Da li spaljujete žetvene ostatke

Uduplao je humus, kako nije? S 0.1% na 0.2% OK; mozda je malo veca razliak ali moze se humus uduplati vrlo lako, samo ovisi koje je pocetna vrijednost humusa.
 
Ja ne palim 6 godina,do tada sam palio samo kukuruzovinu.Analiza zemlje radjena 2010. i prošle godine,humus je ostao isti, 2,8% Prilikom oranja vidim u otkosima po koji čokov od prošle godine.
 
I ja ne praktikujem paljenje vec 7-8 godina. Radio sam analizu prosle, i 10ak godina pre toga. Kad uporedim dve analize humus je jednak, ili blago veci, za 0,1-0,2 %. Jedino sto primetim je da kad dogodine prevrnem zemlju, nema ni jednog zetvenog ostatka od prosle godine...pre mi se desavalo da okrenem plesnavu, nabijenu proslogodisnju masu...
Javim se opet na ovu temu za jedno 10 godina, pa cemo uporediti rezultate :)

- - - - - - - - - -

Inace, humus mi je od 2,7-3,2 %...imam 32 godine, i ako uspem u mom radnom veku da ga podignem na 4%, smatracu se veoma uspesnim!
 
Ljudi humus varira od godine do godine. Imao sam uvid u "vecni" ogled NS Instituta i varirao je humus iz godine u godinu, tad mi rekose da on nije jednak svake godine zavisno od preduseva, zetvenih ostataka, padavina te godine ...
 
Oooo, moze se i te kako podici humusnost zemljista i to kroz 7-8 godina. Željko Mavrovic, poznati HR boksac je kupio imanje (prijeratnu zadrugu s 150 hektara zemlje, ako ne i vise) 3km od mog sela i poceo se baviti EKO poljoprivredom. Analize zemljista KATASTROFALNE. Kupovao je stajnjak po okolnim selima na kamione, isto tako i slamu, mjesao to redovno dok nije dobio "zemlju za cvijece". OGROMNE hrpe... To je u vecim kolicinama razbacivao po njivama i zaoravao. Prvih par godina slab usjev jer se nije desila neka kemijska pretvorba u zemljistu zbog velike kiseline u samoj zemlji. Kad je to pocelo rodjavati, ljudi moji, pricali po okolnim selima da on po noci baca mineralna gnojiva i kojesta svasta... Soju je bez gnojiva imao bolju nego ja s gnojivom, kroz tritikal i raz se nije moglo hodati normalno. Al ljudska zloba ga upropastila nacisto, velika steta, bio je ogroman potencijal te zemlje...

Kasnije je jos toga trpao na zemlju i zaoravao i dobio je prenagal porast humusa u zemljistu da nista nije htjelo uspjeti, humus pojeo sav dusik iz zemljista a on kao EKO proizvodjac nije htio bacati umjetna gnojiva. Posijao djetelinu i kosio ju 2 godine, rasla je kao luda, jer voli takvu zemlju i ona ima dusicne kvrzice da poveca udio dusika u zemlji pa je to malo popravilo stvar.

Sta hocu reci, zemlja se u tih 10-ak godina PREPORODILA, samo OGROMNE kolicine stajskog djubriva i slame su u pitanju da je veliki zglobni utovarivac imao sta raditi po cjeli dan da mjesa tu hrpu da se prozracuje i brze preradjuje. Doduse, radi se i o ogromnoj povrsini zemljista.

Drugi primjer brzinskog zahumusivanja zemljista je poljoprivredno imanje "VRANA" kod Zadra. Navodno za Titinog doba u dogovoru s nekim nizozemcima nasipali 30cm debeo sloj humusnog nekakvog preparata, navodno za sadnju tulipana. Vec sam zaboravio zasto je to propalo, il je doticni umro il je bilo nekih drugih poteskoca.

Tamo je bilo prije par godina svjetsko natjecanje u oranju, Svi se zivi cudili kakva je to "luda" zemlja, jer uopce nije zemlja, samo se sipa jer je izrazito humusna (Navodno na mjestima i preko 15%)...

Moze se svasta samo je pitanje koliko je isplativo raditi takve stvari.
 
Ja bacam stajnjak, ne palim nista 6 godina, posle psenice izbaliram jedno 1000 bala ostalo razbacam i posle ugarim. Nisam podigao nivo humusa u zemljistu, ali je ostao isti.
 
Imali smo ove godine par parcela gde je bio kukuruz vec 3 godinu i bilo je 20% povijenog kukuruza ali samo u doljama gde stoji voda. Gde je 2 godine kukuruz tu nije bilo ni 5% povijenog. Ne palimo tuluzista, ali tretiramo seme sa jakom dozom imidakloprida, ko koristi neka druga sredstva ili ne tretira seme uopste bila je katastrofa. Samo to mi pada na pamet da je tolika razlika u napadima.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Mislite kako hoćete. A meni prema rezultatima analiza se povećalo. Humus je nakon prve analize pre tih 6-7 godina bio oko 2,7 a sad je 4,59 (dobro nije duplo ali tu je) a azot se povećao sa 0,14 na 0,229. Jedino ako sa poplavom iz 2014 nisam dobio dosta djubreta. Zadnja analiza je rađena pre 3 meseca. Ja neću paliti žetvene ostatke i ubuduće.
 
Gledam da sve zaorem žetvene ostatke pošto više ne iznosim stajnjak jer je stočni fond samo za sopstvene potrebe i neverujem da ću ovom merom nešto podići nivo humusa ali ću gledati da neopadne sa sadašnjeg pošto treba i naša deca od te iste zemlje da žive, normalno zaoravanjem se i dobija malo lakša obrada u narednim godinama ali sve su to nijanse, prvenstveno mi je cilj da održim zemlju u ovom stanju u kakvom je sad ako nemože na bolje.

Mirban azot varira iz godine u godinu i njega dodaješ po potrebi pošto on brže migrira (zbog padavina) u dublje slojeve što kod fosfora i kalijuma nije takav slučaj a humus nisi mogao tako brzo da podigneš, kad radiš analizu zemljišta uvek uzimaj na istom mestu pa ćeš videti da su odstupanja mala što se tiče humusa pošto zemljište je iz metra u metar posebna priča za sebe (različiti rezultati), zato se radi više uboda na više mesta i tako se dobija neka prosečna analiza, za podizanje jedan posto humusa potrebno je 20-50 godina.
 
Sto palis?
Jel problem plug ili neki drugi razlog.

Matic ti je odgovorio.Sva ta zgadija i bolesti su se pocele naglo siriti od kad se manje pali.Uz to lakse se i kvalitetnije obradjuje.Sto se ostalog tice,po meni,u zemlji se zadrzava vise azota i dodaje K prirodnim putem.Za humus se brinem kada dodje psenica pa te ostatke zaorem.
 
Dodajes kalijum kroz pepeo? Onda kad upalis njivu odma mora plug, ako stoji par dana ode u vetar...

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Ode u etar :haha:

Ništa ne palim možda blizu 20godina,i ne orem,ova je 6.jesen,pa unesem sve žetvene ostatke,osim soju po defaultu baliram,žitnu sam ove balirao svu,a zadnjih godina sve smo unosili ... humus se za 10godina podigao u proseku preko 2% :ppozdrav:
 
Mindjusar ja u sledecem zivotu zelim da budem kao ti. Prosto savrsen u svakom pogledu.:ppozdrav:
 
Pupu, daleko bilo. Moram biti tako neki savrsen lik, koji sve zna i u svemu je najjjjjjjj:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh