Djubrenje u malinjaku

Meni se cini kao dobra preporuka s obzirom na analizu zemljišta ali ima ovde ozbiljnijih stručnjaka. Prihranu na proleće bih ja isao sa KAN-om jer ti je zemljište kiselo pa da ga ne zakiseljavas jos i sa AN-om. Ne znam samo za kalcijum da li i njega dodavati, to vec struka bolje zna.

Prema analizi, zemljiste je slabo alkalno i preporuka je primena fizioloski kiselih azotnih djubriva kao AN, urea i amonijum-sulfat. Sto se tice stajskog, bacili smo 30 prikolica(manjih) na ha sto je oko 75t i zaorali pa smo sad mirni. Iskomplikovalo se to oko djubrenja, oderase kozu. Da li je realna cena prikolice od 2 do 2,5t 4000 rsd bez utovara i raybacivanja?
 
Svaka cena je realna koja se pogodi. Stoke je sve manje, pa verovatno se nije moglo naći jeftinije. Ja na primer nikada nisam prodavao stajnjak ni po kojoj ceni. A da moram kupovati, naravno bilo bi mi skupo po toj ceni
 
Mislim da je to malo mnogo , ja sam u Kuli plaćao 4500 dinara za utovar+4t ovčijeg pregorelog đubreta+razbacivanje. Dakle izlazilo me je malo više od 1000 dinara po toni sa komplet uslugom utovar,prevoz i razbacivanje. Da dodam da je đubre i usluga bilo kod jednog gazde.
 
U ovom slucaju je dosla do izrazaja nekorektnost i bahatost. Prva cena je bila 5000 za komplet uslugu i procenom da je potrebno baciti 12-15 traktorskih prikolica na ha. Na kraju je bilo potrebno nase angazovanje utovara i to bagerom zbog nepristupacnog terena oko djubriva i angazovanje razbacivanja. Ispostavilo se da je bilo potrebno baciti 30 prikolica zato sto su bilo duplo manje... Posle svega toga covek trazio 4000 ali posle teskog natezanja smo se nagodili...
 
Meni do danas stiglo 4.prikolice traktorske standardne stajnjaka kravljeg ogorelog bez nastavaka po 3000din po prikolici...iskipa covek i ode.Zadovoljni i on i ja...
 
Steta Golicu, moga si kod mene imati sve mnogo jeftinije mislim na stajnjak. Izgleda da sam ja gledao neke druge rezultate a odgovorio tebi za preporuku djubrenja. Iz kog si mesta tacno? Interesuje me gde je to potrebno toliko nadoknadjivati fosfor u okolini NS? Obicno tu fali kalijuma.
Inace jedan mladji agronom mi je savetovao da ne koristim ureu u vocarskim zasadima, nego amonijum nitrat. Posto je i meni potrebno zakiseljavvati zemljiste moj izbor je amosulfan od zorke eliksir jer taj sumpor ima dugorocni efekat.
To cu ove godine i davati.
Ujedno, ako nekome treba jeftinog stajnjaka neka se javi.

Bahus to ti je dobra cena, realno sta se dobija sa 4 tone stajnjaka to je u stvari jako malo. Ali ljudi su se ocigledno pre 30-40 godina napalili na vestak i totalno su zaboravili ili cesce ne znaju prednosti stajnjaka u kombinaciji sa vestakom i analizom zemljista.
 
Poslednja izmena:
I mene to zanima. Ja nisam koristio ali sam pricao nedavno sa ljudima koji ga distribuiraju. Nisam ih nikad uzimao u obzir jer sam mislio da su skuplja od ostalih. Sto se tice cene, tu su negde kao i druga djubriva, a iz njihove price imaju dosta prednosti. Moracu jos malo da popricam sa njima dok je pauza na njivi. Imaju osnovna djubriva sa produzenim delovanjem koja su dosta jeftinija od klasicnih vodotopivih. To je interesantno jer bi jedno vreme bio miran sto se tice prihrane, a kosta manje.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da li ti je mozda obrazlozio zasto ne koristiti ureeu ?
Prvi put to cujem
I ja sam se začudio ali kaže da urei treba vremena dok dođe u oblik iskoristljiv za biljku( nitrifikacija valjda), da se ispere za to vreme itd. Ja nisam doneo neku odluku u pogledu toga još. Video sam samo da mi se proletos malina preporodila posle kombinacije đubrenja SAN-om, poprskao Promesom i pala kiša.
 
U prici sa par agronoma zastitara saznao sam zbog cega ne bi trebalo koristiti ureu u vocarstvu uopste. Jednostavno, urea ima produzeno tj. kasnije delovanje i do 8 meseci, tako da biljka ne uspe na vreme da sazri, podlozna je izmrzavanju ukoliko budu ekstremnije niske temperature tokom zime. Tu sam pricu usvojio, ureu ne koristim i zadovoljan sam. Ovo moje pisanje uzmite sa rezervom, mozda neko ima drugacije misljenje.

Pozdrav zupa100!
 
Za prihranu malina izbegavati pored ureje i an jer oni zakiseljavaju zemljiste duzom upotrebom,a svi znamo da malina ne voli kiselo zemljiste,ja zadnjih par godina koristim kan(austrijski) jer je neutralan i zadovoljan sam sa njim
 
Za prihranu malina izbegavati pored ureje i an jer oni zakiseljavaju zemljiste duzom upotrebom,a svi znamo da malina ne voli kiselo zemljiste,ja zadnjih par godina koristim kan(austrijski) jer je neutralan i zadovoljan sam sa njim

Nije isti tip zemljista kod tebe i ovde u Vojvodini. Kod nas je opet previse alkalno tako da mora AN.
 
prvo,srecna nova 2016 godina svim malinarima!
drugo,jedno pitanje>
nisam jesenas bacio nikakvo prihranu,tj djubrivo u malinjak,a trebao sam ja mislim NPK,pa me interesuje,da li mogu sada u januaru(naravno kada se otopi sneg),i da li NPK mora da se ukopa,ili moze samo da se baci oko malina?
ima li neko vestacko djubre koje se baca sada ada ne mora da se ukopava?
to zato sto su mi lastari pali na zemlju i nemoguce je sada okopavati.
 
hvala na odgovoru.
znaci,dok ne vezem na prolece lastare ne mogu nista od djubriva da bacam?
da li mogu na prolece NPK,ili neko drugo djubrivo?
kako bi bilo najbolje?
ima li neko kada se koje djubrivo baca ili vrsi prihrana?hvla unapred.
inace ja imam negde oko 11 ari i bas volim da gajim malinu,mada nemam iskustva.
pozz.
 
@ Majstor Gera

Verovatno ste mislili da je, u našem kraju, prikolica stajnjaka= dva džaka ruske "16"-ice, jer je, sada već prošle godine, džak od 50kg koštao 2600rsd, (1kg=52rsd).
Pozdrav i Srećna Nova godina!
 
Nazad
Vrh