Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Pozdrav.
Sa led sijalicama sam dobro prošao, napravio sam mali rasadnik i bio je cijelo vrijeme u garaži bez dnevnog svjetla a sijalice su bile radile cijelo 24 sata od sijanje do pikiranja su samo one davale svjetlost.
Nazivne snage su trebale biti 10 wati ali nisu nego su bile od 5 w kasnije sam mjerio uređajem koju snagu imaju.
Visina iznad biljaka je bila oko 40/50 cm a razmak od sijalice do sijalice 40 cm toplotu praktićno skoro da i nema.
Za mene je odradila super imao sam kineski kupus papriku krastavac i paradajz.
Evo slika kako izgleda piše 10w ali je od 5w jedna dioda nešto preko 1w.

 
Koliko kažeš kvadrata da si pokrio sa tom jednom sijalicom?


I ako nije tajna koliko si plaćao te sijalice? Da li imaju takve samo sa plavim svetlom, posto crveno nije bitno za rasad?
 
Nešto mi je u glavi da sam plaćao oko 6$ po komadu ali nije sada sam išao na račun i pogledao cijena je po komadu 4.41$ a sada gledam da su cijene još pale.
Pošto je kod mene mali rasadnik samo za moje potrebe jedna sijalica oko 0.30 m2 to je kod mene tako bilo.
Ovu godinu ide isto ovako do pikiranja a posle pikiranja ide vani tada će biti i vrijeme bolje a to je već kraj drugug i početkom trećeg mjeseca.

Sijalice samo sa plavim spektrom nisam gledao dali ih ima neznam ali ću pogledati.
evo slika od kupovine.
 
Hm, interesantno deluje. Znači jedna sijalica može da pokrije tri kontejnera od 104 rupe. On je dimenzija 0,5X0,26m.


Mada kažem, meni i sa CFL štedišama od 20W, rasad izgleda OK. Spektar 6400K.
 
Sada sam pronašao par slika pa ih postavljam.

Slika prva i druga su pod led sijalocom ujedno se vidi i koliko pokriva 1 sijalica.




Slika rasade kineskog kupusa kako izgleda.



Zasijana paprika Mitos i Briliant od ZKI-a 23-01-2014



Slikano 7 dana nakon sijanja paprika mitos.



Slikana paprika 05-02 14 dana od sijanja.





Sva moja rasada je rađena pod led sijalicama a ima slike u podforumu pod rasadom kada su pikirane i pred sadnju.
 
Nisam u tim vodama,ali ovo bi trebalo da bude perlit ili nesto slicno i drzi vlagu.
Imate li slike rasada paradajza odgajenog pomocu vestackog svetla.Nesto ovako
 
Miješam sa supstratom i onda pokrijem supstrat čistim perlitom, ovu godinu ću umjesto perlita koristiti vermikult bolje se pokazao a i granulacija je dosta sitna.
 
Ovako odoka sa slika bih rekao kao da ti te neonke daju malo svetla, odnosno manje nego što treba biljkama.

Kakve posle natrijumove sijalice koristiš?

Ja koristim dve, jednu metal halid, plavi spektar, i jednu hps sa dodatkom plavom spektra. Svake je po 250W. Osvetlim sa njom ~3m2. Imam još i 3,4 cfl od 6400K, po 20W svaka.
 
@Lola_od_Nikaragve

Zanima me da li znas koliko lumena, odnosno luksa je potrebno za rasad salate? Ne mogu nigde da nadjem taj info.

Elem, od prodavca led traka sam saznao da na svake 3 LED ima 4 lumena. To se ne uklapa sa pricom da ide od 50 do 400 lumena po vatu. Jer duzni metar ima 4,8W, sto bi bilo oko 18 lumena po W. Jel moguce da su toliko slabe?

Zato me zanima koliko luksa mi treba, hocu eksperimentalno da stavim jedan kontejner rasad ispod LED svetla, >6000K, da vidim kako i sta se desava. Malo da eksperimentisem.


https://www.kupujemprodajem.com/LED-TRAKE-cene-dole-svi-to-vole--10641716-oglas.htm



U medjuvremenu sam nasao da 3528 ima 7 lumena po diodi, a 5050 ima 14 lumena po diodi. Da li je moguce da prodavac ima pogresan info, ili postoji toliko razlicitih implementacija dioda, pa da imamo tako velike razlike za lumene?

Njegova 3528 onda ispada da ima 1,33 lumena po diodi.

Ukoliko njegove 3528 imaju 7 lumena, kao sto teorija kaze, onda mi je 5m trake dovoljno da pokrije 1m2, jer bi ga osvetlio sa 2100 luksa, sto je po meni OK za rasad salate.

Led SMD3528 za koju navodite za 1 metar dužni od 60 dioda snage 4.8w za 6000-6500k ima oko 350 Lm ili 5.8 Lm po diodi.
 
Zna li neko koliko luksa/lumena treba po metru kvadratnom da bi se rasad normalno razvijao? Hteo bih da uzmem neke sijalice za dopunsko osvetljenje pa me interesuje kako da izracunam koja mi je dovoljna?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
To zavisi od biljke. Paradajz mislim da spada u biljke koje traže najviše, a salata najmanje, ove zimske, koje mogu da rastu pod agrilom.

Meni su ostale neke cifre u glavi od par hiljada luksa. E sad to zavisi od mnogo faktora. Svelost je prilično sklona rasipanju i gubicima. Tako da nije isto kada staviš sijalicu na 50cm i na 150cm od biljke, i kada je na otvorenom, a kada je u grow box-u itd.

Uvek idi na to da obezbediš znatno više svetlosti, nikako taman koliko treba. Jer ne može da škodi :)
 
Ima li neko iskustva sa cfl sijalicama?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Imam ja, ali sam koristio one male, 3 puta po 20W, 6500K.

Delovalo je ok u pocetku, ali mi pokriva jako malu povrsinu, pa sa popalio po jednu hsp i jednu mh.

Ove sam mozda mogao drzati dodatno, pogotovo oko hps, iako je obogacena plavim spektrom, ali od te dve sve bljesti, ne znam jel bi ove primetile uopste.
 
Ima u Hidroponici od 85w, 6400k pise da daje 4100 lumena i kosta 1600 din. To bi trebalo da bude dovoljno za vise od kvadrata rasada paradajza do pikiranja.
U prodavnici rasvete sam video GE cfl 23w, 6400k cini mi se da je prodavac rekao da daje 1200 lumena i kosta 450 din, sto se uklapa i po ceni i po jacini sa onom gore sijalicom.
U Hidroponici ima i nekoliko led sijalica, ali su dosta skupe

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh