Dunja

Evo i ja da kažem svoje iskustvo i ukljucim malo u temu. :) I ja sam od jednih zaštitara čuo da ne treba rezati zaražene grane jer se povećava rizik od zaraze. Drugi stariji zaštitar me savetovao da rezem. Ja sam prošle god rezao po savetu starijeg iskusnijeg, 10-15-20 cm ispod zaraženog dela i mazao fitobalzamom i dezinfikovao makaze po svakom rezu i mogu reći da je to zaustavilo bolest. Takodje po savetu sam u zimskom rezanju skidao delove gde se videlo da bakterija napravila rane. Ove god pre neki dan je počelo ponovo da se javlja na par drveta pa ću isto uraditi i na tim jer su to druga stabla ne ista.
U dunjiku imam i par starijih stabla koje je ćale zasejao pre pet god ista kao leskovačka malo krupnija i ima više šećera nikad se nije javila ervinija na njima, tako da ću njene izdanke polako da stavljam kao zamenu za neke koje su loše i sporije napreduju. A od preparata jedino dokazano sto deluje na erviniju su preparati iz grupe streptomicina koji kod nas nije dozvoljeno koristiti. Ja sam prskao pored redovne zaštite i fosetil al., al eto ipak je probila ervnija, tako da nisam baš siguran u njegovu delotvornost, mada veliki je pritisak bolesti i ove godine. To je moje iskustvo ako nekom znači :)


Sent from my TCL S950 using Tapatalk
 
Ma znaci svaka informacija, i ja sam u zakljucku da fosetil veoma malo ako ne i nista neznaci ja sam 4 puta ucvetu prska i opet je ima kolko hoces a sto se tice rezanja i ja mislim da je to jedina sansa da se smanjisledece godine napad.
 
Misljenja o erwiniji i rezanju su uglavnom podeljena...ja sam prosle godine rezao suve grane sve po protokolo dezinfikovao,mazao preseke,isao bakar u sred vegetacije itd...i ove godine je opet ima a ima je u istoj meri i kod ljudi za koje znam da nisu nista rezali prosle godine...moje misljenje je da ako su povoljne vremenske prilike za erwiniju i ako je bilo i prethodnih godina u dunjiku da joj na zalost nista ne mogu i pored redovne zastite i fosetila i bakra i ostalih preparata...
 
Izneo sam ja prosle godine. Bacanje para za te secerne vodice. U mom slucaju je bio bacilomix, kojeg su reklamirali da "leci" erviniju. Ubacim ja njega i sada kada radim folijarnu prihranu, ali nema efekta. Ove godine mi oboljevaju stabla koje prosle godine nisu, a proslogodisnje obolela su za sada ok.
 
Da ponovim, ove godine imam ubedljivo najjaci napad ervinije(uprkos svim preporucenim tretmanima prvo bakrom u zimskom prskanju pa onda tri tretmana fosetil aluminijumom u cvetanju i posle)
Pored dunja koje su katastrofa,ervinija se prosirila po prvi put i na okolne kruske i jabuke i jedino dobro je da se posle
Secenja obolelih grana i dezinfikovanja na kruskama i jabukama ne siri dalje i sad je stanje pod kontrolom dok se kod dunja susenje
grana nastavlja dalje ispod mesta gde je rađena rezidba (bez obzira sto sam makaze dezinfikovao posle svakog reza i radio naknadnu zastitu bakrom na presecima)
Necu ni ja dalje da rezem nego pustam ovako pa sta bude biće...
Antibiotike sigurno koristiti neću,pa makar mi se sve osusilo...
Sva sreća pa mi je ovo samo hobi i ne zavisim ja od njih-ako ne moze dunja moze sljiva!
 
kd5oah.jpg


- - - - - - - - - -

Danas fotografisana Dunja pored puta. Rekao bih da je neka divlja a i plodovi joj budu onako nikakvi razliciti od meni poznatih plemenitih. Na njoj se vide one promene nalik na ozegotine lista koju imaju izgleda svi , takođe se vidi i koliko je jako prisustvo ervinije kada je nacelo i divlju matoru dunju.
 
slike.php
[/URL] [/IMG]
eto i ja postadoh ponosni dobitnik ervinije....doduše samo na jednom stablu...ostalo miruje sve...
iskortistio lep dan pa bacio kan, oprskao sa Amiksolom, Tonusom i Zato (fungicid)...izgledaju dobro, lepo rastu....neću da sečem grane, pustiću ih da se suše pa da vidimo ...
 
DSC_1137-4c8691.jpg


- - - - - - - - - -

DSC_1138-2c4434.jpg


- - - - - - - - - -

ovo su mi slike iz dvorista. tu imam desetak dunja. treca godina. na vocnjaku stanje isto tako. u vreme cvetanja udario led po njima i posle toga stanje je ovako. do tad sve bilo ok.prskao sam fosetil aluminium,posle i bacillomix. ne moze se protiv prirode :osmeh:
 
Pozdrav drustvo,

Treba mi jedna informacija, ako neko zna da mi pomogne.
Dakle i ja imam dunjik, zasadjen jesenas na 1,3ha. Trenutno sam u razmatranju zalivanja kap po kap i u nekim razgovorima, sa manje-vise strucnjacima, pojavilo se pitanje potrebne kolicine vode. Zapravo, da li postoji neki proracun, koliko je stablu dunje potrebno vode? Nemam pojma da li upste postoji takav podatak, jer to zavisi od meteo uslova, ali ipak...

Ako neko moze da mi pomogne, bio bih zahvalan.
 
Moje skromno mislenje je da nije zato sto nema karakteristicnog povijanja vrha grancice, pastirskog stapa... Pre bih rekao da je monilija.
 
Delim Miloševo mišljenje.Kod mene ervinije,povijenih vrhova, nije bilo ove godine ali sam imao problem sa monilijom.
 
Ne mora da bude pastirski štap. Zavisi odakle kreće: od mladara ili od cvetnih pupoljaka. Na kori se pojavljuje karakteristična tamna boja, pre ili kasnije sitne svetle tačkice izlucevine, rak rane na kori i ispod kore. Sve ove simptome sam ja imao u voćnjaku, a na fotkama promene su kao i kod mene. Sve to bez pastirskog štapa. On se javlja ukoliko ervinija krene iz mladara sto se dosta ređe pojavljuje a kad se pojavi bezopasnije je od pojave u cvetu sto je opasnija varijanta, nema pastirskog s. I sušenje se spušta u ramene grane pa i u samo stablo kada dolazi do sušenja komplet voćka.
 
Pozdrav drustvo,

Treba mi jedna informacija, ako neko zna da mi pomogne.
Dakle i ja imam dunjik, zasadjen jesenas na 1,3ha. Trenutno sam u razmatranju zalivanja kap po kap i u nekim razgovorima, sa manje-vise strucnjacima, pojavilo se pitanje potrebne kolicine vode. Zapravo, da li postoji neki proracun, koliko je stablu dunje potrebno vode? Nemam pojma da li upste postoji takav podatak, jer to zavisi od meteo uslova, ali ipak...

Ako neko moze da mi pomogne, bio bih zahvalan.
Ja do sad u literaturi nisam nigde našao da neko kaže litar dva tri, svi navode da je potrebno odrediti u zavisnosti od različitih faktora, kao što si sam rekao. Ali navode da je potrebno oko četri zalivanja: posle precvetavanja, posle "junskog" otpadanja plodova, intenzivni porast plodova....tj jun, jul,avgust... tj sušni periodi...ako ti nešto to znači ova informacija.
Ja nemam navodnjavanje i pokazalo mi se da prilično dobro trpi i sušne periode, mada je prosla god bila da se vuče cisterna...

Sent from my TCL S950 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh