Djubrenje u malinjaku

Ako još nisi bacao umjetno, onda gledaj da u sebi sadrži sumpor, a na proljeće umjesto Kan-a prihranu radi sa Ureom.
 
Nama je preporuka od Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, a usled alkalnog zemljista primena AN, uree i amonijum-sulfata.

- - - - - - - - - -

Vladimire, njiva je u Futogu, a ja sam iz Veternika. Djubrivo onda sledeci put. Nego, od koga uzeti NPK, preporucen je taj odnos 30:200:100?
 
Pozdrav Goliću, ja sam u Veterniku barem tri puta nedeljno. Ja bih ovako:
400 kg trostruki superfosfat
100 kg AN
200 kg Kalijum sulfat.
ili druga varijanta:
400 kg MAP( ovde imaš 15 kg više azota ali to je zanemarljivo na tu površinu)
200 kg Kalijum sulfat.
Ako se spremaš za prolećnu sadnju ja ne bih išao sa Kalijum hloridom, jeste jeftiniji ali mislim da nije za malinu i ne bih se igrao. S tim, da ti je ovo meliorativno đubrenje kako sam ja shvatio, dakle ovo radiš ove godine da zemlju "upodobio" za malinu, a sledećih godina će biti mnogo manje norme. Ja bih posuo prvo jedno pa onda drugo, jer ne znam kako kvalitetno izmešati 600 kg veštaka. Posle zaorati naravno. Idi na drugu varijantu, mislim da je jednostavnije tako.
Sve imaš u prodavnici u Veterniku( da ih ne reklamiram), ja isto tamo nabavljam. Samo mi je neverovatno da treba toliko fosfora za malinu u Vojvodini. Iznenađen sam.
 
Hvala Vladimire na predlozima, a za fosfor sta reći, analiza je uradjena i to sa 30cm (9,9mg AL-P2O5 na 100g) i 60cm (5,7mg) pa su spram toga date i preporuke. Sadnice su dogovorene sa jokisic pa na prolece punom parom napred.
 
Ne znam koliko je pametno prihranjivati kokošijim sa farme zbog lekova koje daju na farmama pa i u domaćinstvu. Da li je štetan ili ne možda neko iskusniji zna odgovor.
 
Pozdrav!
Redovno djubrim golubljim djubretom,verujem da je po sastavu slicno sa kokosijim. Naravno ne treba preterivati,ja ga razbacam u kolicini kao i KAN,10-15 kg na 100 metara duznih. A sto se tice osoke,kod mene vidim stavljaju ljudi nekih 10-ak kg na bure od 200 litara vode i time zalivaju.
A zaista ne znam koliko ima ostataka medikamenata u kokosijem izmetu. Nadam se da ce neko iskusniji odgovoriti.
 
Pozdrav druze. Racunam 10-15 kg na 100 duznih metara maline,sa obe strane. S tim sto bacam par puta u toku vegetacije,pred kisu i kopanje.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Ja drzim zeceve. Pa sam citao na nekim sajtovima da je dosta jak djubrivo. Tek sam pocetnik ,al sam planirao da cu sa tim djubriti.
 
Ne znam koliko je zecije djubre "jako" ali znam da jedino moze direktno na leglo kalifornijskih glista, a njima smeta amonijak. Tako da mislim da nece smetati ni malinama

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Postovane koleg, pre svega veliki pozdrav i da nam ovaa godina svima bude jos uspesnija i rodnija od prethodne... zeleo bih da Vas pitam za savet u vezi djubrenja. Naime analiza *(PSSS Čačak) mi je pokazala za mene neočekivane rezultate.
pH u MKCl 7.16
Humus 5.38
P2O5 33.5
K2O preko 40
ukupni azot 0.27

Sada sam u velikoj dilemi sta i kako raditi. Planinski sam predeo, gde su zemljista uglavnom kisela, pa me pH bas cudi. Da li sada ici osnovno djibrenje bez kalijuma (recimo ENTEC 20:20:0), a kasnije AN, Yara liva nitrabor, ili nesto trece ... I prosle godine su mi rezultati bili slicni (PSSS Krusevac) pa sam sada promenio, cisto da proverim. Ispostovao sam preporuku, rod je bio dobar, kao i svuda ali su mu maline bile sitnije, sto se nije ranije desavalo. Zato mi nije jasno, odkud ovoliko kalijuma a plod sitan???
Molim za savet...
 
Kod mene i sorte polana je to bilo povezano sa navodnjavanjem, odnosno kolicinom vode i padavina. Bas se videla razlika od berbe do berbe.
 
Postovane koleg, pre svega veliki pozdrav i da nam ovaa godina svima bude jos uspesnija i rodnija od prethodne... zeleo bih da Vas pitam za savet u vezi djubrenja. Naime analiza *(PSSS Čačak) mi je pokazala za mene neočekivane rezultate.
pH u MKCl 7.16
Humus 5.38
P2O5 33.5
K2O preko 40
ukupni azot 0.27

Sada sam u velikoj dilemi sta i kako raditi. Planinski sam predeo, gde su zemljista uglavnom kisela, pa me pH bas cudi. Da li sada ici osnovno djibrenje bez kalijuma (recimo ENTEC 20:20:0), a kasnije AN, Yara liva nitrabor, ili nesto trece ... I prosle godine su mi rezultati bili slicni (PSSS Krusevac) pa sam sada promenio, cisto da proverim. Ispostovao sam preporuku, rod je bio dobar, kao i svuda ali su mu maline bile sitnije, sto se nije ranije desavalo. Zato mi nije jasno, odkud ovoliko kalijuma a plod sitan???
Molim za savet...
Druze. Kod mene dosta slican je rezultat zemljista kao kod tebe. Jeste da sam pocetnik a mnogo coveka sam vec pitao sta da radim . Preporuka je bila da neposadim malinu zbog prevelikog sadrzaja kaliuma i fosfora. Fosfor ti nepusta usvajanje mikroelemente kroz korenovog sistem. Mozes ti sta god baciti u zemlji to nece biljka usvojiti. Mada mene tako su rekli. Posadio sam 15 ari polanu i saslusao sam preporuke MajstorGere zapravo da u tri navrata bacim ureu koji smanjuje Ph a fosfor sa zalivanjem ce se spustiti u dolnji sloj zemlje . A do toga mora ici folijarno sa mikroelemntima u vise navrata toku sezona.
E na kraju kako ce sve biti ,o tome mogu da pisem samo na kraju sezona.
Pozdrav
 
Kolega milos2506 ...

Moje mišljenje je da bi trebalo da malo "odmoriš" ovu zemlju. Ne bih ja pomišljao na 20.20.0, niti na bilo šta drugo ..!
Fosfora već imaš 3,5x više nego što je malini potrebno i u tome uz visok Ph, može ležati veći problem od 2x više kalijuma, koji će malina u velikoj meri i iskoristiti.
Kad budeš radio prihranu azotom, idi nešto na bazi amonijum sulfata kako bi pokrenuo ovaj Fosfor, oslobodio druge elemente i smanjio Ph.

... :ppozdrav: ...
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima, ipak moram sad baciti nesto, ne smem da ostavim bez osnovnog djubrenja. Razmisljam da bacim onu Yaru sa najmanje kalijuma, nekih 100kg na mojih 60 ar-i. A posle mozda AmoSulfan od Zorke, ima dosta sumpora, da smanjim pH i da ga mozda pomesam sa AN-om i Yarinom NitraBor-om.
Sta mislite???
 
Ne, ne moraš baciti nista.
Dali smo ti savet,stavi samo amosulfan, sve ostalo je vec preko mere.
Interesuje me ipak zasto bi davao yara liva nitrabor? Jel ti utvrdjen nedostatak kalcijuma i bora?
Kazes da ti je plod bio sitan, a sto nenapravis analizu zemljista na mikroelemente recimo? Kosta 6000 din. Umesto da ih bacis u djubrivo napamet ulozis u ovo pa onda dalje.
 
Ma imam navodnjavanje, ceo malinjak je pod sistemom kap po kap... Pa namam ni ja pojma Vlado zasto Nitrabor, ova analiza mi je toliko poremetila planove, da ni sam ne znam st atreba raditi, zato i trazim pomoc. Nije mi jasno zasto mi se pH i Fosfor toliko razlikuju u odnosu na proslu godinu *(fosfor 10.44 a sad 33.5 a pH prosle godine 5.89 a sad 7.16). Jedna od ove dve analize nije bila dobra-ubedjen sam u to!!! Za kalijum, azot i humus su tu negde, slazu se, ali ova dva nema sanse da je ovolika tazlika-nemoguce je! Planirao sam djubrenje na osnovu proslogodisnje preporuke PSSS Krusevac, a ovu analizu uradio u PSSS Cacak cisto da proverim, ali sad sam skroz zbunjen. Kojoj verovati i sta raditi... Lakse mi je bilo bez analize... i ne znam zasto nas uopste oharbruju da je radimo kad je rade tako kao je rade???
 
Nazad
Vrh