Dunja

Dosta pitanja ali evo ti odgovor bar na neka.

Dakle posto jos nisi poorao njivu prvi moguci rok za sadnju ti je jesen 2014. Do tada uradi 2 oranja, jedno sad u prolece, drugo krajem leta, i izmedju toga istanjiraj a i pre sadnje usitni na neki nacin zemlju. Ako imas previse trave na leto izmedju oranja oprskaj jednom totalom tj. glifoavom u nesto jacoj dozi od preporucene.

Za sadnju mozes da iskopas rupe i asovom, naravno, samo je mukotrpnije a po pravilu ces dobiti kvalitetnije rupa, ali neka budu 40 -50cm precnika i oko 40 cm dubine.

Bilo bi dobro da dovezes 2 prikolice pregorelog stajnjaka, i kad sadis dunju prvo nagrni malo zemlje preko zila ( recimo 5cm) pa ubaci 3 do 4 vile stajnjaka, samo nemoj bas da pipa stablo, dodaj jos malo zemlje, pa ubaci 1 do 2 sake npk djubriva, najbolje 8-16-24, ali moze i 3x15, pa dozatrpavaj sadnicu. Neki preporucuju i stajnjak na dno rupe, sto je naravno dobro jer zila ulazi u njega dok raste, ali za to ti treba bas duboka rupa jer moras da ubacis stajnjak, pa zemlju, pa onda sadnicu ali da to ne bude plitka sadnja.

Narednog proleca baci 2 sake KAN-a recimo u martu, a pozeljno je ponoviti i u maju i pridrzavaj se ova 3 djubrenja svake godine, samo kako sadnice rastu povecavaj kolicinu. Obavezno zagazi oko nje bar 2 puta dok je sadis pa i prolece ponovo da zemlja dobro zalegne oko zila.

Razmera za sadnju koju ti ja preporucujem je 4.5x4 metra, dakle 4,5 metra izmedju redova zbog obrade da moze da prodje traktor, mada moze da se sadi i na 4 metra, a izmedju stabala 3 do 4 metra, u zavisnosti od toga koliko ste spremni rada da ulozite, ako odradite sve kako treba i na vreme, dobro djubrite, navodnjavate slobodno mozete da sadite gusce. Preporucujem da frezirate samo u samom redu ( u trakama) a da izmedju redova ostavite zatravnjen pojas sirine recimo 2,5m, koji cete redovno da kosite, kad trava bude 15-tak cm, i taj travnati pojas ce vam omoguciti da prskate odmah posle kise i uopste da prolazite traktorom kad od blata inace ne biste mogli, takodje se u travi zadrzava dosta insekata pa ih je manje na vockama. Ovo moze da se zaobidje na peskovitim zemljistima gde se zemlja brzo susi posle kise.

Dakle kad ih posadis u jesen ne diras ih nista do marta naredne godine, onda ih prekratis na 90cm ili ako imaju prevremene grane pozovi nekog iskusnijeg rezaca on ce to da uradi za par sati. Uopste moja preporuka ti je da rezanje u prve 3 godine radi samo iskusna osoba. Prvo prskanje ti je prvog proleca nakon jesenje sadnje tzv. plavo prskanje plavim uljem i izvodi se odmah nakon rezidbe, negde krajem marta, ali da je temp. u plusu.

Nakon toga za dunju moja preporuka je prskanje funguranom( takodje bakarno sredstvo) recimo 2 puta u toku leta, uz dodatak insekticida i ponovo u jesen plavo ulje. Ako ima cvetova u prve 2 godine skidaj obavezno da ne guse vocku. Sto se tice prskanja od 2. godine ili prati neki kalendar ili se javi da damo neki savet.

Inace dunja je podlozna Erviniji, pa je pozeljno da pratis da li imas suvih grana koje su na vrhu savijene u obliku stapa, i da ih odmah rezes i izneses iz vocnjaka i spalis. Bas zbog toga ti ne savetujem da sadis dunju u vecem obimu od ovog sto si naveo a kasnije mozes da dodas recimo visnju na 30-40ari, i sljivu Cacansku lepoticu i Stenlej na po 30 ari tj. na po polovinu preostale povrsine i imaces berbu od kraja juna pa do novembra.

Obavezno zalij sa po 10-15 litara svaku sadnicu nakon sadnje ako nema kise za par dana i prve godine 3-4 puta u toku leta ponovo sa po 10-15 litara, naravno to bi bilo pozeljno raditi sto cesce i kasnije, ali ti za to treba traktorska cisterna, ali je prinos mnogo bolji a plodovi krupniji.

Srecno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Šta je do sada bilo na toj parceli, u kakvom je stanju, možda ni ne mora da se ore da ne gubiš godinu džaba, samo kopaj rupe i sadi, eventualno podrivač ako imaš ili samo poravnaj prvo malo tanjiračom, drljačom, tilerom...
 
Možda zadnjih 10god nije ništa rađeno na njoj. Ako je u užasnom stanju, sređivaću je za proleće, a možda bih mogao da krenem na drugoj parceli. Zato sam pitao da li je sada već kasno za sađenje...
 
Nije kasno ali je uvek bolje što ranije, da uhvati snegove i kiše, ako posadiš kasnije moraš dobro da zaliješ barem dva puta, rok ti je dok ne krene vegetacija ali kažem opet što pre to bolje.
 
Najbolje da preores i na prolece posejes slacicu zaores ka dprocveta i onda na jesen duboko oranje, djubrivo i sadnja!
 
Ako zadnjh 10 godina nije ništa rađeno, onda je čist greh orati takvu njivu. Zašto bi je orao? Ajmo ljudi, menjajmo malo svest o sastavu zemljišta, ne ubijajmo zemljište bez potrebe, nema on tešku zemlju na kojoj su panjevi od starog voćnjaka a oće i vinograd da sadi pa da duboko ore...
 
Pa da u Zaječaru nije teška zemlja s tim se ne slažem, a ako 10 godina nije nista rađeno, pa ni košeno, onda je to sada ŠUMA a ne njiva, ali kad kolega ode na tu njivu onda će sam da proceni, a ne vidim kako drugačije da očisti i razradi ledinu nego da je ore. Možda sam ja nesto propustio u diskusiji pa nisam u toku ali voćnjak treba podizati na pripremljenom zemljistu.
Parcela koja neko vreme nije rađena izgleda u najboljem slučaju ovako:
img20121111120850.jpg


Kad je očistite i odradite prvo oranje to je onda evo ovako, na ovoj slici se vidi deo koji jos uvek nije očišćen i deo koji je očišćen i izoran. Ovo bi trebalo kolega da uradi ovog proleća.



img20130106111918.jpg


Ovako izgleda negde u junu kad krene trava, bez obzira sto je samo 3 meseca pre toga uzorano. Tada ili prskati totalom ili zaorati travu, što sam ja uradio.

picture-319.jpg

fotografija0040.jpg

sadnja-2013-015.jpg


I na kraju posle neposredno posle sadnje to bi trebalo da izgleda ovako:
sadnja-2013-071.jpg



E sad ja ne znam kraći put (zato sam ovako i radio) a ko zna bez ovoliko muke neka postavi neku sliku da vidimo kako izgleda pa da se ne mučim više ni ja. Pozdrav.
 
Slazem se sa tim da je greh poorati njivu, ali mslim da moram jer je odprilike kao na slici kao sto je postavio ZICAPROM, mozda i malo vise urasla. Ali mislim da je samo + sto je takva jer iz zemlje nisu crpeni vitamini i valjda je sada bogatija, a mozda i zdravija... Ne znam, samo neko moje misljenje...
 
Plus je što je formirana dobra struktura zemljišta, mikroorganizmi i ostalo, pa ako je moguće teškom tanjiračom, drljačom, razrivačem, podrivačem šta god samo srediti bez prevrtanja zemlje to bi bilo najbolje. Duboko oranje jedino ako je baš baš teška zemlja, sabijena jako.
 
21. januara dan posle slave išao da obiđem voćnjak....osam voćki mi fali ,neko mi je na Sv.Jovana ukrao osam sadnica dunje.Kad sam ih sadio pošto nije ograđeno bio sam spreman i na ovakve stvari ali kad sam vido da fali...

NenadSt jeste godina puno za izgubiti ali ipak,Zicin "foto vodič" pripreme zemlje za sadnju voća je odprilike nešto što bi ti i ja preporučio
 
Tintoreti, kačio sam link ali u temi chat :) jeste to sam ja lično kod mene na placu, te godine sam posadio i trešnje u njivu...
 
Sada pod asov ubaci neku formulaciju tipa NPK 8-16-24,znaci sa sto manje azota a s akcentom na fosfor i kalijum.I unesi pod zemljom i rasporedi na par mesta nekih 200-300gr vestaka.A s proleca je prihrani KAN-om i jos uz redovnu hemijsku zastitu kad god kompatibilnost preparata bude to dozvolila ubaci folijarnu prihranu.Tu ce dobiti pored makroelemenata i tako neophodne mikroelemente koji su neophodni za dobro stanje svake biljke.
Нико не продају ту формулацију.. бар не мања паковања. Има ли неко други предлог шта бацити чим снег окопни за који дан.
 
Напиши како гласи та формулација. Знам да су Јара фертикаре добра добро су ми се показале у јагодњаку.
 
Напиши како гласи та формулација. Знам да су Јара фертикаре добра добро су ми се показале у јагодњаку.
Da uzimas celu vrecu od 25 ili 50 kg nekog vestaka samo za jednu sadnicu nema rezona.A posto vec koristis YARU u jagodama,iskoristi isto i za dunju.Odlicna su im djubriva,kao sto i sam kazes.Bitno da je neka varijanta sa manje azota a vise fosfora i kalijuma.Azot ces dati u vegetaciji.
 
Zasadio sam početkom Novembra 120 sadnica dunje. 100 leskovačkih i 20 vranjskih. Razmak 3 x 4 m sadjene u cik cak. Dali već mogu da ih prekratim ili da sačekam jos neki dan zbog vremena? Planiram da formiram uzgojni oblik Poboljšana piramidalna kruna ali u knjizi Dunja Prof.Dr Evice Mratinic kaze da se sadnica u rano proleće prve godine prekraćuje na 60-70 cm. A u knjizi Proizvodnja voća na malim površinama kaže da se sadnica prekraćuje na 110-120 cm. Šta je ispravnije i bolje iz vašeg iskustva. Ili da formiram neki drugi oblik krune.
 
Nazad
Vrh