Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Evo malo i mojih horor slika , selo gdje nije bilo kiše u julu , zemlja jako plitka , sa šljunkom ispod , dekalb razni restlovi od ogleda i 6089 , greškom posijane uzglavnice na 15 cm , kako je ostalo od ogleda gdje ima mogućnost navodnavanja .

DSC03706_zpsf08caa6b.jpg


kad smo primijetili , ispravili smo na 25cm kako je tu planirano , ovo je iz unutrašnjosti ,svejedno je izgorio , ali ipak biće nešto malo , ako dodje noćas kiše može još prilično da popuni na vrhu , a ako ne ...

DSC03707_zpsa61594ad.jpg


DSC03708_zps31ba8245.jpg


ovo je taj drugi moj dkc ogled , do puta šljunkovito :

DSC03709_zpse2c7b362.jpg


unutra je ipak solidno , a ovo je slika ista njiva sa druge strane :

DSC03710_zpscd7b28b3.jpg
 
Tu je i vrijeme bilo kao prošle godine , sve one kiše krajem juna , i početkom jula su preskočile taj dio . 10km dalje (srećom tu mi je većina zemlje) sasvim druga slika .
Snimio sam video iz auta kako izgleda svaka njiva , bez obzira na hibrid , staviću u temu kukuruz , da vide ovi što najavljuju rekordan rod . Prije desetak dana sve je bilo u redu .
 
Njiva koja je izgledala odlično, pre jedno tri nedelje, danas nije u baš najboljoj kondiciji. Hibrid je 5143, sejan 21.4 na 22,8 cm, dobio je 125 kg/kj uree predsetveno.

331j3ut.jpg

104i96t.jpg

2e2o3f5.jpg

24zkg2e.jpg


Jedino logično objašnjenje zašto je ovako naglo izgoreo je zato što je predusev suncokretište, a nije bilo osnovnog đubrenje. I tom delu atara imam isti hibrid u isti dan i na isti razmak i izgleda vizuelno dosta bolje tj manje je podgoreo. Doduše klipovi su približno isti.
 
Kod mene ove godine dosta podgoreo DKC 6120 na parceli koja nikada do sada nije izdala jer se nalazi pored reke. Svi okolni kukuruzi su potpuno zeleni samo je moj podgoreo. Da li je ovaj Dekalb najosetljiviji na sušu ili je nešto drugo u pitanju? Na drugoj parceli imam DKC 5276 i on je prvi podgoreo od svih kukuruza u kraju. Sve parcele sam đubrio sa 400kg/ha 5:16:24 + 100kg/ha MAP + 300kg/ha UREA i bile su bez korova.
 
Poslednja izmena:
@lucky
Au prijatelju al si posolio.
Kad skines kukuruz obavesti nas kako si prosao?
Izgleda da cemo preci na Americki sistem da zarada bude sto veca a ne prinos.
Moj 5276 je izuzetno dobro podneo ovaj topli talas i izgleda odlicno, ali cekamo kraj da sumiramo.
Na istoj parceli imam i NS 6030 koji isto nije opasno podgoreo,mozda zbog agrotehnike.
U martu(3-5) sam zatvorio brazdu setvospremacem i bacio 200kg/ha ruskog NPK 16-16-16,pred setvu sam presao drljačom(drljačicom),
setva na 21,5cm, hemija Talisman + Calisto,2 špartanja sa bacanjem AN-a 220+150kg/ha,
Sledece godine ne sejem nista preko Fao 500. Na drugoj njivi imam DKC 4590 i Pionir A-24.
Pionir je od setve bio bolji i raniji ali po svoj prilici da ce bolji prinos imati 4590.
 
Ipak se 5276 odvaja od drugih i rekao bih da je nekako najprilagodljiviji našim terenima i klimatskim uslovima.
I ja bih isto rekao. jeste poceo da podgoreva sad i do klipa, ali je on odavno zavrsio svoj posao za ovu sezonu. Svidja mi se kako je nalio zrno i kako izgledaju klipovi. Ja se nadam da ce on doneti nekih 5 t/kj suvog zrna. Uporedo njega imam i neke druge semenske kuce i videcemo sta ce biti.
 
Kiraj..jesi li krunio,susio,merio taj 5276...i sta mislis,od oka ili posle analize tezine,koliko ocekujes od njega po jutru???
 
Isto se slažem sa ostalima da je 5276 ipak najsigurniji dkc za ove prostore i ovakve uslove. Kod nas ga nije ni bilo , ja sam tolko bio zapeo za njega da sam ga kupio i dopremio iz Srbije.
 
Ne bi smeo dati ispod 5,5t/kj ovako gledajući slike.
ovaj će gurati i 6,5 tona po jutru,vidiš kako su debeli.Ali da sačekamo i Kiraja sa proračunom.Mislim da mu je ta njiva imala problem u nejednakom nicanju,ali ako bude imao sklop 65000 bez problema će izgurati tu tonažu. Budimo ljudi malo realni,nije baš sve tako crno.Cenu ne računam.
 
Do sada nisam radio nikakve proračune prinosa.Planiram da se u taj posao upustim sledeće nedelje ,nekako mi je još rano_Ove klipove nisam bacio pa možda nešto i uradim sada.
Što bi Kiš rekao ,polako sa plaćanjem.
 
Nazad
Vrh