovca dotakne tlo/zemlju i u isto vreme ima kontakt sa provodnikom el.pastira/cobanoce,ne vidim sta je tu ne razumljivo,nije betmen pa da se vine nebu pod oblake,ovce znaju ne retko biti "divlje"(IDF je skoro pa takav)a nacin na koji vi objasnjavate postupke sa ovcama je sa gledista kao prema kucnim ljubimcima,sto u slucaju da ste besposleni ili dokoni i imate 10-20 grla ima smisla i ispravno je,ali kada imate veca stada 50-100 pa i vise komada nepotrebno je pominjati "vaspitanje"jer u tom slucaju imate znatno visse posla i nemate vremena za izigravanje psihologa za ovce .Sto se tice jagnjadi-hmm...pokusaj zamisliti 50-100 jagnjadi npr zenskih ostavljenih za priplod u el.pastiru,prvih 3-4 dana je kao u igraonici.Izvinjavam se ako sam bilo cim izazvao da pomislite da pricam o divljim zivotinjama,mada mislim da stado koje zivi npr. na Zlatiboru i ima sve lagodnosti nepreglednih pasnjaka nije daleko od divljeg.,i da jos jedno ja nekako vise volim ovcu koja je preskakala ogradu i pokusava je preskociti nego li onu koja posle kontakta sa el.pastirom ne moze da ustane:osmeh:,i da kada treba da ogradite nekoliko hektara(5-10) uvek se to zavrsi na dvorednoj ogradi ::novac::,pozdrav zemljak
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh