Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Pozdrav svima.Izuzetno zanimljiva tema.Imam jedno laičko pitanje.Koliko je potrebno svetlosti biljkama po 1 kvadratnom metru, ako se na tom jednom metru kvadratnom nalazi oko 180 biljki?
 
Ja koristim na 1 m2 3 led sijalice po 10w ukupne snage 30w za 2 kontejnera sa 207 rupa i još 50 komada rasade spremne za pikiranje, u prosjeku ova 1 sijalica pokriva jedan kontejner to je neki moj proračun koji funkcionira.
 
Svetlosna iskoristivost LE dioda je od 50 do 120 Lumena po vatu. To zavisi od klase robe koju nam prodaju.
Uglavnom su nojvije bolje (tehnologija napreduje).
Ja računam na srednju vrednost na nekih 85 Lumena/W.
Znači, neki grub proračun za Batmanovo osvetljenje je 10 puta 85 ,.. oko 850 Lumena.
Površina jednog (klasičnog) kontejnera ( 0,5 x 0,3m) jednako je 0,15m2 ,..

850 lumena, podeljeno sa 0,15m2 jednako je 5666 Luksa.
LE diode imaju usmereno svetlo (mali su gubici u rasipanju),.. pa se može računati da 5000 luksa stiže na listove biljaka, što je dovoljni i za zahtevne biljke, kao što je paradajz.

Ako računamo po kvadratu, sa tri svetiljke od po 10w.. onda je to 3 pta 850 lumena = oko 2500 Luksa.

Pozdrav svima.Izuzetno zanimljiva tema.Imam jedno laičko pitanje.Koliko je potrebno svetlosti biljkama po 1 kvadratnom metru, ako se na tom jednom metru kvadratnom nalazi oko 180 biljki?

Za klijance biljaka je minimalna osvetljenost (u prvoj nedelji ,.. kada izniknu) 1000 luksa ,.. ali je takvih biljaka malo.
Uglavnom su zahtevi od 2 do 3000 luksa, za većinu biljaka ,..za prvih desetak dana gajenja.
Za neke zahtevne biljke je veća (Za paradajz je 5000 luksa, minimalna osvetljenoct).

(nije važan broj biljaka, sve dok se one ne razviju toliko da zaklanjaju svetlo jedna drugoj.
A one se trude da to ne čine,.. Listovi rastu prema najjačem svetlu,.. i popunjavaju prazan prostor,..
tako da taj deo pitanja ima relativan odgovor)
 
@Knez1 Trenutno imam obične sijalice 6x100w raspoređenih na 6kvm,mogu ti reci da osim dodatnog grejanja vazduha,nemaju nikakvog efekta.Znači,kad je oblačan dan,instrument kojim merim jačinu fluksa pokazuje da nemaju nikakvog efekta.To je moje iskustvo,neka me neko demantuje ako nisam u pravu,obzirom da ovde ima mnogo merodavnijih koji mnogo više znaju od mene.
 
Dali znace sto obicne sijalice u proizvodnji rasada?
Znače,.. ali je struja skupa, a one puno greju,..
Kad pogledaš prvu sliku u temi http://fotkica.com/imgs3/1_229935531_spektar zračenja.jpg , vidi se da fotosinteze ima na svim talasnim dužinama,..

Dok je struja bila jeftina, mnogi su i grejali i svetlili sa običnim sijalicama.
Naročito su dobri rezultati bili u proizvodnji krastavaca ,.. u niskim tunelima ili u rasadu, jer je manje zahtevan prema svetlu ( u poređenju sa paradajzom).
 
Ne znam dal ovo spada ovde a jel probao neko da umesto bumbara ubaci jedan nukleus sa pcelama u plastenik ?
 
@Puza, pčele se jako teško orjentišu u plastenicima,paradajz ne mogu da opraše,tu su bumbari neprikosnoveni,mislim da ti ta varijanta neće raditi.
Zamolio bih moderatora da pitanje i moj odgovor prebace u odgovarajuću temu.
 
pozdrav ljudi ako bi neko mogao da mi pomogne u vezi osvetljenja plasenika plastenik mi 8 sirine 3,70 visine i 30 duzine ako moze neko da mi napise koje sijalice i koliko mi je potrebno ujedno koristio bi i toplotu sijalica za zagrevanje
 
@Lola_od_Nikaragve

Zanima me da li znas koliko lumena, odnosno luksa je potrebno za rasad salate? Ne mogu nigde da nadjem taj info.

Elem, od prodavca led traka sam saznao da na svake 3 LED ima 4 lumena. To se ne uklapa sa pricom da ide od 50 do 400 lumena po vatu. Jer duzni metar ima 4,8W, sto bi bilo oko 18 lumena po W. Jel moguce da su toliko slabe?

Zato me zanima koliko luksa mi treba, hocu eksperimentalno da stavim jedan kontejner rasad ispod LED svetla, >6000K, da vidim kako i sta se desava. Malo da eksperimentisem.


https://www.kupujemprodajem.com/LED-TRAKE-cene-dole-svi-to-vole--10641716-oglas.htm



U medjuvremenu sam nasao da 3528 ima 7 lumena po diodi, a 5050 ima 14 lumena po diodi. Da li je moguce da prodavac ima pogresan info, ili postoji toliko razlicitih implementacija dioda, pa da imamo tako velike razlike za lumene?

Njegova 3528 onda ispada da ima 1,33 lumena po diodi.

Ukoliko njegove 3528 imaju 7 lumena, kao sto teorija kaze, onda mi je 5m trake dovoljno da pokrije 1m2, jer bi ga osvetlio sa 2100 luksa, sto je po meni OK za rasad salate.
 
Poslednja izmena:
Necu da te razocaram ali to sto ti pricas su inicijalni lumeni.
Znaci na samom izvoru svetlosti ..... vec posle 1m ostade samo 20% od inicijalnih lumena ali posto se lumeni sabiraju uci ce u obzir lumeni sa susednog m2 tako da mozes reci da na metar razdaljine imas samo 30% lumena koje ti citas.


Zato je sunce zakon za svetlo, daje 50 000 lumena na vrhu ajfelovog tornja i 50 000 lumena na samoj zemlji .... a besplatno ... :)
 
Ma znam to sve, ali to će biti nisko, ni blizu 1m


@Uros2cv to su one neonke za akvarijum? Koliko lumena imaju? :)
 
Pozdrav forumasima. Napisacu i ovde da sam apsolutni pocetnik u plastenickoj prozvodnji, mada sam to vec pisao po drugim temama. Za koji dan mi stize plastenik 10mx24m. Interesuje me kakvo osvetljenje bi mi poreporucili, da nije nesto preskupo i profesionalno, nego neka sredina. Da li su efikasni LED reflektori i koliko bi mi trebalo njih na tu kvadratutu. Gledao sam po internetu ima ih od 10w pa nadalje. Hvala
 
Pa sve zavisi šta želiš.
Ako hoćeš samo za rasad, onda ne bi trebalo da bude strašno. Ali ako hoćeš da ceo plastenik opremiš dopunskim osvetljenjem, kada je dan kratak, onda to može koštati kao svetog petra kajgana, pogotovo sa ledovima.

Uglavnom, da pojednostavimo priču. Ako ti treba samo za rasad, što je više verovatno jer si početnik, onda treba da se fokusiraš na sijalice, odnosno osvetljenje, koje će ti svetliti u plavom spektru, odnosno preko 6000K. Recimo 6400 ili 6700.
To je za vegetativni razvoj biljke sasvim dovoljno. Rasad ti neće cvetati u saksijama, čak bi bilo i loše da u njima cveta :)
Kada ga posadiš (paradajz), onda će biti već dovoljno dugačak dan, da ti ne treba dodatno osvetljenje.

Traži po internetu, imaš dosta informacija, i ovde po forumu, a i svuda drugde.
 
Hvala nikaragva, za sad bi mi trebala rasveta samo za rasad, kasnije i za ceo plastenik, vidim da poprilicno kosta ako hoces ceo plastenik da dopunis osvetljenjem :) ... Trazim kopam, nesto cu iskombinovati
 
Ako misliš da se usredsrediš na paradajz, onda računaj da je to biljka, koja traži puno puno svetla :)
 
I mene zanima :)
Jer obično koriste za 3m2 dva reflektora od po 145w svaki.

Meni posao rade i dve cfl sijalice po 20w i 6400K, za 4 kontejnera od 104 rupe. To je površinina 50cm X 100cm. Malo se zakrive biljke sa krajeva, ali premestim 1-2 konejnere i isprave se. Lepo napreduju. Mada to je salata, ona ne zahteva baš puno svelosti.
 
Nazad
Vrh