Dunja

"Ekstrasol je mikrobioloski preparat u kom se nalazi kultura bakterija koja deluje kao mikrobiolosko djubrivo a ujedno ima i baktericidno pa cak i fungicidno svojstvo. Ja sam radio ogled kod coveka koji je na 7ha kruske u 11 godini imao u celom vocnjaku jak napad erwinie. Radili smo sa svim i svacim i strepromicin i bakar nema sta nismo... Sekli zarazene delove i nista ponovo je kretala. Onda nam je jedan kolega preporucio ekstrasol i tako da smo odradili nekoliko tretmana sa njim i dosli smo do toga da je erwinija stala u porastu. Na mestu gde je stala infekcija izbili su novi mladari. Stari osuseni od erwinije su ostali i tek kada su se javili povoljni uslovi TOPLI I SUVI DANI I TEMPERATURA OKO 20c smo uradili rezidbu i uklonili te osusene mladare i grane. Rezidbu nikako vrsiti po hladnom i vlaznom vremenu jer se po takvom vremenu siri infekcija!!!
https://www.facebook.com/media/set/?...2931725&type=1
inace ekstrasola ima u svim apotekama i mislim da je 1litra oko 1000din."

JEDAN OD POSTOVA IZ TEME "KRUŠKA" šta mislite o ovome !?
 
Zvao sam neke distributere ekstrasol-a,kazu da je dobar,normalno.... Onda se raspitam kod ljudi koji su koristili,kazu da nije los ,ali da nece bas tako lako da zaustavi erwiniu. Ipak mislim da je streptomicicn zakon i to onaj bolnicki pakovan u bocice od 1gr.
 
Poslednja izmena:
Juče moje sadnice dunje prekraćene na 70 cm, presek namazan fitobalzamom i isprskane plavim uljem, a zatim prošo setvospremačem.
 
Kakvo ti je stanje sa korovom, meni se neki široko lisni korov , niskog rasta zadržao bukvalno preko zime, i kada su bile najveće hladnoće led i veliki minusi, ja išao do voćnjaka taj korov bio živ i zdrav i zelen. Polako je počeo da se razmnožava pa ga je danas setvospremač malo zaustavio ali ne zadugo. Ako vreme posluži sutra(danas) plavo ulje.
 
Pozdrav Dunjari,ja sam juče skratio pola mojih dunja na 70cm danas sam mislio završiti ali vreme nije dalo.Mesto gde sam seko mazao sam voskom, prilikom sadnje sam u rupe stavljao 8-16-24 šta mislite trebali tako mladoj i maloj biljci azota u proleće dodati ili...nemože da škodi
 
marceta moja ti je preporuka kad krene vegetacija da bacis po 100gr kan-a,a zatim posle mesec dana jos po 100gr i ti si zavrdio poso,jer njih azot tera da rastu,ovo 8-16-24 i nisi morao!
 
Pozdrav Dunjari,ja sam juče skratio pola mojih dunja na 70cm danas sam mislio završiti ali vreme nije dalo.Mesto gde sam seko mazao sam voskom, prilikom sadnje sam u rupe stavljao 8-16-24 šta mislite trebali tako mladoj i maloj biljci azota u proleće dodati ili...nemože da škodi
nadam se da si prilikom prekraćivanja koristio neko dezinfekciono sredstvo za makaze( ja koristim varikinu) preventive radi.

- - - - - - - - - -

ne znam šta će ti drugi članovi foruma reći, mislim azot podstiče rast... teorija i praksa je dokazala da veće količine azota doprinose većem riziku od pojave erwinie, e sad ima neko "Solomonsko" rešenje možda iz dva puta da daš po manju količinu a koji bi to termini bili neka kaže neko iskusniji!
 
Nisam ništa koristio za dezinfekciju makaza,kontam još nema potrebe za tim a očigledno sam se zaj... .I ja sam mislio iz dva puta dati im kana pa šta im Bog da.
 
bome, kolega @Uzunche i ja, smo prošle godine prvo proleće posle sadnje, imali problema sa sušenjem. sve je ukazivalo na erviniu mada neko spominje da je bila i monilija, ne znam, ... iz tih razloga ja sam dezinfikovao makaze svaki put, to su neke od mera kojih bi smo se trebali pridržavati !
 
Ja sam moje skratio na 70 cm,i sad čekam...,sve one za koje sam mislio da su "tanke" i "Špatne" mnogo bolje izgedaju odnosno pupoljci su im već dobrano izpupili dok kod onih sadnica koje su deblje i na oko lepše pupoljci tek lagano kreću.Ćuo sam od rasadničara da te tanje sadnice zovu "primače" navodno im je veći procenat prijema.
 
Ja sam moje skratio na 70 cm,i sad čekam...,sve one za koje sam mislio da su "tanke" i "Špatne" mnogo bolje izgedaju odnosno pupoljci su im već dobrano izpupili dok kod onih sadnica koje su deblje i na oko lepše pupoljci tek lagano kreću.Ćuo sam od rasadničara da te tanje sadnice zovu "primače" navodno im je veći procenat prijema.

Isto su se tako ponašale i moje, tanje sadnice su pre počele da puštaju pupoljke od debljih- razvijenijih. Kažu za te tanje, na oko slabije, da se bolje primaju. Trebalo bi uskoro da pokidaš donje pupoljke tako da ostaviš pet šest u gornjem delu stabla, kako ove donje ne bi odvlačile hranu, da bi polako formirao budući izgled krošnje.
 
I kod mene isti slucaj,posadio prosle godine u jesen i tanje vec otvaraju poneki list deblje tek sad krecu pupoljci,to je valjda i normalno brze se krecu sokovi kroz tanke :sta:
 
Nazad
Vrh